šesťpodlažnej budove sídliacej v objekte bývalej Vojenskej leteckej akadémie, ktorú využíva Letecká fakulta. Rektor univerzity prof. Juraj Sinay vydal ešte na jeseň príkaz, podľa ktorého sa od decembra začal režim úspornej prevádzky, ktorý skončil koncom januára. TU chcela striedaním silnejšieho a slabšieho vykurovacieho obdobia ušetri, zdá sa však, že sa prerátala.
"Prasklo nám 56 radiátorov, ktoré boli ďalej nepoužiteľné a museli sme ich odstrániť z budovy. Ďalších vyše tridsať, ktoré popraskali, sme dokázali poskladať z jednotlivých dielov, teda tieto sme nemuseli nakupovať. Celková škoda však bola vyčíslená na 3,3 milióna korún," uviedli rektor univerzity J. Sinay s kvestorom TU Gabrielom Fischerom.
"Záchrannú brzdu" z nelichotivej situácie podľa predstaviteľov univerzity zatiahlo Ministerstvo školstva SR.
"Požiadali sme ich o finančné prostriedky v súvislosti s havarijným stavom, ktorý nastal. Dali nám 2,5 milióna, zvyšok musíme doplatiť z vlastných zdrojov. Táto budova je z hľadiska izolácie absolútne neriešiteľná. Na oknách je len jedno sklo, ktoré vietor rozbil. Následne mráz pôsobil priamo na inštalácie."
Podľa J. Sinaya k prasknutiam došlo v hliníkovej budove, ktorá je síce moderná, ale nepodarená. "To je tá, čo pod ňu treba dať semtex," dodal so značnou nadsázkou.
Na otázku, či potom vôbec mali úsporné opatrenia zmysel, keď TU aj tak vznikli obrovské škody, odvetil: "Akože nie. Ušetrili sme 8,5 milióna a škoda je 3,3 milióna. Keď zohľadníme, že nám pomohlo ministerstvo sumou 2,5 milióna, prišli sme len o 800-tisíc."
Nepraskali však radiátory práve kvôli úsporným opatreniam, keďže potrubie nebolo natlakované?
"Ale, pán redaktor. Veď v tej zime - 22 stupňov nám vyrazilo okná. Čo urobí potrubie? Zamrzne! Môžeme tlakovať, koľko chceme, nepomôže. V mojom byte sme mali natlakované všetko a zamrzlo mi potrubie v murovanej stene. Pritom radiátory praskali len v tejto budove a odstávky sa týkali všetkých, ktoré máme."
Takú zimu si na univerzite nepamätajú, škody, ktoré spôsobila, nik neočakával. To, čo ušetrili počas dvoch mesiacov, možno "doženú" v týchto dňoch, keď sa na TU kúri naplno. Pritom do včerajšieho dňa zaplatila univerzita za kúrenie 35 miliónov korún. S problémovou budovou sa rozhodli vysporiadať.
"Budeme minimalizovať nutnosť využívania týchto priestorov. Tam treba 150 miliónov na rekonštrukciu. Nemôžeme to ani prenajať, keď budova nie je z energetického hľadiska v poriadku. Kto by navyše vzal budovu na vojenských pozemkoch a musel by sa preukazovať pri vstupe hliadke so samopalom?" myslí si Sinay.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári