a jej neúmerná spotreba sa znížila až o polovicu. Druhým krokom je výmena bytov. Lepšie podmienky dostanú platiaci nájomníci. Keďže sa pripravuje výstavba nízkoštandardných bytov, postupne nízkopríjmové skupiny ľudí dostanú takú strechu nad hlavou, ktorú si budú môcť zaplatiť.
Obavy zo sťahovania do horších podmienok prinútili niektorých neplatičov v Šaci, aby svoje dlžoby vyrovnali. Miestna správa bytov zaznamenáva v týchto dňoch zvýšený príjem. Opatrenie, ktoré súvisí s výmenou bytov a zámerom nasťahovať platiacich nájomníkov do blokov na Námestí oceliarov 4 a 6 a dlžníkov nechať v zanedbanejších blokoch, prináša svoje ovocie.
"Chodia platiť aj takí, čo doteraz neplatili. Jedna z rodín vyrovnala svoju 40-tisícovú dlžobu a dokonca má zaplatený nájom už aj za apríl. Nechce, aby sme ich vysťahovali do bloku, kde bude naďalej regulovaná dodávka vody. V súčasnosti bola dočasne regulácia zastavená z dôvodu silných mrazov a zamŕzaniu rozvodov, ale je otázkou niekoľkých dní, kedy sa vrátime k pôvodnému režimu. Voda potečie 3-krát do dňa po dve hodiny. V domoch, ktoré plánujeme obsadiť platiacimi nájomníkmi, takýto režim platiť nebude," povedal riaditeľ Miestnej správy bytov Ing. Dušan Slezák.
Sťahovanie rodín je sprevádzané aj nevôľou. Tí, čo platia riadne nájomné a za služby, ale bývajú medzi neplatičmi, nechcú ísť do zdevastovaných bytov. Naopak, dlžníci vítajú lepšie bývanie, hoci aj v horších blokoch. Medzi sebou sa už vymenilo 10 rodín a približne rovnaký počet si bude musieť ešte zvyknúť na novú adresu. Na štvorke je už polovica platiacich nájomníkov bez dlžôb a počíta sa, že postupne si byty odkúpia do osobného vlastníctva.
"Sťahovanie nie je pre nás vôbec lacná záležitosť. Investovať musíme do opráv bytov, v niektorých chýbajú radiátory, robíme nové omietky, dlažby i rozvody. Jeden byt nás stojí aj 50-tisíc korún. Noví nájomníci to však nedostávajú zadarmo, podieľajú sa na financovaní rekonštrukcie. Našim cieľom nie je vysťahovať ľudí na ulicu. Všetci dostávajú náhradné bývanie, počítať však musia aj s reguláciou vody," uviedol riaditeľ.
Dlhy správcu bytov sa znižujú aj vďaka tomu, že sa uplatňuje inštitút osobitného príjemcu. Miestny úrad poukazuje MSB na účet mesačne 100-tisíc korún. Je s tým síce viac práce, ale prináša to efekt. V tomto trende chcú pokračovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári