vysokej škole v Košiciach sa zoznámila s Ľubomírom z Oravy a vietor ich zavial do Prešova. Ľubovou vášňou sú plastikové modely. Katka vraví, že mnohí ľudia, keď počujú, že žije z modelárom, nechápu. Modelárčina je pre nich divná detinská zábavka. Skutočnosť je však iná.
"Vďaka modelárom sme hneď našli priateľov tu v Prešove, kde sme nikoho nepoznali. Aj ja som sa spriatelila s manželkami a priateľkami modelárov, chodíme na spoločné akcie a výlety. Nikde som nemala takých kamarátov ako tu," hovorí K. Müllerová. Ona sama sa modelárčine nevenuje, nemá ani iný koníček, ktorému by prepadla tak fanaticky, ako jej muž plastikovým modelom. Podobne sú na tom aj ostatné manželky.
Modelovanie je výsostne mužskou záležitosťou. Ako sme sa dozvedeli, ženy sú v tomto odbore veľkou výnimkou. Majú však iné prednosti. "Sme schopné ich vypočuť. Nie vždy chápeme, o čom hovoria, ale vypočujeme si ich," smeje sa Katka, ktorá si pochvaľuje aj to, že jej manžel - modelár je šikovný a doma vie všetko opraviť. Naopak, prekáža jej zaprataný modelársky stôl. No zvykla si. Manželovu zručnosť využila aj na to, že jej namaľoval nechty tak, ako to nevedia ani v kozmetickom salóne. Katka nemá ani problém, čo kúpiť na narodeniny, či na Vianoce. Avšak stavebnice modelov si Ľubo vyberá radšej sám. "Netrúfla by som si vybrať, aký model mu kúpiť. No sú aj manželky, ktoré manželov nejakým prekvapia," dodáva Katka, ktorá je učiteľkou. Ľubomír je biológ.
V jeho izbe je na poličke zo 20 hotových modelov. Poväčšine ide o lietadlá, tie má najradšej. Zaujímavejší je však pohľad do skrine. Je v nej vyše 70 krabíc stavebníc rôznych modelov. "Ľubo je ešte z tých striedmych modelárov," reaguje Katka. Iní majú krabicami zapratané aj pivnice.
"Každý modelár si myslí, že bude žiť 200 rokov. Aspoň podľa toho, aké má zásoby," vraví šéf prešovského Klubu plastikových modelárov Václav Hochmuth. Keď modelára zaujme krabica s nejakým modelom - a dnes je ten výber naozaj pestrý - tak ho kúpi. To je prvá fáza. Nasleduje ďalšia, ktorou je zháňanie informácií o tom konkrétnom stroji. Prevažne ide o lietadlá, bojovú techniku, autá a motorky, lode, prípadne o figúrky. Sú aj iné špecialitky, ako hmyz či Bart Simpson, ale to len na spestrenie. Práve táto fáza, takrečeno študijná, je tá zlomová.
Plastikové lietadielka lepí väčšina detí a len maličké percento z nich pri tom ostane. "To je to, keď sa dostaneš zo štádia, že si len lepíš hračku, k tomu, že sa začneš zaujímať, čo si vlastne postavil," opisuje Ľ. Müller bod zlomu, po ktorom sa z bežného detského "modelára" stáva skutočný modelár. "V súčasnosti je trend, že sa k tomu ľudia vracajú v staršom veku. Keď už majú odrastené deti," hovorí Hochmut, ktorý má 28 rokov. Ľubomír je o rok starší. Vek plastikových modelárov v prešovskom klube sa pohybuje od 21 do 40 rokov.
Po tom, čo si modelár kúpil stavebnicu a v odborných časopisoch a ďalších zdrojoch všetko naštudoval (trvá to niekoľko mesiacov), začína fáza lepenia. Tá trvá zhruba 2 mesiace. Extrém je jeden týždeň, výnimkou nie sú ani dva roky. Okrem samotnej hrubej stavebnice existuje veľa doplnkov, detailov, ktoré modelári využívajú. Povedzme interiér lietadla.
Hotové diela si modelári nenechávajú pre seba, ale ukazujú ich na súťažiach. Tie mali v bývalom Československu dlhú tradíciu. Česi a Slováci bodujú i vo svete. Aj Prešovčan Václacv Hochmut vyhral v dvoch kategóriách na majstrovstvách sveta Scale Model World 2004 v Anglicku. Ceny povyhrával aj na rôznych súťažiach v Poľsku, Maďarsku či doma. Ľubomír Müller sa zasa môže popýšiť čerstvou zlatou medailou z Prešov Model Show. Je aj majstrom Slovenska.
Na takýchto súťažiach sa hodnotí predovšetkým historická a technická vernosť a kvalita spracovania modelov. Nie všetci však prvý bod dodržiavajú. "Máme aj jedného takého, ktorý zásadne mení modely podľa vlastných predstáv," povedal predseda klubu. Volá sa Peter Fek, ktorý je na svoje invenčné novinky patrične hrdý. Má byť prečo. Jeho vibrátor, zmenený na lietadlo, sa dostal aj do zbierky Valašského kráľa Bolka Polívku. Aj Hochmuth i Müller (snímka na titulnej strane) majú hotové modely, ktoré nevznikli z plastikovej stavebnice, ale prakticky od nuly. Pravda, nejde o také bizarnosti, aké vytvára ich kolega...
Hlavnou prednosťou modelárov vraj nemusí byť šikovnosť, k tej sa dá dopracovať časom, ale trpezlivosť. Nevyhnú sa ani pokazeným výtvorom, najmä v začiatkoch. Existuje úzka kasta modelárov, ktorá sa tým živí! Buď robia predlohy stavebníc a doplnkov, alebo v menšej miere lepia modely na zákazku. Viacerí Česi a Slováci takto bodujú najmä na americkom a japonskom trhu. Pre väčšinu modelárov je to však len fascinujúce hobby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári