košickým starožitníkom Karolom Linhartom.
V spolupráci so Spolkom na podporu skrášľovania Košíc (SPSK) v sobotu prezentovali návštevníkom pod názvom "Bolo raz jedno námestie" veľa faktov, o ktorých nemajú mnohí východniari doteraz ani tušenie. Súčasťou výstavy boli autentické fotografie či mapa centra Košíc z roku 1869, ale aj ukážky urbanistického riešenia námestia. Ako by napríklad malo vyzerať po ukončení výstavby auparku.
Návštevníci mohli vidieť film o poslednom košickom fiakristovi, alebo taký, v ktorom sa po meste prechádzajú komici Július Satinský, Milan Lasica a Miroslav Horníček. Ten sa stojac pri Dóme sv. Alžbety prirovnal ku Quasimodovi, slávnemu hrdinovi románu Victora Huga Chrám matky božej v Paríži.
"Najstarší známy názov Námestia osloboditeľov bol Senný trh," povedal nám K. Linhart. "Potom Alžbetino námestie, lebo celá časť mesta od hotela Slovan na Juh bola nazývaná Alžbetiným mestom. Severná časť smerom od Wilsonovej mestom Františka Jozefa. Po prvej svetovej vojne ho nazvali Námestím legionárov, počas prítomnosti maďarských vojsk v Košiciach to bolo Námestie Miklósa Horthyho. Dnes tu máme aj fotografie, kresby a mapy zachytávajúce jeho stavebný vývoj asi od 17. storočia. Je na nich aj bývalé kino Urania, prezývané kedysi aj potkaním kinom. Bolo totiž určené pre ľudí z nižších sociálnych vrstiev. Vtedy vznikla aj fontána jestvujúca i dnes, voda v nej kedysi striekala do výšky 30 metrov."
Podľa K. Linharta chceli výstavou vyvolať aj diskusiu medzi Košičanmi v súvislosti s chystanou výstavbou auparku na námestí. Členovia SPSK tvrdia, že model bol doteraz vystavený na magistráte a z 240-tisíc Košičanov ho videlo možno len 1000 ľudí. Zanietenci z SPSK nemajú nič proti auparku, ale nesúhlasia s tým, aby ho postavili na námestí a v takej podobe, ako navrhli architekti.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári