sa z vedomostí vo vyučujúcom jazyku 80,6-percentnú úspešnosť, horšie to však bolo s matematikou, kde sa vyskytlo len 61,4 % správnych odpovedí.
Podľa vedúcej oddelenia odborných a metodických činností Krajského školského úradu v Košiciach Anny Rackovej, kraj je však na tom s celoslovenským priemerom dobre. "Ak to porovnáme s celoslovenským priemerom, tak v jazyku je kraj lepší o dve desatinky percenta a v matematike o 1,4 %. Nie je to veľa, no pri porovnaní s výsledkami z minuloročného testovania sa ukázalo, že žiaci v učení pridali," uviedla A. Racková.
Doplnila, že výsledok z matematiky prekvapuje aj preto, že samotní riaditelia škôl hodnotia jej úroveň ako vyššiu v porovnaní s minuloročným testovaním. "V Košickom kraji sa testovalo 9008 žiakov, Monitoru 9 sa nezúčastnilo 58. Žiakov, ale aj vedenie škôl prekvapilo, že sa do otázok z matematiky dostal objem valca, ale aj pravdepodobnosť. Sama neviem, ako je možné, že sa tam dostalo učivo, ktoré sa preberá až v druhom polroku."
Najvyššiu úspešnosť odpovedí na otázky z jazykov a matematiky dosiahli budúci gymnazisti (jazyk 91%, matematika 78,6%). Žiaci hlásiaci sa na priemyslovky boli z jazyka (81,3%) a matematiky (63,6%) horší ako tí, čo sa hlásia na obchodné akadémie (jazyk 85,2%, matematika 66,4%). Najmenej správnych odpovedí dosiahli budúci učni, ktorí nedokázali zodpovedať ani polovicu otázok z matematiky (46,1%) a v jazyku dosiahli úspešnosť 67,3%.
Ministerstvo školstva odporučilo stredným školám zohľadniť ich výsledky pri prijímaní žiakov. Školy však nadšené nie sú, stále čakajú na vyššiu transparentnosť. "Je síce pravda, že určitú váhu tomuto testovaniu pripisujeme, ale veľkú nie. Na prijímačkách to bude tvoriť 40 bodov z možných tristo, ktoré budú môcť uchádzači získať. Hlási sa k nám veľký počet deviatakov, môžeme si vyberať. Iné to bude na školách, kde nie je záujem taký veľký," hovorí riaditeľ gymnázia na Poštovej ulici Marián Ružička.
Podľa jeho vyjadrenia by však bolo lepšie, keby sa objektivita pri testovaní zabezpečila výraznou fluktuáciou učiteľov, ktorí by robili dozor. "Niektoré školy sa totiž veľmi snažia, aby dosiahli pekné čísla. Stačí niečo žiakovi naznačiť a výsledok sa dostaví. Keby sme mali možnosť byť priamo pri testovaní, objektívnosť by sa zvýšila. Na základe minuloročného Monitoru 9 sa nám ukázalo, že jeho výsledky nezodpovedali tomu, čo predviedli uchádzači na prijímačkách."
Stredné odborné učilištia majú problém naplniť jednotlivé odbory, preto sa k zohľadneniu testovania stavajú prijateľnejšie. "My prijímačky nerobíme, do úvahy zoberieme tak Monitor 9, ako aj výsledky zo základnej školy. Aj keď musím uznať, že testovanie má stále viacero trhlín," povedala riaditeľka SOU železničného Alica Šuleková.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári