pohojdávajúcou sa v kútiku úst a historickými lyžami na nohách. Obrázok sťa vystrihnutý z encyklopédie lyžovania zo začiatku minulého storočia ponúkol druhú marcovú sobotu návštevníkom Vysokých Tatier miestny Spolok ctiteľov športu lyžiarskeho.
Na účastníkov IV. ročníka Majstrovského preboru v lyžování sjazdovom čakal približne 50-metrový zjazd na lyžiach. Na štart sa postavili dve desiatky malých i veľkých odvážlivcov, časomiera však pre nich nehrala absolútne žiadnu rolu.
"Sú to preteky ľudí, ktorí majú radi históriu, ktorí veria, že budúcnosť Tatier spočíva v histórii," vyjavil tajomstvo nostalgických lyžiarov Miloš Várady.
Ich elán a lyžiarske umenie priťahovalo pohľady turistov i ostatných lyžiarov. Tí s obdivom hľadeli na majstrovské kúsky, ktoré im predvádzali nadšenci historického lyžovania. Veď zísť dolu kopcom či vyviezť sa vlekom v dobovom odeve nie je jednoduché.
"Treba to nacvičiť, sukňu zdvihnúť, mať perfektnú spodničku, ukázať kúštik, aby sa urobila tá správna atmosféra, no a potom suverénne nastúpiť, akože nič," prezradila svoj "patent" nasadania na vlek Danka Bielinová. "Dole je to dobré, lebo sukňu môžem použiť aj ako padák," opísala výhody dlhokánskych sukní lyžiarka.
"V modernej lyžiarskej kombinéze som ešte ani nelyžoval, myslím, že toto je priam fantastické. Je to o srande, o zábave, kdežto moderné lyžovanie je o športe," rozplýval sa Martin Mladoň, ktorý by vraj staré drevené lyže za klasické veru nevymenil.
"Bolo to už poriadne dávno, čo som stál na takýchto lyžiach. Je to veľký rozdiel, hlavne v technike, toto je viac labilné," netajil sa najstarší účastník majstrovského preboru, 63-ročný Milan Husár z Tatranskej Lomnice. Jazda na drevených lyžiach si vraj vyžaduje riadnu dávku lyžiarskeho kumštu. "Nebrzdí sa lyžami, pribrzďuje sa len palicou," poučil nás M. Mladoň.
Súčasťou "novších" modelov sú bambusové paličky, ktoré slúžia na udržanie rovnováhy. Našťastie, drevené lyže nemajú moderné sklznice, takže zjazd na nich je oveľa pomalší.
Preteky nostalgikov v "lyžování sjazdovom" sa prvýkrát konali pred štyrmi rokmi v Ždiari. "Vtedy si niektorí z nás povedali, prečo máme mať lyže zavesené len na stene a nevziať ich trošku aj na sneh vyvetrať. Zistili sme, že to nie sú len veci krásne, ale aj plne funkčné," priblížil zrod majstrovského preboru M. Várady.
Prvé "modely" objavili na povalách svojich starých mám a otcov, neskôr si ich kupovali. "A potom nám ich ľudia začali nosiť sami," prezradil M. Várady, ktorý sa spoločne so svojou partiou nostalgikov každoročne stretáva aj na lyžiarskej prechádzke. Svoju púť už tradične začínajú v Starom Smokovci, odkiaľ sa vydajú na Hrebienok a po magistrále prejdú až na Skalnaté pleso. Odtiaľ ich čaká zjazd do Tatranskej Lomnice. "Je to síce fyzicky náročnejšie, ale zatiaľ sme to vždy prešli zdraví," dodal Várady.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári