pitnej vody. Aby prežili, životodarnú tekutinu čerpajú z lesného prameňa. Medzi tých, ktorí sú naň odkázaní patrí aj 30-ročná Eva Mirgová. V malom domčeku býva s rodičmi, druhom a šiestimi deťmi. Štyri sú školopovinné, najstaršia Františka má 12 rokov, najmladší Michal osem mesiacov.
"Každý deň chodíme k prameňu a vozíme odtiaľ 50 litrov vody," posťažovala sa nám E. Mirgová. "Rodičia robia na aktivačných prácach, mesačný príjem pre celú rodinu je 6700 korún. Keď zaplatíme za elektrinu 2000 a nakúpim vodu v obchode asi za 1500, ostáva nám okolo 3000 korún. Vodu kupujem kvôli malému Miškovi, aby som mu mala z čoho robiť sunar. Keď peniaze nestačia, varím sunar z vody z jarku."
Pani Mirgová priznáva, že jednu izbu a kuchyňu pristavili načierno k domčeku, v ktorom býva už 22 rokov jej 56-ročný otec Jozef s manželkou Máriou. Pán Mirga, inak syn bývalého rómskeho vajdu, pracoval dlhé roky ako kŕmič a strážnik na družstve, ktoré pred šiestimi rokmi zaniklo. Za poctivú prácu mu vedenie družstva pred rokmi pridelilo spomínaný domček. Mal vodu i teplo. Všetko sa zmenilo po zrušení podniku. Pozemky prenajala spoločnosť Ekozdroje Košice s. r. o. a vtedy nastali Mirgovcom problémy. Nájomca, na ktorého pozemku je studňa, im totiž zastavil prívod vody a o tom, že by im vyšiel v ústrety, nechce údajne ani počuť.
"Päť rokov chodím za starostom i na rokovania poslancov a žiadam o pomoc. Aj by sme si vykopali vlastnoručne studňu, ale nemáme peniaze na materiál," uviedla E. Mirgová. "Nikto s tým nič nerobí, starosta mi povedal, že on je malý pán na to, aby rozhodol sám. Priznávam, že deti nechodia pravidelne do školy, ale zas je to len kvôli vode. Radšej ich na vyučovanie nepustím, aby sa im iné deti neposmievali, že sú špinavé. Chlapec sa už viackrát kvôli tomu v škole pobil."
Mirgovci sú v Kysaku riadne prihlásení k trvalému pobytu, preto sme sa starostu Rastislava Eštvaníka opýtali, ako chce týmto svojím občanom, mimochodom jedinej rómskej rodine v obci, pomôcť.
"Na hospodárskom dvore zrušeného družstva je studňa, ale po likvidácii z nej zobrali čerpadlo," skonštatoval Eštvaník. "Správca konkurznej podstaty ale potom predal budovy firme Ekozdroje. Podnikatalia dali do studne čerpadlo a chvíľu Mirgovcom aj vodu dávali. Ale teraz im ju už dávať nechcú. Osobne túto situáciu považujem za neľudskú. Navrhol som, že tam vykopeme studňu, ale poslanci odmietli. Mirgovcov nemáme ani kam presťahovať, lebo v obci nie sú žiadne náhradné byty. A nemôžeme ich ani vysťahovať, lebo budova, kde bývajú, figuruje stále ako majetok roľníckeho družstva. Každý by to chcel riešiť, ale zodpovednosť nechce prijať nikto. S Mirgovcami nemáme v obci žiadne problémy, keby mali vodu, možno by Kysačania ani nevedeli, že tam žijú."
S otázkou, prečo teda nechcú pustiť vodu na ňu odkázaným ľuďom, sme sa obrátili na konateľa firmy Ekozdroje Košice s. r. o. Stanislava Gajdoša.
"V čom je problém? Vodu nemajú len túto zimu, predtým sme ju púšťali," odpovedal konateľ. "Okrem toho, tá voda v studni nie je pitná, potvrdili nám to rozbory. Dokonca na vlastné náklady som im dal urobiť rozvody až na dvor a vodu sme odstavili až potom, ako začal miznúť náš majetok. Proti ostatným nemám nič, ale vadí mi druh Evy Mirgovej. Nemôžem mu síce nič dokázať, ale jasne som Mirgovcom povedal, že keď tento človek od nich odíde, majú vodu hneď zajtra."
Starosta ale celú záležitosť vníma tak, že v konečnom dôsledku 17 detí nemá vodu. Keby vraj nemal zviazané ruky nesúhlasnými stanoviskami poslancov, rád by pomohol. Aj preto, lebo má obavy, že ak by raz v rodine Mirgovcov z nedostatku pitnej vody vypukla nejaká infekčná choroba, mohli by na to doplatiť aj ďalší obyvatelia obce.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári