inšpirovať atmosférou spoza Atlantiku. Na poslednej výstave, ktorú mal pred pár týždňami spolu s výtvarníkom Petrom Králikom v galérii Vihorlatského osvetového strediska v Humennom, predstavil niekoľko kúskov, ktoré zachytávajú chuť komerčnej a konzumnej mekky sveta. Inšpiráciou mu bola napríklad najvyššia hokejová liga NHL, ktorú zachytil na obraze s názvom Portréty mŕtvych hokejových klubov.
„Je to možno môj najkonceptuálnejší obraz, alebo jeden z mála. Filozofia obrazu je pritom jednoduchá. Sú tam znaky skrachovaných hokejových klubov NHL, ktoré nemali veľa peňazí, nezarábali a proste skrachovali. Tento obraz vlastne vyjadruje celosvetový fakt, že v športe už dávno nejde o to, že chce mať z neho človek radosť, ale je to postavené na peniazoch," povedal umelec.
Do New Yorku sa dostal Vasilko vďaka svojim nevšedným obrazom, keď sa stal víťazom 10. ročníka súťaže mladých výtvarníkov s názvom Cena Oskara Čepana. Súčasťou tejto ceny bol aj šesťtýždňový tvorivý pobyt v New Yorku. Vasilka svet obrazov v newyorských galériách natoľko zaujal, že na maľovanie v metropole šoubiznisu nemal vôbec čas. „Od rána do večera som chodil len po galériách a len sem-tam som si doprial trochu voľna. Bol som sa pozrieť iba na NHL, ináč som každý deň bol v niekoľkých galériách," vysvetlil.
Celkový počet malých aj veľkých svetoznámych galérií, ktoré prebehol, bolo vyše 500!. „Bola to pre mňa veľká škola. Videl som diela veľkých majstrov, ktoré by som na Slovensku pravdepodobne nikdy neuvidel. Bol to vynikajúci zážitok. Mal som síce k dispozícii aj vlastný ateliér, ale poviem pravdu - nechcel som tam ísť maľovať, ale hlavne pozerať, pretože človek sa nedostane bežne do New Yorku," dodáva.
Popri amerických symboloch dominovala na poslednej Vasilkovej výstave paradoxne aj krása starých komunistických strojov. Vasilko spolu s Petrom Králikom sú totiž jedinými členmi výtvarného smeru s politickým názvom Strana železných. Obidvaja umelci na svojich obrazoch stvárňujú zašlú slávu ťažkej poľnohospodárskej techniky.
Kombajny, traktory, ktoré si brázdia cestu poľom, sú vďačnou témou výtvarníkov, ktorí nachádzajú svoju inšpiráciu v regióne Zemplína. „Je to pre nás strašne humorné, keď si spomeniem na staré časy, keď všetko išlo na sto, alebo na 120 percent, aj keď sme to nezažili. Sú to zlaté časy," smeje sa výtvarník, ktorý na druhej strane tvrdí, že aj chladné stroje majú svoju skrytú krásu. Niekedy až absurdným a humorným ponímaním a stvárňovaním tohto sveta na plátne sa vyrovnáva so smútkom, ktorý v ňom pramení z fungovania kolobehu ľudského života. „Maľovanie obrazov je pre mňa vyrovnávaním sa s realitou. Každý cíti akýsi smútok, s ktorým sa dá rôznymi spôsobmi vyrovnať. Ja to riešim maľovaním," tvrdí.
Po výstave v Humennom, ktorá sa skončila vo februári, plánuje ďalšiu tento mesiac v Bratislave a následne v Košiciach. Napriek tomu, že sú výtvarníci vášnivým zberateľmi starej techniky, do starého železa sa vraj ešte nechystajú.
Profil
Ján Vasilko (* 1979, Humenné)
1995 - 1999 Škola úžitkového výtvarníctva, Košice
1999 - 2005 Fakulta umení, Technická univerzita v Košice, Ateliér súčasného obrazu pod vedením Rudolfa Sikoru
Víťaz 10. ročníka súťaže mladých výtvarníkov - Cena Oskara Čepana.
Vlani vystavoval na spoločnej výstave víťazov a finalistov obdobných súťaží pre mladých výtvarníkov v Českej republike, Chorvátsku, Srbsku, Macedónsku a v Kosove.
Založil výtvarnú skupinu s názvom Strana železných.
(mpo)
Autor: mpo
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári