Korzár logo Korzár Košice

V prípade, že sa práceneschopný pacient nenechádza počas kontroly doma, môže prísť o nemocenské dávky

Žiarlivá manželka pacienta na "péenke" napadla kontrolórku Sociálnej poisťovneAk ste sa rozhodli maľovať byt, umývať okná, či robiť veľké

Žiarlivá manželka pacienta na "péenke" napadla kontrolórku Sociálnej poisťovne

Ak ste sa rozhodli maľovať byt, umývať okná, či robiť veľké upratovanie cez obdobie práceneschopnosti, môže sa stať, že na svoju vypočítavosť doplalíte. Ak vás pri tom prichytia kontrolóri Sociálnej poisťovne (SP), z nemocenských dávok nedostanete ani korunu. Vykonávanie takejto činnosti počas liečby je totiž klasifikované ako hrubé porušenie liečebného režimu. Ako poctivo sa využíva "maródka" na načerpanie zdravých síl, sme sa boli presvedčiť spolu s kontrolórkou SP v teréne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Návštevy u práceneschopných pacientov sme vykonali podľa vypracovaného plánu, ktorý si kontrolórka SP Božena Valenčáková pripravila vopred. Ulicami sme prechádzali tak, aby sme za krátku dobu navštívili čo najviac pacientov. Jednoduché to nebolo. Chýbajúce menovky na zvončekoch i bytoch túto prácu sťažovali.

Prvou ulicou bola Pajorova. Keďže menovku na zvončeku sme hľadali márne, zazvonili sme susedom. Otvorila nám staršia pani na 1. poschodí. "Dobrý deň. Sme zo sociálnej poisťovne a prišli sme skontrolovať pani...," vraví B. Valenčáková.

"Čo ste? Jehovistky?" opýtala sa pani, ktorá zrejme kvôli hluku z vlastného bytu dobre nepočula. Kontrolórka sa zhovievavo usmiala a svoje slová zopakovala. "Jáj! Tak to musíte ísť na druhé poschodie. To sú tie dvere oproti," ochotne nás navigovala...

SkryťVypnúť reklamu

"Toto je úplne bežné. Ľudia si nás často mýlia s jehovistami alebo podomovými obchodníkmi," smeje sa B. Valenčáková. "Dokonca som už mala prípad, keď to jedna pacientka použila ako výhovorku, prečo vraj nebola doma. Prišla za mnou a do očí mi tvrdila, že ma cez kukátko videla, ale myslela si, že som jehovistka a preto mi neotvorila. Samozrejme, takýto argument neobstojí. Keď niekto vie, že môže prísť kontrola, predsa nebude riskovať, ale otvorí dvere a presvedčí sa..."

Zazvonili sme pri dverách, ktoré nám ukázala susedka. Neotvoril však nik. Oznámenie o vykonanej kontrole, počas ktorej sme práceneschopnú nezastihli, sme nechali nalepené na dverách a šli ďalej. Ďalšieho pacienta na Pajorovej ulic sme našli doma a kontrola prebehla tak, ako má. Akurát bol prekvapený, že sme ho prišli "navštíviť" až dve. Aj ďalšia kontrolovaná bola z Pajorovej ulice. Jej meno sme na zvončeku nenašli, preto sme stláčali ďalšie dovtedy, kým nám niekto otvoril. Vyštverali sme sa na 3. poschodie, ako bolo uvedené v kladenke. Keďže ani na jedných z troch dverí sme nenašli menovku, postupne sme zvonili a potom búchali na všetky. Za jednými sa v kukátku mihli tiene, ale neotvoril nikto. Na rozlúčku sme nechali v schránke hľadanej pacientky oznámenie o vykonaní kontroly.

SkryťVypnúť reklamu

Z Pajorovej ulice sme sa vybrali navštíviť pacienta na ulici Park Angelinum. Kontrola prebehla bez problémov, práceneschopný bol doma. Na Bocatiovej ulici menovka kontrolovaného na zvončeku pri bráne bola, ale neotváral. Zvonili sme teda ku všetkým, veď čo keď je jeho zvonček práve pokazený a on nás doma poctivo čaká... No neotvoril nám nikto. Ani oznámenie o kontrole sme mu nechať nemohli, pretože nalepiť ho na vchodovú bránu by bolo nepatričné.

Kontrolórka denne navštívi 15 práceneschopných ľudí. Z piatich ktorých sme navštívili spolu, neboli doma traja. "Dnes ste možno natrafili na takýto deň. Ale to je individuálne a každý je iný. Z praxe viem, že ľudia sú teraz dosť disciplinovaní a sú doma, pretože sa boja sankcie, ktorá ich v prípade porušenia liečebného poriadku čaká," vysvetľuje. Od roku 2004 totiž platí zákon, ktorý v prípade porušenia liečebného poriadku odoberá človeku nemocenské dávky v trvaní 30 dní.

B. Valenčáková sa počas 10-ročnej praxe stretla len s jediným arogantným maródom, ktorého kontrolovala na podnet ošetrujúceho lekára. "Býval v starých blokoch a tam nemali hlásniky, len zvončeky. Zvonila som, nikto mi neotváral. Jednoznačne nebol doma, pretože to bolo v lete a ani jedno okno nemal otvorené. Nechala som mu oznámenie na vchodových dverách pred schodiskom, pretože inde som sa nedostala. O chvíľu sa prišiel sťažovať na spôsob kontroly, lebo som ho urazila a zosmiešnila pred susedmi. Všetci vraj mali možnosť dočítať sa, že nebol doma a on pri tom bol. Sťažnosť bola neopodstatnená, ale dotyčný sa z toho vyvliekol, pretože si doniesol ospravedlnenie od lekára."

Agresívny útok na vlastnej koži zažila kolegyňa, ktorá si na chodbe spisovala údaje o kontrolovanom človeku, keď do bytu naraz vpadla žiarlivá manželka a z ničoho nič, bez jediného slova ju ručne napadla. Kontrolórky vykonávajú kontroly u kdekoho, teda aj u ľudí s nedostatočným sociálnym vystupovaním. K takýmto prípadom prichádzajú kvôli vlastnej ochrane v aute so šoférom.

Ako je to s výhovorkami ľudí? "Väčšinou si donesú písomné ospravedlnenie od lekára. Ale sú aj takí, čo tvrdia, že práve vtedy tvrdo spali a naše zvonenie nepočuli, alebo boli v obchode na nákupe." Takéto výhovorky však u kontrolórov obstoja len v prípadoch, keď upokojujúce lieky mali predpísané od lekára. Čo sa týka nákupu, musí lekár potvrdiť, že práceneschopný naozaj býva sám a nemá nikoho, kto by mu nakúpil. "Aj venčenie psa je iba výhovorka. Na to sú však určené vychádzky. A keď už niekto vie, že môže prísť kontrola, psa by mal venčiť len pre vchodom," konštatuje B. Valenčáková.

Umývanie okien, maľovanie, veľké upratovanie, či práca na záhradke v rámci pracovnej neschopnosti sa považuje za hrubé porušenie liečebného režimu. Práceneschopný človek sa má liečiť a vyhýbať sa náročným domácim prácam. Kontrolóri nevyžadujú, aby sa pred nimi zjavil v pyžame, ale určite ako oblečenie netolerujú montérky. "Raz mi otvoril muž v montérkach ušpinených od farby. Zjavne maľoval, ale nakoniec sa to aj tak ututlalo, pretože doniesol potvrdenie od lekára, ktoré akceptovať musíme." Boli prípady, keď sa ľudia ospravedlňovali, že maliarov iba strážia, ich oblečenie však zjavne hovorili o čomsi inom.

Za porušenie povinností práceneschopného pacienta sa považuje aj nefungujúci zvonček, chýbajúca menovka, pretože zabraňuje vykonať kontrolu. Pacient v domácej liečbe má totiž povinnosť umožniť na to určenému zamestnancovi SP vykonať kontrolu. Niektorí ľudia to na kontrolórov skúšajú všelijako a nerozpakujú sa za práceneschopného vydávať. Napríklad brat alebo kamarát "zastúpi" pacienta, ktorý si niekam súrne "odbehol". V prípade, že má pochybnosti, môže kontrolórka požiadať o legitimáciu osoby. Ostražitosť ľudí je pri otváraní dvier cudzím ľuďom namieste, pretože jednu dobu v Košiciach "kontrolovali" práceneschopných ľudí "podnikavci", vydávajúci sa za kontrolórov Sociálnej poisťovne. Vo vhodnej chvíli potom dôverčivým ľuďom pokradli cennosti i peniaze.

Za opakované porušenie liečebného poriadku môže Sociálna poisťovňa uložiť pokutu až do 5 tisíc korún

Práceneschopných často udajú susedia alebo dobrí "priatelia"

Posudkový lekár košickej pobočky Sociálnej poisťovne (SP) MUDr. Justinián Bartko (na snímke) o princípe výberu kontrolovaných práceneschopných ľudí povedal: "Výber sa robí na požiadavku všeobecného alebo posudkového lekára, zamestnávateľa, inej fyzickej alebo právnickej osoby i náhodným výberom." Znamená to, že "péenkárov" môžu udať aj susedia či tzv. dobrí "priatelia". Najviac kontrôl sa vykonáva na základe požiadavky posudkového lekára, udania tvoria 10 percent z celkového množstva a väčšinou ide o anonymy. "Niekedy vedia podrobné informácie o práceneschopnom, rodné číslo i meno ošetrujúceho lekára."

Najmenej požiadaviek na vykonanie kontroly je od ošetrujúcich lekárov. Väčšinou je ich snahou prikloniť na stranu pacienta (týka sa to najmä poskytovania ospravedlneniek). "Ústredie nám vytýkalo, že máme veľa ospravedlnených kontrol," vraví MUDr. Bartko. "Robíme preto rozbor týchto ospravedlnení. Jednu dobu sme mali problém so stomatológmi. Museli nám potom zdôvodniť, či boli niektoré prípady naozaj akútne a či boli pacienti skutočne objednaní."

Ľudia sú rôzni a sú medzi nimi aj špekulanti. Preto zamestnávatelia využívajú možnosť skontrolovať "kurírovanie" svojich zamestnancov. Zvlášť, keď už dva roky platí zákon o náhrade príjmu, ktorý počas prvých 10 dní práceneschopnosti vypláca zamestnávateľ. "Zamestnávatelia si niekedy robia kontroly sami. Potom výsledok zahlásia nám. Ku konkrétnym zisteniam vydávame stanovisko v tom zmysle, či neprítomnosť bola ospravedlnená alebo nie." Už roky je zaužívaný čas vychádzok od 9. do 11. hodiny a od 15. do 17. hodiny. Ak je na to dôvod, môže ošetrujúci lekár tieto hodiny zmeniť a kontrolnému oddeleniu SP to oznámiť.

Zákon umožňuje pri menej závažnom porušení liečebného poriadku ukladať pokuty. "Za prvé porušenie od 300 do 500 Sk, za opakované od 500 do 1000 Sk. Ak poistenec porušuje povinnosti počas každej práceneschopnosti, stojí ho to od 1000 do 5000 Sk," uvádza MUDr. Bartko. Menej závažné porušenia liečebného režimu sú presne definované. Napríklad neúčasť práceneschopného na posudzovaní zdravotného stavu posudkovým lekárom či nedodržanie času povoleného na vychádzky. Tiež ak sa kontrolórka nedostane do bytu z dôvodu neoznačenia zvončeka, alebo keď sa pacient nezdržiava na adrese, ktorú uviedol v "kladenke".

Kontroly práceneschopných ľudí sa vykonávajú od rána do večera, počas víkendov i sviatkov. "Zákon hovorí, že môžeme kontrolovať ľudí v mieste ich bydliska alebo na miestach verejne prístupných, v kine, divadle, pohostinstve. Voči tomu sme sa ohradili, lebo kontrolórka dotyčného nepozná a teda ho nemôže rozpoznať v dave. A rozkázať ľuďom v pohostinstve, aby sa legitimovali a ukazovali doklad, či majú vychádzku, je nemysliteľné."

Trochu problematické sú kontroly ľudí, ktorí majú predpísané rahabilitácie, lebo kontrolóri nemajú k dispozícii všetky záznamy o chorobe pacienta. "Ak je pacient vypísaný na určitú diagnózu, kontrolórky zavolajú ošetrujúcemu lekárovi, či má predpísané rehabilitácie. V poslednej dobe lekári sami píšu hodiny, kedy je pacient na rehabilitáciu objednaný. K tomu pripočítavame časovú toleranciu hodinu a pol na dopravu. Niekedy je ťažko dokázať, či sa pacient cestou z rehabilitácie niekde zastavil, alebo išiel rovno domov a zlyhala mu doprava," objasňuje MUDr. Bartko.

Andrea Božinovská

Autor: Baran

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 970
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 119
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 868
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 833
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 150
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 131
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 583
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 132
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 029
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 880
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 639
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 318
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 15 995
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 924
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 660
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 586
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 029
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 880
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 639
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 318
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 15 995
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 924
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 660
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 586
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu