Korzár logo Korzár Košice
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

ŽENSKÝ KOKTEIL na tému: MDŽ

Stredná a staršia generácia si Medzinárodný deň žien pripomína naďalej, mladšie ročníky skôr uprednostňujú sviatok sv. ValentínaVzťah by nemal

Stredná a staršia generácia si Medzinárodný deň žien pripomína naďalej, mladšie ročníky skôr uprednostňujú sviatok sv. Valentína

Vzťah by nemal stáť na tom, či žena dostala na MDŽ kvet

Medzinárodný deň žien (MDŽ) je v zahraničí považovaný za deň boja žien za svoje práva. Neviaže sa na odborárske oslavy, na ženy robotníčky, netýka sa chlebíčkov a alkoholu - tak ako sa usídlil v našich zemepisných šírkach. Vznik tohto sviatku je spojený s bojom za práva žien. V roku 1909 štrajkovalo v New Yorku 20-tisíc krajčírok, a po dvoch mesiacoch donútili majiteľa továrne vyhovieť ich požiadavkám. Bol to prvý vyhraný ženský boj. Aký význam má tento sviatok u nás dnes?

Skryť Vypnúť reklamu

"Zdá sa, že stredná a staršia generácia mužov a žien si tento sviatok pripomína naďalej, tí mladší sa viac našli v oslave sviatku zamilovaných vo Valentínovi," uvažuje o sviatku MDŽ psychologička PhDr. Ingrid Šefčíková (na snímke). Určite sa pred dvoma dňami našlo aj vo vašom okolí mnoho mužov, ktorí si spomenuli na tento sviatok a niečím pekným vás obdarovali. "Myslím, že každú ženu poteší, keď dostane kytičku, alebo darček od svojich najbližších. Nemusí to byť práve na MDŽ, podstatné je to, aby si tí blízki našli priestor pre vyjadrenie lásky, vďaky. Ak sa k tomu nedostali po celý rok, tak MDŽ je skvelou príležitosťou, ako to všetko ešte rýchlo napraviť."

MDŽ je však sviatkom, ktorý má malý ´problém´ - mnohí ho považujú za socialistický pržitok a nie je im celkom jasné, ako by sa mali k tomuto sviatku postaviť. "Predpokladám, že poniektorí muži musia byť zmätení nevedia, či si ich manželky, priateľky, mamy prajú oslavovať tento sviatok, alebo nie a možno sa obávajú, či sa to vôbec ešte hodí."

Skryť Vypnúť reklamu

Ťažko povedať, či ženy pozornosť mužov dnes ešte práve počas MDŽ očakávajú, určite však kytička či malá drobnosť žiadnu neurazí... "Tie ženy, pre ktoré je MDŽ dôležitým sviatkom, určite čakajú na to, že si na nich spomenú hlavne partneri, ale aj deti. Myslím, že nečakajú veľké dary, stačí aj kvietok, alebo drobná pozornosť, niekedy možno len objatie a bozk. Veľké oslavy MDŽ sa už v súčasnosti veľmi nenosia a nemyslím, že by ženy očakávali pozornosť od zamestnávateľa. Aj keď by ňou isto nepohrdli."

V minulosti to však práve na pracoviskách často dopadlo práve tak, že oslavy MDŽ sa ´zvrhli´ na deň, ktorý v konečnom dôsledku patril mužom... "Asi je však mnoho horších vecí, ako to, že si muži urobia zo sviatku žien vlastnú oslavu. Na druhej strane to pravdepodobne niečo o vzťahu muža a ženy vypovedá..."

Skryť Vypnúť reklamu

Ako sa teda dnes k tomuto sviatku, ktorý vnímame veľmi rozporuplne, postaviť? Riešenie je vlastne veľmi jednoduché... "Kyticou alebo darčekom, objatím a poďakovaním nemôžeme nič pokaziť. Na druhej strane, ak si nie sú muži istí tým, aký má ich priateľka, manželka, postoj k MDŽ, vždy je možné opýtať sa na to. Nie práve v sviatočný deň, ale hocikedy inokedy. Aby vedeli, ako sa majú zariadiť pri najbližšom sviatku. Nielen na MDŽ platí, že ak niečo chceme, je dobré to pomenovať a hovoriť o tom. Mnohí z nás sa domnievajú, že ten druhý by sa mal sám dovtípiť a potom sú sklamaní. Ak však kytičku dostaneme, povedzme druhým aj to, že nás potešili, že si to vážime."

Ak na vás všetci muži v okruhu piatich kilometrov v stredu úplne zabudli, nebuďte sklamaná. "Ak na nás muži zabudnú, skúsme si zodpovedať otázku, do akej miery nám na tomto sviatku záleží a aké závery sme si vyvodili z toho, že nám partner negratuloval. Keď nám na MDŽ veľmi záleží, povedzme partnerovi, že sme boli sklamané a veľmi si prajeme, aby si na to v budúcnosti spomenul. Ak to nie je také dôležité, nemusíme to rozoberať a vezmime ako fakt to, že dnes je už iná doba. Neodporúčam však žiadne nekonštruktívne výčitky, prípadne zovšeobecnenia typu - Tebe už na mne nezáleží. Náš vzťah by nemal stáť na tom, či nám partner donesie v tento deň kvietok," dodala I. Šefčíková.

Každý darček v sebe skrýva nejaký význam

Prsteň - milujem iba teba

Ktorú ženu by nepotešil darček, či už pri príležitosti Medzinárodného dňá žien, alebo darovaný len tak - z lásky. Mali by ste však vedieť, že akýkoľvek darček v sebe ukrýva skrytý význam. Ak dostanete sladkosť znamená to, že ten, kto vám ju daruje, chce byť na oplátku stále uisťovaný o vašej láske k nemu. Ak dostanete parfém - tak to je už veľmi vážne! Darca chce vašu lásku so všetkým, čo k nej patrí a navždy. Monoho vám povedia aj šperky:

prstienok - milujem ťa, ako som doteraz nemiloval nikoho

náramok - som vďačný za každý deň, prežitý s tebou

retiazka, náhrdelník, korálky - tak trochu mi visíš na krku...

náušnice - chcem splniť všetky tvoje erotické sny a podriadiť sa tvojim rozmarom

strieborné šperky - túžim po vernosti a romantike

zlaté šperky túžim ťa vlastniť, ale vyjadrujú aj stálosť, galantnosť a zmysel pre humor

krúžok do nosa, pupku či inde užívaj si naše spoločné chvíle, ako keby boli posledné. Náš vzťah nie len hrou, chcem ťa a som ochotný za to zaplatiť

Aj farba ruže môže všeličo naznačiť

Akou rečou hovoria kvety?

Karafiát biely neistota je trápna, rozhodni sa rýchlo

Karafiát červený tvoje zdráhanie mi spôsobuje rozpaky

Konvalinka vonná zamiloval som sa do teba na prvý pohľad

Hyacint moje srdce patrí len tebe, nie je treba viac slov

Gerbera s tebou je všetko krajšie

Ľalia verím, že si nevinná, nedám na reči, naša láska je nesmrteľná

Narcis biely vynikáš hrdosťou

Narcis žltý prečo chceš zmariť našu lásku?

Ruža ružová vyznávam ti lásku

Ruža biela trápim sa, lebo si mnou opovrhla

Ruža jasno červená som blažený tvojou láskou, milujem ťa

Ruža žltá žiarlim na teba, ale aj nežiarli na mňa

Tulipán tvoja krása nemá vnútorné hodnoty, máš chladné srdce

Tulipán žltý - mám ťa dosť

Fialky nemusia všetci vedieť...

Astra darujem ti svoju vernosť

Baza - nenechaj ma dlho čakať. mě dlouho čekat

Bleduľa - musím s tebou hovoriť bezo svedkov

Jabloňový kvet - nerozmiem reči tvojich očí.

Kaktus - naše šťastie bolo krátke, trvalo iba okamih

Papradie - milujem ťa od prvého stretnutia

Kosatec - tichá voda brehy melie

Snežienka - tvoje oči neklamú

Kvet čerešne - budeš opätovať moju lásku

Vanilka - víťastvo je tvoje

Zimolez - milujem ťa stále viac

Zvonček - kedy ťa zase uvidím?

A. Babjaková sa s oslavou MDŽ nestretla

Súdružke učiteľke písali na tabuľu blahoželania

Košická rodáčka - speváčka Anna Babjaková, dnes už MDŽ neoslavuje, ale veľmi dobre si pamätá na to, ako oslavy tohto sviatku vyzerali kedysi. "Na tabuľu sme napísali, že všetkým súdružkám učiteľkám prajeme všetko najlepšie k sviatku a dúfali sme, že sa nebude skúšať. Pamatám si, že v takejto atmosfére som mala pocit, že aj mamke treba niečo dať, tak som jej vždy doniesla kvietok," spomenula si A. Babjaková.

"Všimla som si, že dnes je to už úplne iné a mnohí ľudia majú k MDŽ averziu, lebo si ho spájajú s minulým režimom. Dnes sa už podľa mňa tento sviatok neoslavuje, aspoň za posledných pár rokov som sa s tým nestretla. Preto som ani neočakávala, že si na mňa niekto v súvislosti s MDŽ spomenie. Skôr som si neraz na MDŽ vypočula skôr ironicky myslené blahoželanie... Zdá sa mi, že dnes mladí ľudia uprednostňujú skôr Valentína, ktorí síce nie je o úcte k žene, ale oslavuje lásku vo všeobecnosti. Aj keď na druhej strane je dosť komerčný a je skôr o peniazoch...," dodala speváčka.

A. Takáčová má k MDŽ dobrý vzťah

Ženám na úrade rozdávajú čokoládky

Starostka MČ Košice - Sever Andreja Takáčová má k sviatku MDŽ veľmi dobrý vzťah a mnoho pekných spomienok. "Každoročne na úrade pripravím pre moje zamestnankyne pohostenie a rovnako aj pre dôchodkyne v našej mestskej časti. Nikto to nevníma ako socialistický prežitok, ako sa zvykne tento sviatok v poslednej dobe označovať. Všetci sa potešia, že si na nich niekto spomenul," nazdáva sa A. Takáčová. "Je síce pravda, že ženy by si zaslúžili mať sviatok po celý rok a nie iba v jeden deň, no je dobré, ak si to na MDŽ pripomenieme. Deň matiek oslavujú iba tie ženy, ktoré sú matkami, ale MDŽ je pre všetky..."

A. Takáčová vníma tento sviatok rovnako, ako pred rokom 1989. "Pamätám si, že v tento deň sme vždy chodievali na zábavu, zamestnávatelia si na nás spomenuli malými darčekmi. V našom úrade to však takto funguje dodnes, keď už tradične muži nakúpia kolegyniam maličké čokoládky a rozdávajú im ich. Je to milé a každú ženu to určite poteší. Mne postačí tiež čokoládka či kvietok a každoročne na mňa nezabudú nielen tí najbližší," dodala starostka.

Z. Ochodníckej je bližší Valentín

Od otecka kvietok, z mobilu esemesky

Známa košická fittneska a cvičiteľka Zora Ochodnícka si dnes už ani poriadne napamätá, na ktorý dátum sviatok MDŽ vlastne pripadá... "Už to vnímam tak, že tento sviatok vymizol z našich pamätí. Jedine môj otecko tento sviatok každoročne oslavuje a v ten deň mi vždy zablahoželá a podaruje kvietok. Je to veľmi milé a rovnako si na mňa občas v tento deň spomenie zopár priateľov, ktorí mi pošlú esemesku. Inak však tento sviatok veľmi neprežívam. Dá sa povedať, že na podobné oslavy mi je bližší Valentín," vysvetlila nám Z. Ochodnícka.

Veľmi dobre si však pamätá na to, ako sviatok MDŽ vyzeral pred nežnou revolúciou. "Kým som bola ešte dieťa, takk spolužiaci mali tiež potrebu vyznať nám lásku - takže nám hádzali kadečo za golier, zhadzovali nám na zem aktovky a ťahali nás za vlasy... A potom keď som bola staršia, tak sa MDŽ oslavovalo aj v zamestnaní, čo bolo veľmi príjemné, lebo sme v ten deň dostali od nadriadených a kolegov kvety a už sa nepracovalo. V ten deň sa oslavovalo a pracovná morálka bola skoro nulová," spomenula si s úsmevom.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 2. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 5. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 8. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. Lenivý brunch s Muchom
 1. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 2. Keď ekológia spája
 3. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 4. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Slovník investora 07: Bitcoin a jeho úloha v portfóliu investora
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 10. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 10 817
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 753
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 4 933
 4. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 340
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 271
 6. Od Česka až po Jadran 3 970
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 149
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 3 107
 9. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 2 847
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 202
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Do kaviarne Towers nevidno.

Inšpekcia má odposluchy aj videozáznamy.


3 h
Zuzana Rehák Štefečeková na LOH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte online letnú olympiádu.


Sportnet 27m
Logo podcastu Dobré ráno.

Za kyberšikanu hrozí až šesť rokov.


a 1 ďalší 1 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop