Hrubá čiara by situácii nepomohla, po čase by sa musela urobiť ďalšia
Kto chce bývať, za strechu nad hlavou musí platiť. Teda, aspoň by to tak malo byť. Situácia v našom meste je však taká, že len Bytový podnik mesta Košice ako jeden zo správcov bytového fondu, eviduje k poslednému dňu minulého roku dlhy neplatičov v celkovej výške 259 miliónov 425 tisíc 451 Sk.(!)
Na tejto čiastke, ako bližšie špecifikovala Božena Stanková, poverená zastupovaním riaditeľa BPMK, sa podieľajú viaceré lokality mesta. Herlianska sumou 1 162 207 Sk, Popradská dlhujde 3 788 524 Sk, Luník IX 146 804 758 Sk, Goliánova 6 582 682 Sk, Na Demetri 4 036 856 Sk. Ostatok sú nájomné byty v meste, sociálne byty na Sládkovičovej (na snímke) i malometrážne byty. V sociálnych bytoch predstavujú platiči asi 10 %, neplatiči 90 %. V nájomných bytoch v hybridných domoch platiči tvoria 80 % a naplatiči 20 %. Podobný pomer je pri malometrážnych bytoch. Na Luníku IX zo 666 bytov sú v štyroch platiči a v 662 bytoch neplatiči.
"BPMK sa snaží túto nepriaznivú situáciu riešiť v spolupráci s Mestom Košice. Využívajú sa pritom také nástroje ako je Inštitút osobitného príjemcu či príspevky na bývanie," uviedla B. Stanková. Na základe uznania dlhu neplatičmi BPMK uzatvára tiež splátkové kalendáre. "Pokiaľ sa podmienky nedodržiavajú, pristupujeme k výpovediam z nájmu a k vyprataniu bytu. Efekt? Je rôzny. Niekedy to zaberie, no vo väčšine prípadov nie. Aj preto v porovnaní s predchádzajúcim obdobím náš celkový dlh narastá." Deložácie z bytov sú síce podľa B. Stankovej možné, no k tomu je potrebný rozsudok súdu o vyprataní. Tieto konania sú pre legislatívnu náročnosť, zdĺhavosť konania, nutnosť poskytnutia bytovej náhrady i komplikovaný výkon exekúcií, málo účinné. A práve kvôli bytovej náhrade sa problém ani vysťahovaním z jedného bytu a nasťahovaním do iného nevyrieši. Po čase sa totiž situácia zväčša opakuje.
"Existujú síce aj možnosti ako je splátkový kalendár, Inštitút osobitného príjemcu či príspevky na bývanie. Tie však zväčša nepokryjú ani základnú mesačnú platbu, takže splácanie sa donekonečna predĺžuje a dĺžna suma istiny navyšuje." doplnila B. Stanková. "Na rast dlžôb predovšetkým vplýva vysoká cena služieb ako sú kúrenie, studená i teplá voda, ohrev vody a tiež vysoká spotreba pri mnohopočetných rodinách. Samotné nájomné, bez týchto položiek, by až také vysoké nebolo."
V poslednom období sa častejšie ozývajú hlasy, že za terajšími dlhmi treba urobiť hrubé čiary a začať od nuly. "Podľa nás by ani toto nebolo riešením, pretože neplatičmi nie sú len nájomcovia so starými dlhmi, ale aj novovytváranými. A tak by sa možno za dva roky musela urobiť ďalšia hrubá čiara." Podľa B. Stankovej by BPMK ponúkal byty aj na odpredaj, ale nájomcovia túto možnosť vo väčšine prípadov odmietli. S najväčšou pravdepodobnosťou si uvedomujú, že pri vyprataní vlastníka bytu, za ktorý by neplatil stanovené poplatky, nevznikne povinnosť dať vysťahovanému náhradné bývanie. Odpadla by aj starostlivosť obce a ďalších zložiek o stav bytov a domu.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Osobné údaje vyznačí laser
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári