varení jedla pre deti. Aspoň vtedy, keď si príprava zdravého obedu pre školákov nevyžaduje úplné sústredenie.
Ako sa to všetko začalo? "Krížovky som lúštil už ako chlapec a keďže som veselý človek, najradšej mám tie, ktoré majú vtipnú pointu. Zakaždým som s ceruzkou v ruke plnil okienka a s napätím očakával, aký odkaz nájdem. Ani jednu som nenechal nevylúštenú. Keď sa mi nedarilo, hneval som sa sám na seba," rozhovoril sa Milan Šelepec. Kuchár sa z neho stal po štúdiu v Prešove. Mládenecké roky prežil v spoločnosti spolužiakov, pre ktorých občas tiež len tak pre zábavu vymyslel nejakú krížovku. Vydávali vtedy aj školský časopis a tam boli uverejnené jeho prvé pokusy. Vtipmi zabával osadenstvo internátu cez rozhlasové štúdio, ale kamarátstvo s Marošom Mazúrom ho veľmi motivovalo. Vraj sa navzájom dopĺňali. Milan mal hlavu plnú vtipov, Maroš zase muziky.
Kdesi tam sa v ňom utvrdzoval koníček, ktorý mu vydržal až do týchto dní. "Mladosť je fuč, ale ja môžem povedať, že revolúcia v 89 mi priniesla viac krížoviek. Za socializmu boli len jeden či dva časopisy, neskôr sa dalo medzi nimi ešte aj vyberať. Ja som si kupoval všetky a vyhrával súťaže za vylúštené krížovky. Časom som im posielal tie zo svojho pera. Občas tvorím aj vtipy. Myslím si, že nie sú odpočuté, ani opakované, ale originálne." Ako k nemu prichádzajú nápady? Pýtali sme sa ďalej. Veľa číta, veď potrebuje dobrú slovnú zásobu, ale keď si pohodlne sadne, vezme papier a ceruzu, máva "vlčiu tmu". Najlepšie nápady vraj dostáva pri umývaní riadu. No a toho je v školskej kuchyni neúrekom.
Zaujímalo nás ako jeho koníček vníma manželka. Nevadí jej, keď sa zavrie v izbe a vymýšľa tajomné zloženie políčok krížovky? Vraj nie. Manželka Božena je poštovou doručovateľkou a má tiež svoju záľubu. Domáce práce si zvyčajne rozdelia a aj voľný čas trávia spolu. Len každý inak. "Manželka batikuje kraslice voskovou technikou. Ja jej zvyčajne vyfúknem vajíčka, očistím a ona maľuje. Väčšinou robí tradičné motívy, ale snaží sa prispôsobiť dopytu a skúša aj modernejšie dekoratívne vzory. Má fantáziu. Niekedy to skúšam aj ja, ale nie som taký zručný. Už sme mali kraslice na výstave aj spoločne", dodáva Milan Šelepec.
Nuž, je to tvorivá rodina. Ich synovia, 20-ročné dvojičky Milan a Marek zase píšu básne, do ktorých vkladajú svoje osobné zážitky, postrehy, radosť aj smútok. Hrdý otec o nich hovorí: "Už vyhrali aj regionálne súťaže. Baví ich to a ja len dúfam, že pri tom vydržia. Zdá sa mi, že básnické črevo zdedili po strýkovi Jozefovi."
Nedalo nám, aby sme sa neopýtali, či varieva aj doma. Veď je kuchár. V týždni vraj prenecháva varešku manželke Božene, ale cez víkendy varí. Najradšej špecialitky. Rád sa inšpiruje cudzími receptármi z rôznych časopisov. Odkladá si ich a z času na čas v nich nájde aj niečo zaujímavé. Každá novinka je preňho profesionálnou výzvou. Rodina zase oceňuje pestrosť jeho gurmánskych prekvapení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári