Mesto potvrdilo opodstatnenosť fungovania asančky
Košice majú oproti iným mestám obrovské plus - niekoľko rokov tu funguje Veterinárna asanačná služba. Stará sa o odstraňovanie uhynutých kadáverov (tiel mŕtvych zvierat - poznámka redakcie) aj o chytanie živých, zatúlaných, najmä psov. Na tento rok bola zmluva s mestom a "asanačkou" podpísaná iba do konca marca a potom mala byť údajne zrušená. Či presnejšie, nová zmluva sa už nemala podpísať. Našťastie, nestalo sa tak.
Hlavným dôvodom možného nepredĺženia zmluvy boli predovšetkým financie, ale tiež rozdielny výklad zákonov. O čo presne ide a ako problém dopadol, opýtali sme sa riaditeľa Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-mesto MVDr. Vladimíra Šalitroša, CSc.
Ako uviedol, malé zemetrasenie okolo asanačnej služby vzniklo rôznou interpretáciou súčasnej legislatívy. Pritom hlavne rezonovalo, prečo by malo asanačku zabezpečovať mesto. "Argumentovalo sa pritom tým, že v predtým platnom veterinárnom zákone bolo síce uvedené, že za zber a evidenciu uhynutých zvierat zodpovedá mesto, lenže v novom zákone o veterinárnej službe už čosi také nie je."
Pri argumentácii sa pozabudlo na ďalšiu legislatívu riešiacu problematiku odpadu, napríklad zákon o odpadoch č. 223/2001, kde sa v paragrafe 1, ods. 4, písmeno c píše, kto je zodpovedný za odpad. A tam sa uvádza aj odpad živočíšneho pôvodu a aké sú povinnosti držiteľa. "Držiteľom je podľa citovaného zákona pôvodca odpadu alebo fyzická alebo právnická osoba, u ktorej sa odpad nachádza. Povinnosťou držiteľa podľa paragrafu 19 citovaného zákona je zabezpečovať zneškodnenie odpadov."
Pod túto citáciu možno podľa MVDr. Šalitroša zaradiť aj obec, v našom prípade Mesto Košice. "Na základe vyššie uvedeného je záležitosťou obce sa vysporiadať s problémom odstraňovania kadáverov, uhynutých tiel psov, mačiek a vtáctva v oblastiach, kde nebol potvrdený výskyt vysokopatogénneho vírusu H5N1."
Minulý týždeň sa MVDr. Šalitroš stretol so zastupujúcim primátorom Ing. Františkom Knapíkom a veci sa okamžite dostali na pravú mieru. F. Knapík pochopil vážnosť situácie a ústretovo pristúpil k riešeniu danej problematiky, nakoľko z pohľadu mesta ide v prvom rade o ochranu zdravia obyvateľov a Veterinárna asanačná služba bude v meste naďalej bez problémov fungovať. "Určite aj toto je výsledok dlhodobej vzájomnej spolupráce mesta s našou regionálnou veterinárnou a potravinovou správou a pochopenia vážnosti situácie. Najmä teraz, keď sa každý deň hovorí o hrozbe vtáčej chrípky, by zrušenie asanačnej služby mohlo predstavovať negatívum. No všetko je už v poriadku," uviedol MVDr. Šalitroš.
Len od januára bolo na území mesta zozbieraných 282 uhynutých vtákov. Z nich bolo do Zvolena na ďalší rozbor kvôli vtáčej chrípke odoslaných 28 operencov. Hlavne to boli divo žijúce a sťahované vtáky. Na kontrolu poslali zdochnutého bažanta, vrany, drozda, sovy, sokola ale aj kura, pri ktorom bolo čudné, že v MČ Sever pri Čermeli ich na jednom dvore naraz uhynulo šesť či sedem. Ukázalo sa však, že ich neskolila vtáčia chrípka, ale s najväčšou pravdepodobnosťou kuna, pretože každá sliepka mala odhryznutú hlavu.
Doterajšie zbery zvierat dokazujú, že vlastne v každej mestskej časti sa už nejaká mrcina objavila. Našťastie, ani v jednom prípade sa vtáčia chrípka nepotvrdila. Napriek tomu je fungovanie Veterinárnej asanačnej služby naďalej bez problémov zabezpečené.
Alžbeta LINHARDOVÁ
Placka:
Za minulý rok Veterinárna asanačná služba absolvovala 1856 výjazdov. Po meste zozbierala 179 zatúlaných a 1506 uhynutých zvierat, ktoré predstavovali viac ako 21 ton kadáverov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári