voľbách zvolia takmer o polovicu menej poslancov! Poslanci v bohatých mestských častiach ako sú Staré mesto a Juh sa už nebudú môcť neobmedzene mimoriadne odmeňovať, zákon im konečne určil mantinely. Na nutnosti novely sa zhodli poslanci zo všetkých politických strán pravice i Smeru.
"Som veľmi spokojná, že zákon prešiel bezo zmien, že sa na jeho potrebe dokázali dohodnúť rôzne politické strany i s tým, že parlament tak podporil iniciatívu zdola, keďže novelu napísali košickí komunálni politici. Verím, že novela prinesie Košiciam prospech, že samospráva bude pružnejšia a lacnejšia, čo iste ocenia aj občania. Teraz je len na komunálnych politikoch, aby novelu využili v prospech rozvoja mesta," hovorí predkladateľka zákona za skupinu košických poslancov NR SR poslankyňa KDH Mária Sabolová.
Poslanec NR SR Viliam Novotný z SDKÚ sa teší, že novela prešla výraznou väčšinou hlasov, no nepovažuje ju za dokonalú. "Vedel by som si predstaviť radikálnejšie riešenie veľkého počtu mestských častí, ale oceňujem aspoň schválený mechanizmus, ktorým sa s tým bude dať niečo robiť. Som rád, že parlament určil strop poslaneckých odmien v mestskom a miestnych zastupiteľstvách, aby privysoké odmeny v niektorých častiach dostali rozumný rámec. Zníženie počtu poslancov by malo prispieť nielen k zníženiu nákladov, ale aj k väčšej pružnosti rozhodovania a väčšej kvalite poslancov, aby v zastupiteľstvách sedeli naozaj tí, ktorí pracujú a nie kopa takých, ktorí prídu raz za dva mesiace na zasadnutie a tým to pre nich hasne," komentuje poslanec Novotný.
V meste zostáva 22 mestských častí, v novele sa schválil mechanizmus, na základe ktorého bude môcť mestské zastupiteľstvo pristúpiť k zrušeniu, resp. zlúčeniu mestských častí. Doteraz platilo, že zastupiteľstvo mohlo rozhodnúť o zrušení mestskej časti len na základe súhlasu dotknutej mestskej časti v referende. "Podľa doterajšieho znenia sa nemohlo nič zmeniť, pretože ktorý starosta sa bude usilovať o úspešné referendum za zrušenie mestskej časti, v ktorej starostuje," vysvetľuje Novotný a dodáva, že ani nový mechanizmus nie je najjednoduchší.
Podľa schválenej novely bude o zrušení mestskej časti naďalej rozhodovať mestské zastupiteľstvo, keď dvojtretinovou väčšinou prijme všeobecne záväzné nariadenie. Rozhodnutie mestského zastupiteľstva budú môcť obyvatelia dotknutých mestských častí odmietnuť v miestnom referende v stanovenej lehote. Nariadenie o zrušení, resp. zlúčení mestských častí nadobudne účinnosť s najbližšími komunálnymi voľbami a to len v prípade, ak ho obyvatelia zo žiadnej z dotknutých mestských častí neodmietnu.
Čo sa zmení
- v mestskom zastupiteľstve bude namiesto 80 len 50 poslancov
- v miestnych zastupiteľstvách klesne počet poslancov takmer o polovicu podľa počtu obyvateľov
- napr. Terasa bude mať namiesto 45 najviac 23 poslancov
- vznikne Rada starostov, ktorá bude zastupovať záujmy mestských častí pri rozhodovaní o veciach celomestského významu s tým, že bude mať právo veta k rozhodnutiam zastupiteľstva - poslanci budú musieť o pripomienkach rokovať a rozhodnutie buď opätovne potvrdiť, alebo zmeniť
- v mestskej rade budú desiati poslanci zvolení zastupiteľstvom, predseda Rady starostov a primátor
- novela prináša možnosť mesta Košice a jeho mestských častí spolupracovať s okolitými obcami na základe zmlúv
- pre doteraz neobmedzené vyše stotisícové ročné odmeny poslancov mestských častí určuje novela strop vo výške desaťnásobku minimálnej mzdy, t.j. cca 69-tisíc ročne
- poslanci mestského zastupiteľstva budú mať strop odmien vo výške 15-násobku minimálnej mzdy
- vypúšťa sa doterajšie volebné pravidlo, že každá mestská časť musí mať aspoň jedného poslanca v mestskom zastupiteľstve, bez ohľadu na počet voličov, ktorí stoja za jeho mandátom, teraz sa mesto rozdelí na volebné obvody tak, aby sa nemohlo stať, že niekto je poslancom so 400 hlasmi a niekto na zvolenie potreboval 2-tisíc hlasov, na jeden mandát teraz pripadne cca 5-tisíc obyvateľov
- mestský parlament bude môcť rozhodnúť o zrušení alebo zlúčení mestských častí s tým, že tie sa môžu "ubrániť" referendom, ktorým verdikt zastavia
Koľko stojí samospráva Košíc
Doterajšia organizácia samosprávy v Košiciach je mimoriadne finančne nákladná. Podľa výsledkov rozpočtového hospodárenia boli skutočné výdavky na správu magistrátu, vrátane odmien a iných náhrad poslancom vo výške takmer 130 miliónov. Mestské časti, ktorých je 22, minuli na správu miestnych úradov, vrátane odmien poslancov spolu takmer 210,5 milióna. Podľa zastupujúceho primátora Františka Knapíka schválením novely dôjde k zníženiu nákladov o cca 30 percent, pričom ušetrené peniaze sa môžu použiť na rozvojové projekty.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári