detailne. Na pojednávaní s policajtmi, ktorých Okresný súd v Michalovciach uznal minulý týždeň za vinných, že svojou nedbanlivosťou nezabránili vražde dvoch maloletých súrodencov, zastupovala matku zastrelených detí. O tragickej udalosti pod Tatrami sa dozvedela z médií.
„Navonok môže každá rodina pôsobiť usporiadaným dojmom. Len málokto naozaj vie, čo sa odohráva za dverami bytu, v súkromí. Ľudia z okolia môžu na základe vonkajších prejavov podliehať dojmu, že ide o vzorovú, usporiadanú rodinu, jej členovia však môžu prežívať peklo," delí sa o svoje profesionálne skúsenosti.
Podľa výpovede riaditeľky materskej školy, kde chodil šesťročný Adam, otec, ktorý v minulosti slúžil v armáde, bol zásadový človek: „Je otázne, ako sa táto vlastnosť prejavovala v domácom kruhu, ako reagoval, keď manželka alebo deti napríklad nesúhlasili s pravidlami či zásadami, ktoré on určil."
Rajtáková je presvedčená, že väčšine tragických prípadov predchádza domáce násilie, ktoré môže mať rôzne formy. Potom stačí akýkoľvek podnet, ktorý zohrá funkciu rozbušky a človek, ktorý sa rozhodne definitívne riešiť situáciu, je ochotný a schopný spáchať brutálny trestný čin na najbližších príbuzných.
Podľa jej názoru tragédiám by sa dalo predísť, keby orgány činné v trestnom konaní, najmä polícia, plnili svoju preventívnu funkciu.
„Na pojednávaní s policajtmi jeden zo svedkov povedal, že keď sa niekto rozhodne spáchať trestný čin, polícia tomu nemôže zabrániť. Keby toto malo platiť, potom je tu polícia zbytočne."
Na Slovensku je podľa jej skúseností mimoriadne vysoká tolerancia spoločnosti, vrátane orgánov činných v trestnom konaní, voči akejkoľvek forme násilia. „Legislatíva je síce detailne prepracovaná, umožňuje poskytnúť takú ochranu, ktorá by mala odradiť potenciálnych páchateľov násilia. Žiaľ, v praxi sa neuplatňuje."
Platný trestný zákon podľa nej chráni každého občana pred akýmikoľvek formami týrania. „Zákon umožňuje chrániť občana nielen pred telesným, ale i duševným utrpením spôsobeným napríklad ponižujúcim zaobchádzaním. V priebehu svojej advokátskej praxe som sa na Slovensku nestretla s prípadom, keď by súd odsúdil páchateľa za to, že niekoho ponižoval."
Podľa jej názoru súdy najmä v prípadoch domáceho násilia často hľadajú spôsob, ako páchateľa neodsúdiť. „Bola som pri tom, keď súd pojednával kauzu, v ktorej vypovedala svedkyňa, ako ju otčim bil. Podľa sudkyne bitka a facky sú tiež výchovným prostriedkom." Rajtáková sa stretla aj s rozsudkom, podľa ktorého rodič môže používať pri výchove detí „primerané násilie".
„Mám pocit, že aj keby manželka dala na manžela trestné oznámenie, že ju spolu s deťmi duševne týra, asi by neuspela."
Podľa košickej advokátky je domáce násilie na Slovensku stále široko akceptovateľné. „Akoby sme si nechceli uvedomiť, že násilie voči partnerovi a deťom nie je prípustné. Nežijeme predsa v stredoveku. Žiaľ, tam sa naše vedomie ešte nedostalo."
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári