Korzár logo Korzár Košice
Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky

Český klarinetista a dirigent Felix Slováček odmietol ponuku koncertovať na výletných lodiach brázdiacich svetové moria

Po otcovi zdedil túlavé topánky, preto nevydrží dlho sedieť domaFelix Slováček predstavuje na českej hudobnej scéne špičku medzi hráčmi na klarinet

Po otcovi zdedil túlavé topánky, preto nevydrží dlho sedieť doma

Felix Slováček predstavuje na českej hudobnej scéne špičku medzi hráčmi na klarinet a saxofón a rovnako i medzi dirigentami. Do jeho stáleho repertoáru patria diela ako z oblasti klasickej hudby, tak i jazzu a popu. Poznáte ho určite aj ako manžela českej herečky Dagmar Patrasovej. Od roku 1983 pôsobí ako dirigent Big Bandu Felixa Slováčka a s týmto zoskupením sa predstavil i na reprezentačnom plese spoločnosti U. S. Steel Košice v Dome umenia. Našiel si i čas, aby nám o sebe čo-to prezradil.

Skryť Vypnúť reklamu

Na košickom plese sa cítil F. Slováček naozaj dobre. "Rád hrám na podujatiach, kde cítim dobrú atmosféru v publiku. Navyše, mal som tu takú skvelú sólistku, ako je Helena Vondráčková, tak ako inak by sa mi mohlo dirigovať, než vynikajúco? Keď cítim, že sa muzika páči publiku, tak potom to má pozitívny priamo úmerný dopad na kapelu," prezradil nám F. Slováček.

V pauzách medzi jednotlivými vystúpepiami s Big Bandom popíjal biele vínko a obzeral si krásne ženy v krásnych róbach. "Veľmi rád chodievam na plesy zabaviť sa. Ples je podľa mňa skvelou príležitosťou zájsť do spoločnosti a dobre sa zabaviť. Navyše - ja som obávaný ´tancmajster´. Problém je však v tom, že moja manželka sa na parket nehrnie. Nie žeby nerada tancovala, to nie, ale motorom na tancovanie som ja. Keď sa na ples vyberieme, tak som to ja, kto vždy vraví - poď si zatancovať. Ona by mi to určite nepovedala. Zaujímavé je, že u väčšiny párov je to naopak - žena si chce zatancovať a muž je lenivý, radšej vysedáva a popíja... V našom prípade sa mne tancovať chce a Dádu do toho musím doslova nakopnúť."

Skryť Vypnúť reklamu

V živote sa však F. Slováček s manželkou zvyknú "nakopávať" navzájom. Obaja majú také profesie, že z času na čas potrebujú, aby ich niekto povzbudil. Preto si pomáhaj navzájom. "Dáda cestuje s predstavením pre deti po celej republike a občas na ňu príde kríza, keď už nevládze a všetkého má vyše hlavy. Vtedy viem, že jej treba pomôcť, povedať jej, že to čo robí, stojí za to a že o pár dní bude lepšie. Viem, že jej pomáha, ak jej poviem, že ju ľudia majú radi, veď o tom svedčia stovky listov, ktoré dostáva. A že sa medzi nimi občas nájde aj nejaký nepekný? Na to treba hneď zabudnúť... Na druhej strane Dáda vie, ako pomôcť mne. Keď sa mi niečo nepodarí, vytiahne ma do reštaurácie na vydarenú večeru a tam všetky problémy ´spláchneme´ dobrým jedlom a pohárom vína."

Skryť Vypnúť reklamu

Šťastne ženatý už 25 rokov

F. Slováček má s D. Patrasovou vydarené manželstvo, ktoré im vydržalo už takmer 25 rokov. Je tomu tak možno i vďaka tomu, že každý z nich vie, čím toho druhého potešiť... "Existuje jeden univerzálny darček, ktorým nikdy žiadny muž nič nepokazí. Som presvedčený o tom, že každú ženu potešia drahé kamene - tie pekne zabrúsené, priehľadné kamene... Viem, že keď chcem Dáde urobiť radosť, tak takýmto darčekom nič nepopletiem. Rovnako sa však snažím sledovať módu a módne tredy, lebo aj po tých ženy túžia. Aj keď je pravda, že mnohé zaujímavé kúsky oblečenia sa v poslednej dobe snažím Dáde vyhovoriť, lebo predsa len - blížia sa jej okrúhle narodeniny a podľa mňa by mala mať v šatníku dôstojnejšie oblečenie a nepridŕžať sa už tak trendov..."

O veku žien by sa nemalo hovoriť, no pravda je taká, že D. Patrasovej by málokto tipoval, že bude oslavovať tohto roku okrúhle 50-tiny. "Ja som ju práve nedávno v telke vidiel ako princeznú Xéniu v seriáli Arabela a musím povedať, že sa vôbec nezmenila. Je síce veľmi príjemné opäť ju vidieť mladú, no ja to nevnímam tak, že teraz už je iná. Na druhej strane ma veľmi teší, že stále je záujem práve o tento seriál a veľmi sa teším tomu, keď ho púšťajú." Ako však vníma samotná D. Patrasová, keď sa ako Xénia objaví na obrazovke? "Našťastie z toho nemá mindráky... Rada sa na seba pozrie, no samozrejme porovnáva - aká som bola mladá, aká som bola štíhla... To sú však veci, ktoré by asi robila každá žena. Ja jej na to iba poviem, že je stále nádherná ´ženská´..."

F. Slováčkovi vraj bolo veľmi rýchlo jasné, že Dáda je tá žena, o ktorú stojí za to bojovať. "Vnímal som ju ako veľmi charizmatického človeka. Aby som to povedal úplne jednoducho - ona je anjel. Sú medzi nami ľudia, ktorí sú anjelmi a ona je jedným z nich. Keď som ju spoznal, bol by som schopný ísť za ňou aj na kraj sveta. Nič som nevidel, nepočul a nevnímal, iba som vedel, že ona je mojou osudovou ženou..."

Spočiatku však D. Patrasová nezdieľala pocity svojho budúceho manžela, a tak ten o ňu musel zabojovať. "Nie žeby ma nechcela, ale asi o tom hneď na začiatku nevedela... Už sme však spolu 25 rokov, a tak si myslím, že to je určite odpoveď na to, či sme jeden pre druhého súdení. Pri láske je to tak, že sa človek musí snažiť, ale podarí sa mu to len vtedy, keď je jeden pre druhého určený. V opačnom prípade sa človek môže snažiť koľko chce a nikdy to nebude fungovať. V prvom rade sa človeku musí podariť nájsť tu pravú. Ale ani potom si nemôže byť na istom. Aj keď sme s Dádou už tak dlho spolu, asi by som si netrúfol povedať, že to tak ostane navždy. Mám však pocit, že to najhoršie je už za nami, máme za sebou chvíle, keď to nebolo to pravé orechové... Ale ja som veľmi tolerantný a Dáda v podstate tiež... Som taká povaha, že často na ľudí nakričím, no keď sa tak stane, tak by som to najradšej všetko vzal späť... Dáda je zase introvert, ktorý mi nič nepovie, všetok hnev v sebe ukladá."

Deti zdedili umelecké vlohy

Dve rozličné povahy F. Slováčka a D. Patrasovej sa miešajú v ich deťoch - Aničke a Felixovi. Obaja však zdedili po rodičoch umelecké vlohy. "Anička veľmi pekne maľuje. Felix skončil konzervatórium, šiel študovať na AMU ako klarinetista a popri tom má rockovú kapelu, hrajú muziku v štýle Nirvana. Brávam ho so sebou na gala vystúpenia Big Bandu, aby si zahral a skúsil aj zaspievať. Je to pre neho určite zaujímavá skúsenosť."

Aj keď obidvaja rodičia veľmi dobre vedia, čo všetko obnáša dnes umelecká dráha, predsa len sú radi, že sa ich deti uberajú týmto smerom. "Dnes je zložité sa umením živiť, ale je to krásny život. Najťažšie je dostať sa do špičky pelotónu a udržať sa tam. Avšak keď sa to nedarí, nič sa strašné sa nedeje, nemusí byť človek celý život na vrchole..." Napriek tomu, že F. Slováček účinkoval so všetkými významnými veľkými orchestrami, že má za sebou koncertovanie na mnohých dôležitých javiskách, nikdy vraj nemal pocit, že jeho kariéra je na úplnom vrchole. "Nikdy som si nepovedal - toto je naozaj to najvýznamnejšie, čo som dosiahol. Vždy som mal svoje vzory a neraz som zistil, že som dosiahol to, čo oni, a tak som si hľadal nové... Jednoducho sa snažím robiť muziku čo najlepšie ako viem a mám to šťastie, že robím niečo, čo ma baví. Nikdy som nemal ten problém, že by ma niekto nútil robiť veci, ktoré by sa mi nepáčili. V tom prípade by som asi musel robiť niečo iné, lebo by som nedokázal hrať hudbu, ktorá sa mi nepáči..."

Našťastie mal F. Slováček vždy šťastie na skvelých kolegov a vydarené koncerty. "Pamätám si napríklad na jeden spred 20 rokov práve z Košíc. Vtedy dirigoval Ľudovít Rajchel, ja som hral na klarinet. Mal som pripravený len jeden prídavok a ale ten nestačil... Problém bol v tom, že sme nemali čo pridávať. Dirigent teda po prvom koncerte napísal ďalší prídavok s nejakými regionálnymi melódiami a ten sme potom zahrali na druhý večer. Ľudia boli nadšení a veľmi sa im to páčilo. Dodnes mám tie noty kdesi odložené..."

Počas svojej bohatej kariéry spolupracoval s mnohými orchestrami - Orchester Karla Vlacha, Big Band Gustava Broma, RIAS Radio Big Band, Big Band Radio Copenhagen, WDR Big Band Köln a podobne. Často sa objavoval po boku stálice českého popu Karla Gotta. "S Karlom spolupracujem už vyše 20 rokov. Ale uvedomujem si, že svetská sláva je poľná tráva a všetko je to také pominuteľné. Nedávno som hral s Orchestrom Slovenského rozhlasu a ľudia mi 10 minút aplaudovali postojačky. Povedal som si - je to krásne, ale čo ak je to naposledy? Kadžý deň totiž bojujem o priazeň divákov odznova."

Ako interprét vážnej hudby spolupracoval F. Slováček s mnohými významnými hudobnými telesami v Čechách i zahraničí - European Community Chamber Orchestra, drážďanská filharmónia, symfonický orchester hesenského rozhlasu a podobne. "Vyštudoval som práve vážnu muziku, takže sa rád orientujem práve v tejto hudbe, no swing a jazz boli vždy mojím koníčkom. Uvedomujem si, že mnohé veci, ktoré som si chcel zahrať, už nestihnem, no v tomto verím svojmu synovi a dúfam, že bude pokračovať v mojich šľapajách. Doma mám veľký archív hudobných podkladov a tá muzika má dodnes ľuďom čo povedať, no situácia je taká, že televízia či rozhlasové stanice nevysielajú orchestrálky..."

Má rád pestrosť

F. Slováček má v muzike rád pestrosť. "Každý deň je potom pre mňa iný. V jeden sa pripravujem na koncerty s kvartetom, potom na nahrávky s ruskou klaviristkou Marinou Grochovskou. Vždy je to niečo iné... Mám rád pestrosť nielen v hudbe, ale aj v živote." Možno práve preto je F. Slováček vášnivým cestovateľom. "Podnikol som napríklad cestu do Venezuely, kde som sa niekoľkokrát ocitol v sitácii, kedy som mohol prísť o život... Túlavé topánky som asi zdedil po otcovi a nevydržím sedieť doma. Keď mám možnosť niekam odletieť za dobrodružstvom, tak sa proste zoberiem a idem. Už mi ponúkali možnosť hrať na výletných lodiach, ktoré sa plavia po celom svete. Veľmi ma to láka, no kvôli deťom si to nemôžem dovoliť. Chýbala by mi i Dáda a v rodine musí byť otec, ktorý občas zapráska bičom, aby deti poslúchli," podotkol s úsmevom.

Nepatrí vraj medzi ľudí, ktorí dokážu len tak leňošiť a oddychovať ničnerobením. "Manželka mi vraví, že vôbec neviem oddychovať. Ona si vie dobre odpočinúť aj na chalupe v Českom raji, no ja to takto nedokážem. Mňa viac upokojí, keď sadnem do auta, chvíľu sa preveziem, odstavím auto a prejdem sa rušným centrom Prahy. ´Cvrkot´ veľkomesta - to je to, čo ma dobíja energiou. Potrebujem ruch, cítiť sa ako v mravenisku, kde sa vždy niečo deje. Relaxujem tým, že stále niečo robím," dodal F. Slováček.

Dátum narodenia: 23. máj 1943

Znamenie: Blíženec

Miesto narodenia:

Rodinný stav: ženatý, dve deti

Ukončené vzdelanie: JAMU

Relax: cestovanie

Diskografia:

1993 For Lovers

1994 Classic Essential

1996Saxo

1996Felix Slováček a jeho Beatles

199720 x Felix Slováček

1998Big Band - Happy-Go-Lucky

1998Con Amore

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 7. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 8. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 775
 2. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 5 428
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 888
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 525
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 922
 6. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 649
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 520
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 245
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 898
 10. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 2 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Zablokovaný autobus počas protestu.

Presmerujú 11 liniek mestskej dopravy.


4 h
Peter Tkačenko

Ficovi a Pellegrinimu sa bude ťažko zaspávať.


2 h
Výtvarník Peter Kalmus.

Zaútočili na neho pri odhaľovaní busty Dubčekovi.


a 2 ďalší 4 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop