harmonizované zisťovanie EÚ SILC. Štatistický úrad SR ho uskutoční na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ. Jeho cieľom je zvýšiť vzájomnú informovanosť o rozdelení príjmov, o úrovni a zložení chudoby a sociálneho vylúčenia v členských krajinách.
"Ide o rotačné zisťovanie, ktoré sa robí štyri roky po sebe. Na prelome mája a júna minulého roka prebehla prvá vlna na Slovensku na vzorke 6-tisíc náhodne vybraných domácností v 306 obciach. Zisťovali sa údaje na úrovni jednotlivca, domácnosti, na ročnom základe alebo zmeny v čase. V súčasnosti sa pripravuje druhá vlna od 3. apríla do 28. apríla v 729 domácnostiach v 43 obciach Košického kraja," uviedla vedúca oddelenia regionálnych štatistík krajskej správy v Košiciach Ing. Eva Modráková.
V dvoch tretinách domácností pôjde o opakovanú návštevu. Približne 240 domácností je zaradených do zisťovania prvýkrát. Odborne vyškolení zamestnanci budú u vybraných osôb zisťovať napríklad demografické údaje, o vzdelaní, práci, príjmoch či zdraví. Na úrovni domácností sa sledujú údaje o bývaní a jeho kvalite, náklady na bývanie, subjektívne otázky týkajúce sa sociálneho vylúčenia či posúdenia finančnej situácie a pod.
Podľa skúseností oslovení nemajú dôveru a nie sú veľmi ochotní poskytnúť údaje, pretože sa obávajú ich zneužitia. Opytovateľ je povinný preukázať sa osobitným poverením a občianskym preukazom. Jeho totožnosť či oprávnenie zisťovať údaje si môže každý občan overiť priamo na Krajskej správe Štatistického úradu v Košiciach. Všetky osoby, ktoré prídu v procese zberu či spracovania údajov do styku s informáciami, sú povinné zachovávať mlčanlivosť a zistené údaje nesmú byť akýmkoľvek spôsobom zneužité. Občania sa nemusia báť, že by bolo možné identifikovať konkrétnu osobu či domácnosť.
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári