Korzár logo Korzár Košice
Pondelok, 2. august, 2021 | Meniny má GustávKrížovkyKrížovky

Herečka a moderátorka Bára Štepánová by sa rada konečne tohto roku vydala. Svedkom by mal byť Marián Labuda

"Možno pripadám ľuďom šialená, ale som veľmi disciplinovaná"Česká herečka a moderátorka Bára Štepánová pôsobí dojmom ráznej ženskej. Tak ju poznáme

"Možno pripadám ľuďom šialená, ale som veľmi disciplinovaná"

Česká herečka a moderátorka Bára Štepánová pôsobí dojmom ráznej ženskej. Tak ju poznáme z filmov ale i ako moderátorku mnohých televíznych relácii. Sama tvrdí, že v skutočnosti je introvertom, ktorý rád mlčí... Do Košíc ju pred týždňom priviedla príležitosť byť na slovenskej premiére českého filmu Jak se krotí Krokodýli v kine Družba a čas si našla aj na krátky rozhovor.

Rovnako ako pri každej práci, do ktorej sa pustila, aj pri natáčaní najnovšej snímky režisérky Márie Poledňákovej, ktorá má na konte komédie S tebou mě baví svět či Jak dostat tatínka do polepšovky a Jak vytrhnout velrybě stoličku, B. Štěpánová túžila po tom, aby bol film Jak se krotí krokodýli úspešný. "Záleží mi na tom, aby sa to, čo robím, páčilo ľuďom, aby bol film divákmi dobre prijatý. Do toho však treba investovať svoje energiu. Bez toho by to nešlo." Pri tejto rodinnej komédii bola energia vynaložená - zdá sa - správne. "V Čechách už na to bolo takmer štyristo tisíc divákov a verím, že sa film bude páčiť i na Slovensku. Rada nakrúcam pekné filmy - žiadne krváky a ani také, kde sa riešia svetoborné problémy. Toto je ľahká komédia, na ktorej sa zasmejete, aj keď sa nebudete možno od smiechu chytať za bruchá. A popri úsmeve vás aj trochu dojme, čo majú ľudia radi..."

Skryť Vypnúť reklamu

B. Štěpánová si vo filme Jak se krotí krokodýli zahrala Julču, ktorá žije na dedine a rada by prišla k poriadnemu balíku peňazí... "Potešilo ma, že pani režiséra napísala túto úlohu priamo pre mňa. Problém bol možno pre mňa iba v tom, že som vyložene mestské dieťa, takže zahrať si typickú dedinčanku nebolo pre mňa jednoduché. Navyše som bola mierne nesvoja z režisérky. Mala som totiž o nej svoju predstavu. Keďže pani Marie nakrúcala už v 70-tych rokoch, myslela som, že to bude nejaká staršia pani. A na pľac zrazu prišla nádherná ženská plná energie. Bola som z toho doslova šokovaná. Navyše som sa u nej prvý krát stretla s tým, že všetko musí byť presne tak, ako povie režisér. Keď sme si chceli prispôsobiť repliky, povedala nám iba - nie, nie, skúsime to znovu a tak ako to má byť. Jemne trvala vždy na svojom."

Skryť Vypnúť reklamu

Rada sa nechá režisérom viesť

Keďže B. Štepánová pôsobí doslova ako živel, mohlo by sa teda zdať, že pri nakrúcaní dochádzalo ku konfliktom. "A pritom to tak vôbec nebolo! Ja viem, že pripadám ľuďom šialená, ale som veľmi disciplínovaná a ako herečka mám rada, keď ma režisér vedie. Marie mala presnú predstavu, ako mám vyzerať v tomto filme - mám byť kontrastom k postave Jitky, mám byť energická a má mi záležať iba a iba na kšeftoch. Ja som sa snažila čo najviac naplniť predstavu režisérky. Keď sa treba podriadiť nápadom tvorcu, s tým nemám najmenší problém. O tom je predsa profesia herca - veď režisér má predstavu o filme a my mu iba pomáhame naplniť ju. Je však pravda, že niektoré veci si treba vydiskutovať. Napríklad som nesúhlasila s tým, aby vo filme Julča otŕčala prsia... Iste, v niektorých záberoch to bolo nevyhnutné, no nechcela som, aby boli v zábere vždy... Tak sme si to prediskutovali s režisérkou a zvolili kompromis."

Skryť Vypnúť reklamu

B. Štěpánová teda nepatrí k veliteľským typom a rada sa podriadi režisérom. Aké to však je, keď moderuje a musí mať v rukách priebeh celej relácie, aby sa uberal tým správnym smerom? "To je trochu iná káva. Pri moderovaní som ako hlas publika. Snažím sa viesť reláciu tak, aby sa páčila divákom. Ani pri moderovaní však nejde o to, aby bolo po mojom. Mohla by som moderovať tak, že by som to celé riadila, ale obávam sa, že ľudí by to takouto formou nezaujalo. Pýtať sa musím tak, ako by sa chceli pýtať diváci." Zrejme sa to B. Štěpánovej darí, lebo ňou moderované relácie patrili v českých televíziách vždy medzi tie najobľúbenejšie. Uvádzala už zábavné relácie pre Českú televíziu (She Show alebo Šíšou proti zdi), pre Novu (Gilotína, Čtveráci, Bárymetr alebo šou ANNO) či naposledy pre Primu.

Vo svojej poslednej relácii Tŕnie na Prime se púšťala do tém o medziľudských vzťahoch a osudoch. "V reálnom živote som veľmi hanblivá a ostýcham sa. V relácii Tŕnie som však takáto byť nemohola. Pýtala som sa ľudí mnoho vecí, ktoré mne osobne šli proti srsti, ale bolo mi jasné, že práve toto ľudí zaujíma. Raz som napríklad ako hosťa mala ženu, ktorá nemala nohu. Viem, že za normálnych okolností, ak by som sa s niekým s takým handikepom stretla, tak sa neopovážim pozrieť na tú jednu nohu a nič sa neopýtam. Ale ako moderátorka som sa musela pýtať na to, prečo preboha prišla na nakrúcanie v sukni... Lenže ona mi povedala, že jej to príde úplne normálne a nemá s tým najmenší problém. Vtedy som si uvedomila, akí sme všetci pokryteckí..."

Nechce sa ľudí dotknúť

Pýtať sa ľudí na ošemetné a nepríjemné veci je často dosť zložité. "Ako Bára Štěpánová sa na to nedokážem opýtať, no ako moderátorka sa musím. Problém je však v tom, že mnoho ľudí, ktorí pozerajú moje relácie, si myslia, že som ´neomalená´ - že neviem, kde je čiara, za ktorú by sa už nemalo zájsť. Ale to predsa nie je pravda! Ja sa iba snažím reláciu robiť tak, aby som si udržala divákov pred obrazovkami. Pýtam sa na veci, na ktoré sú aj oni sami zvedaví, ale na ktoré nemajú odvahu sa sami opýtať..." Prekročila už niekedy tú pomyselnú čiaru? "Každý má hranice niekde inde. Vždy som sa snažila rozprávať sa s tými ľuďmi tak, aby som sa ich nedotlka. To je moja hranica. Keď si ľudia mylsia, že nemám mantinely a že som neokrôchaná, je to ich problém. Byť takou - o to mi naozaj nejde."

Aj keď sa neraz dotýka nepríjených tém, stále sa snaží viesť reláciu v humornom tóne. "Ide mi o to, aby tam vždy bola aspoň štipka závaby. Sú však aj také situácie, kedy to nejde. Raz sme sa v Tŕní bavili o téme, kde na žarty nebol ani minimálny priestor. Ako hostí som mala rodičov, ktorým sa dcéra Jana stratila kdesi v Ekvádore a dodnes sa jej telo nenašlo. Netušia, čo s ňou je, no stále sa utápajú v nádeji, že žije a že sa vráti. Keby ju boli oplakali, tak sa môžu pohnúť ďalej, no oni ju stále čakajú... Bola to hrôza, čistá hrôza... Bolo to úplne absurdné a mne z toho chodili po chrbte zimomriavky."

Našťastie sa B. Štěpánová naučila striasť zo seba všetky negatívne emócie a zážitky, ktoré sa na ňu počas moderovania ´nalepia´. "Dokážem zo seba všetko zmyť a aj keď sú niektoré ľudské príbehy, ktoré na mňa zapôsobia a pamätám si ich, domov si ich nenosím. Tak ako si domov všetky emócie z práce nenosia doktori. Ja sa snažím byť empatická, porozumieť ľuďom, s ktorými sa bavím, ale tam to končí..."

Aj keď vo svojich reláciách B. Štěpánová najmä načúva svojim hosťou, za bútľavú vŕbu ju diváci nepovažujú. "To nie. Skôr som sa stretla s názorom, že keďže som taká výrečná, že som ´ženská od rany´, ktorá dokáže všetko vyriešiť... Pritom som ale strašný introvert, rada mlčím a veľmi ťažko nadväzujem kontakty. Mám iba málo naozajstných a blízkych priateľov, strašne nerada chodím do spoločnosti. Ale hranie je moja profesia, ktorú milujem a vďaka nej som niekým iným. Kým som ešte účinkovala v divadle, milovala som dramatické, tragické a psychologické postavy, no dnes ma filmári obsadzujú do komických úloh. Aj Marie Poledňáková mi počas nakrúcania povedala, že som úplne iná ako pôsobím... Mne to však neprekáža."

Jej snom je vrátiť sa do divadla

Popri práci v televízii a popri nakrúcaní by sa B. Štěpánová rada vrátila do divadla. Po ukončení konzervatória v Prahe začínala totiž v divadle v Hradci Králové a pokračovala hlavne tragickými úlohami v plzenskej činohre. Po návrate do Prahy sa stala členkou Prozatímního divadla Františka Ringo Čecha. "Návrat na divadelné dosky je môj sen. Poprosila som istého režiséra, aby našiel nejakú hru, v ktorej by som si mohla zahrať s Mariánom Labudom. Pri nakrúcaní filmu Nevěsta pro Paddyho sme sa totiž veľmi skamarátili. Navyše Marián mi sľúbil byť svedkom na mojej svadbe, ktorá by konečne mala byť tohto roku." B. Štěpánová má z prvého manželstva dcéru Dominiku, no už roky žije s

s priateľom Mírou Barabášom, trubkárom a jej osobným manažérom v jednej osobe.

Po ukončení druhej série VyVolených na Prime by sa mala B. Štěpánová vrátiť na obrazovku aj ako moderátorka. "Zatiaľ je však všetko v štádiu jednania. Už to určite nebude relácia Tŕnie, no zatiaľ vôbec netušíme, ako by mala vyzerať. Nechcela by som, aby to bolo rozprávanie sa so známymi osobnosťami, lebo tie človeka nikdy nepustia pod kožu. Preto by som sa rada opäť rozprávala s ´normálnymi´ ľuďmi."

Popri hraní a moderovaní si však B. Štěpánová vyskúšala aj inú pozíciu. Po revolúcii totiž dva roky pôsobila ako osobná sekretárka československého prezidenta Václava Havla. "Keď sa dnes stretneme, tak je to veľmi milé, no nedá sa povedať, že by som to vyhľadávala, som totiž v týchto veciach veľmi plachá. Príjemné bolo, keď odchádzal z úradu, tak pozval všetkých ľudí, s ktorými ako prezident spolupracoval. Bolo to veľmi príjemné stretnutie, mali sme chvíľu si aj trochu podebatiť. Povedal mi, že ma sleduje vo filmoch a aj v televízii a že mi drží palce." Vďaka práci na pražskom hrade mala B. Štěpánová možnosť ´pričuchnuť´ si k politike. "Za tie roky som dostala veľa rôznych ponúk, no všetky som odmietla. Politika ma vôbec neláka. Baví ma moja práca a nechcela by som rodiť nič iné."

Okrem toho ju však baví aj golf. "Je to jediný šport, ktorý zvládam tak, že som schopná si ho poriadne zahrať. Inak totiž neviem ani hrať tenis, korčuľovať či lyžovať... Rovnako nechodím na prechádzky, takže som rada, keď sa pri golfe aj trochu prejde. Tie elektrické autíčka nepoužívam, radšej chodím po vlastných. Nepatrím totiž medzi tých, ktorí dokážu obsedieť. V istom zmysle sa dá povedať, že som workoholička - práca je to, čo ma nabíja energiou a ženie dopredu. Ak však dostanem chuť urobiť si voľný deň, tak to nevyleziem z bytu, ostanem celý deň v pyžame a dokonca sa ani nepoumývam... Ale takto leňošiť jeden deň mi bohate stačí na mesiace dopredu. Bez práce totiž nedokážem existovať. Mala som obdobie, kedy som nemala čo robiť a bolo to so mnou zlé... Na to, aby som bola pokojná a vyrovnaná, potrebujem veľa práce," dodala na záver.

Dátum narodenia: 13. december 1959

Znamenie: Kozorožec

Miesto narodenia: Praha

Rodinný stav: rozvedená

Relax: golf

Filmová a televízna tvorba

2006 Jak se krotí krokodýli

2004 Rodinná pouta

2002 Brak

2000 Cestující bez zavazadel

1999 Nevěsta pro Paddyho

1999 Sponzor

1993 Konec básníků v Čechách

1991 Dívčí válka

1988 Útěk ze seriálu

1987 Jak básníkům chutná život

1985 Slavné historky zbojnické

1984 Příliš velká šance

1983 Katapult

1983 Tisícročná včela

1981 Jak svět přichází o básníky

1981 Kaňka do pohádky

1980 Cukrová bouda

1978 O statečné princezně Janě

Dáša KIRAĽVARGOVÁ

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte
 3. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 5. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 6. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 7. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 8. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 9. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 4. Motorkárska výstroj v lete: ako jazdiť aj v horúčavách?
 5. Košická štvrť je súčasťou odpadového experimentu.
 6. Kúpa vozidla cez inzerát či od malého predajcu je rizikovejšia
 7. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021
 8. Vyberte sa na výlet s cyklobusom
 9. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 10. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 5 370
 2. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 4 828
 3. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 4 442
 4. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 472
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 461
 6. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 323
 7. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké? 3 314
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 262
 9. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 3 089
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 2 734
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic sa zastav vyšetrovateľov NAKA.

Lipšic sa s Remetom nestretol.


9 h
Patrik Jány na OH Tokio 2020 / 2021.

Sledujte 10. deň olympiády minútu po minúte.


Sportnet 3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop