stúpla. Najhrozivejšia situácia je v okrese Košice II, kde oproti predchádzajúcemu roku zaznamenali nárast o viac ako 50 percent!
"V rokoch 2003 a 2004 sa vývoj kriminality ustálil, pretože sme v priemere trestne stíhali približne 11-tisíc osôb. V roku 2005 sme zaznamenali vzostup v Košickom kraji o 2-tisíc osôb, čo je nárast o 18 percent. Podobne je to aj v prípadoch, v ktorých je páchateľ neznámy, kde je nárast o 17 percent. Samotné Košice sú na tom najhoršie. Kriminalita stúpla v okresoch Košice I o 33 a Košice II o 52,2 percenta," konštatuje hovorca Krajskej prokuratúry JUDr. Milan Filičko.
Výrazný nárast bol aj v spáchaní vrážd. Kým v roku 2004 ich zaznamenali v Košickom kraji 14, v roku 2005 až 27! Najmedializovanejšou z nich bola aprílová vražda Jozefa Estoka ml., keď pri zbesilej streľbe členov zločineckej skupiny Róberta O. zahynul aj nevinný Roman Straka (snímka na titulnej strane).
Minulý rok bolo väzobne stíhaných 790 osôb. Zo všetkých stíhaných tvoria 44,7-percentný podiel recidivisti. Z deväťdesiat percent sú páchatelia muži a 1971 spáchalo skutok pod vplyvom alkoholu, 35 pod vplyvom inej návykovej látky.
Prokurátori v Košickom kraji stíhali 1023 mladistvých, 182 prípadov spáchali maloletí. Podiel cudzincov je 178 osôb. Majú na svedomí najmä majetkovú trestnú činnosť, ide hlavne o skutky v súvislosti s pašovaním cigariet a prevádzačstvom.
Za minulý rok podali obžaloby na 8 164 osôb. Súdy odsúdili 5261 a oslobodených je 238 osôb. Počet oslobodených prokurátori sledujú, lebo je to akési merítko, či svoju prácu robia dobre.
Evidujú za rok vyše 12-tisíc prerušených trestných stíhaní - ide o prípady, v ktorých páchatelia neboli zistení. Spolu so známymi sa dostávame k číslu 25-tisíc. Ide o veci, ktoré vybavia v priebehu jedného roka. To všetko pripadá na vyše 100 prokurátorov, zďaleka nie všetci však spracúvajú obžaloby. Ich počet sa nemenil dlhé roky. Až minulý rok navŕšili stav o 7 ľudí na celý kraj.
"Takže na jedného prokurátora vyjde 12 - 13 obžalôb, pričom má mesačne vybaviť ďalších 25 vecí," vykreslil realitu Milan Filičko.
Po prijatí nového Trestného zákona a Tresného poriadku by sa vysoké percento vecí malo ukončiť už na prokuratúre, a to buď podmienečným zastavením, zmierom a hlavne dohodou o vine a treste. Doteraz bolo v celom kraji uzavretých asi desať dôhod.
Počet stíhaných osôb v roku 2005 podľa druhov trestnej činnosti
- Trestné činy proti majetku (krádež, podvod, skrátenie dane a sprenevera) viac ako 6000 osôb.
- Trestné činy hrubo narušujúce občianske spolužitie (násilie proti skupine obyvateľov a proti jednotlivcovi) - vyše 2200.
- Trestné činy proti rodine a mládeži (zanedbanie povinnej výživy, týranie blízkej a zverenej osoby) - 1800.
- Trestné činy proti slobode a ľudskej dôstojnosti (lúpeže a porušovanie domovej slobody, znásilnenia) - vyše 1700.
- Trestné činy proti životu a zdraviu (ublíženie na zdraví a vraždy) - vyše 1600 (z toho 27 vrážd).
Najzaujímavejšie prípady z vlaňajška, v ktorých už podali obžalobu
Obvinený Milan M. v mesiacoch január až máj 2005, vydávajúc sa za konateľa rôznych obchodných spoločností, požiadal v 7 prípadoch rôzne bankové subjekty o poskytnutie úveru s rôznymi nepravdivými údajmi o bonite žiadateľa v celkovej výške 44,5 milióna korún, ktoré mu po zistení, že poskytnuté údaje sú nepravdivé, neboli vyplatené.
Z deviatich skutkov podvodu boli obvinení Jaroslav N. s manželkou, ktorí od 9 poškodených vylákali finančné čiastky v celkovej sume 2,4 milióna korún pod zámienkou vysokých výnosov pri investíciách do rozvoja ropného priemyslu v cudzine.
Krajskému súdu v Košiciach bola podaná žaloba na Viktora V. a Mareka L., ktorí si v roku 2000 na území Turecka zadovážili od organizovanej skupiny tureckých a nemeckých spolupracovníkov 9,98 kg heroínu v hodnote 180 miliónov Sk, ktoré v osobitných baleniach prevážali na územie SR. Kontraband bol zaistený pri hraničnej kontrole. Dodávka bola určená na nemecký trh.
Autor: tnt
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári