jeho znovupochovania (29. 10. 1906) v Dóme sv. Alžbety. Na pokrytie osláv bolo vyčlenených 3,3 milióna korún. Ako včera informovali na medzinárodnej tlačovej konferencii predstavitelia Ministerstva kultúrneho dedičstva Maďarskej republiky (MKD MR), Ministerstva kultúry (MK) SR, Veľvyslanectva MR na Slovensku a mesta Košice, oslavy začnú 26. marca kladením vencov a kultúrnym programom v Borši, rodnej obci kniežaťa. Druhým zo série podujatí bude odhalenie sochy Františka II. Rákociho na nádvorí Katovej bašty, pravdepodobne 3. apríla.
"Sochu vysokú 240 centimetrov vyrobil Sándor Györi, stála 35 miliónov forintov a naša vláda ju daruje mestu Košice," uviedol štátny tajomník MKD MR Lajos Vass. "Podstavec znázorňuje mapu Európy. Chceli sme tým vyjadriť, že Slovensko i Maďarsko sú rovnocennými partnermi európskeho spoločenstva."
Na pamiatku znovupochovania kniežaťa v košickom dóme, bola na stene chrámu umiestnená v roku 1938 jeho plastika a nápis v latinskom jazyku. Vandali však z letopočtu 1906 ukradli dve číslice a nad ľavým ramenom Františka II. Rákociho visí už roky kus kovového lana. Možno zvyšku troleja električky, ktorá kedysi premávala v centre. Viceprimátora mesta Eugena Čuňa sme sa preto opýtali, čo s tým chcú robiť, aby Košičania neostali v hanbe. Organizátori totiž predpokladajú, že v rámci osláv pricestuje do mesta veľa návštevníkov, vrátane zahraničných. "Sme v kontakte s vlastníkmi dómu, košickým arcibiskupským úradom a verím, že sa s nimi dohodneme," odpovedal E. Čuňo. "Zatiaľ odstránime najzávažnejšie nedostatky a po skončení osláv sa k tomu vrátime."
Podľa štátnej tajomníčky MK SR Ágnes Biró, Košice sa počas osláv stanú stredobodom pozornosti celej Európy, lebo knieža Rákoci bol osobnosťou, ktorá spojila mnohé národy. Séria podujatí vyvrcholí 29. októbra pochodom v historických odevoch po Hlavnej ulici a svätou omšou v Dóme sv. Alžbety.
Autor: sam
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári