Krajského úradu (KÚ) v Košiciach. Podľa pracovníkov Krajskej veterinárnej a potravinovej správy v Košiciach sa realizuje na celom území kraja monitoring vývoja situácie. Všetky okresy pravidelne nahlasujú počty a vyšetrenia uhynutých vtákov. Vveľkochovy hydiny sú monitorované denne,
"Dobrú spoluprácu máme aj so súkromnými veterinármi a poľovnými chovnými revírmi," informoval nás vedúci kancelárie prednostu KÚ Vladimír Franka. "Doteraz bolo nahlásených 690 uhynutých vtákov, biologické vzorky na vyšetrenie boli odobraté v 688 prípadoch. Na laboratórne vyšetrenie bolo odoslaných 72 vzoriek, našťastie ani jedna z nich nebola pozitívna."
Z porady vyplynulo, že v Košiciach a Spišskej Novej Vsi, v mestách, na ktorých území sa nachádzajú zoologické záhrady, sa osobitná pozornosť sústreďuje na plnenie opatrení na zabránenie kontaktu vodného vtáctva s voľne žijúcimi vtákmi.
"V súvislosti s vtáčou chrípkou boli prerokované aj otázky zabezpečenia a distribúcie ochranných osobných pomôcok a antivirotík, ako aj súčinnosť jednotlivých úradov a inštitúcií pri prípadnej likvidácii ohnísk vtáčej chrípky. V uznesení bolo napríklad uložené prednostovi Krajského úradu životného prostredia a riaditeľovi Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Košiciach, aby vytypovali vhodné miesta na zriadenie mrchovísk na území kraja pri vzniku zoonóz," dodal V. Franka.
Podľa jeho slov je negatívnym poznatkom narastajúce zneužívanie možnosti nahlasovania uhynutého vtáctva. Obyvatelia si tento inštitút veľakrát zamieňajú s kafilérnou službou a údajne podliehajú určitej hystérii. Mnohé výjazdy veterinárov a hasičov sú zbytočné. Preto vedenie monitorovacieho centra apeluje na obyvateľov, aby zodpovedne zvažovali, či ku každému nálezu mŕtveho vtáka je potrebné volať zodpovedných pracovníkov. Navyše, každé telefónne číslo, z ktorého volajú, je archivované a pri výslovnom zneužití môžu byť finančne sankcionovaní.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári