Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 27. júl, 2021 | Meniny má BoženaKrížovkyKrížovky

ČAROKRUHY

Spokojnosť je liečivým prameňom ľudského duchaaj tela hovorí moravský liečiteľ Miroslav HrabicaKaždý vitamín a minerál súvisí s ľudským

Spokojnosť je liečivým prameňom ľudského ducha

aj tela hovorí moravský liečiteľ Miroslav Hrabica

Každý vitamín a minerál súvisí s ľudským konaním

Duchovne založený človek sa celý život učí spoznávať a objavovať sám seba. Po čase, v súlade s vlastnými skúsenosťami pochopí, že ak ochorel, nesúvisí to iba s vírusmi, baktériami alebo inými vonkajšími vplyvmi, ale aj s jeho vnútorným životom a zmýšľaním. Túto tematiku dokáže široko rozvíjať aj Miroslav Hrabica (na snímke vpravo), moravský liečiteľ, znalec ľudských duší, ktorý svojou pokorou a čistotou úvah osloví každého, kto je nastavený na príjem širokospektrálnej radosti a lásky. Dá sa s ním stretnúť v Regeneračnom centre, kam ho pravidelne pozývajú.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeden z jeho pohľadov sa venuje zastúpeniu vitamínov a minerálnych látok v ľudskom organizme. U zdravého človeka je ich deficit minimálny a nebezpečné stopy kovov (olovo, kadmium, arzén) neprekračujú hranicu, ktorú je ľudské telo shopné vylúčiť. M. Hrabica sa však týmto prvkom venuje v ich duchovnej symbolike. "Lebo každý vitamín, ale aj bylina majú svoje vyžarovanie a ich nedostatok alebo prebytok súvisí aj s ľudským konaním," hovorí, vychádzajúc zo svojho poznania.

Čo reprezentuje horčík? Pokoj a mier vo svojom vnútri. A tomu sa musíme učiť my sami. "Ak ti chýba, stíš sa, zabrzdi tok úvah a zjemni svoje správanie sa," taká je krátka rada M. Hrabicu. Pokúsme sa o širšie súvislosti.

Jednou z najťažkých úloh v živote človeka je nájsť pokoj a pocit vyrovnanosti. Ak človek žije v pohode a láske, má dostatok horčíka pre seba, aj pre druhých. Dáva ho aj iným svojou charizmou, vyžarovaním, obyčajným pohladením. Lebo čerpať sa dá aj z nehmotných energetických zdrojov. Ale takto žiť dokáže iba málo ľudí a aj preto je nedostatok magnézia častou príčinou svalových kŕčov, neznášanlivosti, nespavosti, aj tiku očných viečok.

Skryť Vypnúť reklamu

Čo symbolizuje vápnik a železo

Túžba človeka po čistote, to je symbol vápnika. "Životom kráčaj s vierou, že človek je dobrý," odporúča M. Hrabica všetkým, ktorí ho majú nedostatok. Lebo pokoj tela (horčík) je viazaný na čistotu ducha (vápnik). Aj väzba vápnika s vitamínom D, ktorý získavame predovšetkým zo slnka, dobre vyjadruje ich symboliku: "Zostaň žiarivým slnkom aj vtedy, keď život púta tvojho ducha. Ver, že všetko dobre dopadne," nahlas uvažuje M. Hrabíca. Ako zdroje vápnika sa často uvádzajú mlieko a syry, pričom sa menej hovorí o tom, že práve z týchto produktov ich telo ťažko vie vstrebať. Zato tofu vyrábané zo sóje, mak, brokolica, pažítka alebo mandle obsahujú dosť kalcia na to, aby dokázali pokryť našu spotrebu.

Skryť Vypnúť reklamu

Železo symbolizuje pripravenosť človeka zvládnuť všetko, čo na neho čaká. "Železo patrí medzi tie prvky, ktorých vyžarovanie nás môže dobre dopĺňať z energie Stvorenia, ktorá je všade vôkol nás," hneď v úvode tejto témy spája praktický pohľad s duchovným rozmerom M. Hrabica. Treba však k tomu aj čosi navyše, čo je spojené s našou mysľou. Celé naše chcenie a naše myšlienky by mali byť naplnené radostným očakávaním všetkého čo príde, aby sme sa cítili šťastní a spokojní. Tento stav však reba napĺňať postupne, nenásilne, trpezlivo, s ohľadom aj na iných, nielen na svoj vlastný prospech.

Život nie je vždy príjemný a bezstarostný, nie vždy "beží" tak, ako si to my predstavujeme. Človek by mal byť pripravený zvládnuť úskalia, ktoré na neho číhajú. Lebo vibrácie strachu, okrem iného - obmedzujú vstrebávanie zdraviu prospešných látok, pričom spokojnosť má opačný účinok lieči naše telo a prejasňuje ducha.

Nedostatok železa sa prejavuje bledou a nezdravou pokožkou, zažívacími poruchami, nechtami, ktoré sa ľahko lámu, slabosťou či celkovou únavou. Ak telu dodáme dostatok vitamínu C, pomôžeme mu železo dostatočne vstrebať. Na petržlen, ktorý sa voľakedy používal ako liečivka, pomaly zabúdame. Pritom je bohatý na vitamín C, hlavne jeho vňať. Už dve lyžičky nasekanej petržlenovej vňate dokážu zabezpečiť naše potreby. Obsahuje tiež vápnik, draslík, fosfor, horčík, síru a kremík. Bohatým zdrojom železa sú aj tekvicové a slnečnicové semienka.

Vitamín C

Dostatok C-vitamínu svedčí o charakterovej zrelosti

Medzi zaujímavosti vývoja patrí aj to, že náš organizmus vyžaduje viac vitamínu C, ako to bolo voľakedy. Dni bývajú nabité udalosťami, robíme všetko preto, aby sme uspokojili svoje zmysly a naplnili svoje záujmy, ideme viac do šírky ako do hĺbky, a to všetko si pýta zvýšené dávky vitamínu C kyseliny askorbovej. Nosíme na sebe, aj v sebe veľké ťarchy a naše telo volá po obnove síl. Ak má niekto trvale dostatok C-vitamínu, svedčí to o jeho charakterovej zrelosti a radosti zo života.

Veľké množstvo C-vitamínu spotrebuje každý, koho z akýchkoľvek dôvodov pohltí zlosť a rozčúli sa. Životná sila je vypudená nevhodným smerom, špiní sa aura a vibrujúca energia negatívne vplýva na okolie. Nie je jednoduché reagovať pokojne za každých okolností. Ak je človek naplnený pokorou a jeho ego v danej chvíli "umrie", potom jeho zmierlivé reakcie podporia aj vstrebávanie kyseliny askorbovej.

C-vitamín preventívne pôsobí aj proti vzniku novotvarov a obmedzuje ich rast. Dá sa to pochopiť, lebo zmierlivosť a pokora môžu zmierniť, ba až uhasiť oheň živený silnými túžbami a úsilím meniť okolie na svoj obraz.

Vitamín B-12

"Vitamín B-12 symbolizuje veta: som zúfalý zo svojich prehier," ticho prehodí M. Hrabica. "Avšak nikdy neklesol a nevzdal sa ten, kto dokázal zniesť svoj ťažký životný údel v dôvere na lepšiu budúcnosť dotvorí jeho nedostatok, lebo vitamín B-12 často dostávajú ľudia injekčnou formou, ak cítia trvalú únavu, strácajú rovnováhu, brnia im končatiny, ba pri tých horších formách sa objavujú aj halucinácie.

Lekár z toho najhoršieho pomôže, ale je predovšetkým na človeku, aby našiel cestu z labyrintu vzťahov, hodnôt a plánov, do ktorého sa zamotal. Vitamín B-12 je aj liekom proti anémii, upokojuje žalúdok a zvyšuje chuť do jedla. "To by nás malo nasmerovať k tomu, aby sme sa pozreli na svoje prehry a neúspechy z hľadiska večnosti. A veci sa zmenia, lebo všetko sa v takomto kontexte stáva bezvýznamným," zamýšľa sa moravský liečiteľ.

Učíme sa rozpletať uzly, ktoré často ešte viac zamotávame. Väčšinou cestou strát a chorôb hľadáme a niekedy aj nachádzame cesty vlastného rozvoja. Cesta po ktorej kráčame, aj keď sú na nej výmole, hovorí, že človek sám si píše osnovu života a konkrétnymi činmi dotvára vlastný osud. Aj vitamíny a minerály sú na tejto ceste jeho pomocníkmi.

Osudovú úlohu máme všetci, aj keď o nej nemusíme vedieť

Chirón označuje miesto rany, ktorá sa nikdy nezacelí

Všetko vôkol nás je energia priznáva to každý primerane orientovaný človek. Nie je však jedno, ako energiu - nech pochádza z čohokoľvek, využijeme. Naše ciele by mali napĺňať ušľachtilé zámery a cesta k nim by mala byť poctivá a vytrvalá. Vedieť konštruktívne pracovať so všetkými druhmi energií je určite osudovou úlohou každého z nás. Či si to už pripúšťame alebo nie, všetci máme nejaký typ energie, s ktorou si nedokážeme poradiť. O tom hovorí umiestnenie Saturna v našom horoskope, ale aj malá planétka zvaná Chirón. Označuje miesto takzvanej rany, ktorá sa nikdy nescelí a vždy bude bolieť. Toto zranenie vzniká bez vlastného pričinenia aspoň v tomto živote.

Trauma z nevhodného sociálneho prostredia, rodiny, do ktorej sme sa narodili, istého historického obdobia to je dané, nemôžeme to zmeniť. Ľudia, ktorí majú Chiróna umiestneného v druhom dome, ktorý je domom existencie a obživy, sa stretávajú s tým, že ich už detstva znevažujú rodičia, neskôr kolegovia či nadriadení v práci. Pociťujú trvalú traumu z vlastného negatívneho sebahodnotenia, majú sústavný pocit akejsi absencie vo svojom vnútri, necítia sa plnohodnotní. Voči sebe sú veľmi kritickí, aj sami sa ponižujú, preťažujú svoj organizmus, mávajú rôzne zábrany, ktoré ich traumatizujú. Pocit vlastnej hodnoty chcú naplniť zháňaním peňazí a majetku. Navonok síce môžu vyzerať ako úspešní, ale trvalá nespokojnosť so sebou samým ich neprestáva obťažovať.

Ak máme v sebe ranu, ktorá je stále rozjatrená (planétka Chirón) a nič nepomáha na jej hojenie, jediným riešením je prijať to ako fakt a nenechať sa ochromiť. Prijatie však neznamená rezignáciu. Rana, ktorou sme obdarovaní, tomuto miestu dodáva mimoriadnu vnímavosť.A ako to prijmeme či ako trest alebo ako dar, záleží len na nás. V tomto prípade úvaha o karme a jej vplyve na náš osud je namieste.

Plač je prirodzeným uvoľnením energie

Každý prejav citu, každá emócia, ktorou človek žije, aj keď sa neprejaví navonok, nejakým spôsobom súvisí s orgánmi v našom tele. Hnev sa skrýva v oblasti pečene. Povedané iným jazykom hnev spôsobuje problémy v meridiáne (energetickej dráhe) pečene. Človek často potláča plač, lebo to považuje za prejav slabosti. Pritom je to prirodzené uvoľnenie energie, je to súčasť procesu smútku, ktorý potrebujeme dostať von, aby sa našlo miesto pre nové skúsenosti. To, čo nie je vyjadrené vo vonkajšom svete, podľa univerzálneho zákona rovnováhy vyvoláva potrebu prejaviť sa vo vnútri, aby sa opäť obnovila rovnováha. Preto vyrážka na koži (skrytý pocit podráždenosti), astma (potlačený prejav sebavyjadrenia), hnačky (nevyjadrený strach), alergie na tuky (nevyjadrená zlosť) a mnohé ďalšie choroby sú odrazom nejakého skrytého problému.

Semienka rašili a ťahali sa za silou dlane

Zázrak môže nastať, aj keď mu pomôžeme

"To je zázrak, to nie je možné," s prekvapením v očiach sme vykrikovali, keď muž, ktorý si pozval skupinku ľudí na prezentáciu, priamo pred našimi očami "vyťahoval" semienka šalátu zo zeme a tie akoby pod silou jeho dlaní rašili zo zeme a ťahali sa von, za ním. Užasnutým divákom muž chvíľu tvrdil, že je to dôkaz sily, ktorú má v sebe, ale potom sa predsa len podvolil a prezradil, ako tento "zázrak" môže urobiť každý.

Kvalitnú suchú záhradnú zeminu treba zmiešať s nehaseným vápnom. Zmes dáme do škatule alebo nádoby, v ktorej chvíľu postojí. Semienka šalátu pred výsevom máčame 24 hodín v silnom liehu. Malý zázrak nastane v okamihu, keď semienka vysejeme do pripravenej zeme, pokropíme ju, počkáme asi pol hodiny, až kým nezačnú vyrážať malé hlavičky a vyťahovať sa von. Rýchlo rastú rovno pred očami, až kým nedospejú do istej výšky.

Pokropením pôdy sa vďaka nehasenému vápnu vyvinulo v zemine také teplo, že semienka to pochopili ako návod na svoj rýchly rast. A či aj takýto jav nie je malým zázrakom?

Má spln Mesiaca mimoriadnu silu?

Všeobecne sa traduje, že spln mesiaca má v sebe mimoriadnu silu a mnohí počas neho nedokážu pokojne spať. Neraz sa jeho negatívny vplyv spája aj so zločinom, samovraždou a rôznymi nešťastiami. Na túto tému sa robilo niekoľko výskumov v úsilí prísť na "koreň veci."

Anglický Slovník skeptikov uvádza, že doteraz sa nepodarilo prísť na nič mimoriadne zaujímavé, ak sa pravda neberie do úvahy úsilie niektorých lunatikov (lunatik je človek, ktorý sa tejto téme venuje) prekračovať normálne medze. Medzi ľudským správaním sa a splnom mesiaca sa nepodarilo nájsť žiadnu súvislosť.

Ivan Kelly s kolektívom vypracoval vyše sto štúdií o účinkoch mesiaca. Záver potvrdil, že nejestvuje významnejšia korelácia medzi splnom a niektorou z udalostí, akými sú zločinnosť, dopravné nehody, krízové volania na policajné alebo požiarne stanice, domáce násilie, samovraždy, hromadné nešťastia, vraždy, únosy, výbuchy v správaní sa, epilepsia, ba dokonca ani námesačnosť.

Poznámka: Nech štúdie hovoria čo chcú. Ľudia s osobitnou vnímavosťou na vyžarovanie Mesiaca vedia svoje! Tí by o tom vedeli rozprávať...

Stranu pripravila: Lea Gallová

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 3. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 10. Od Česka až po Jadran
 1. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 2. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 3. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 4. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 7. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 8. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 9. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 600
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 762
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 5 720
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 335
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 277
 6. Od Česka až po Jadran 3 901
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 135
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 112
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 307
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 134
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Voliť sa budú poslanci, starostovia i primátor.


TASR 40m
Ilustračné foto.

Doprava bude riadená prenosnou signalizáciou.


TASR 1 h
Aj poslankyňa Romana Tabák sa so svojím počinom pochválila na sociálnej sieti.

Previnilcov často prezradia sociálne siete.


TASR 1 h
Priestory uprostred Hlavnej ulice ostali nateraz prázdne.

Lukratívna prevádzka v centre je prázdna.


16 h
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Aj bez odporcov očkovania by sme dosiahli kolektívnu imunitu. Keby politici chceli.


26. júl
Minister financií Igor Matovič.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 1 ďalší 16 h
Michaela Žureková

Odhalené političky platia vyššiu daň ako muži.


3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop