Košice V košickej fakultnej nemocnici opustilo od začiatku roka svoje dieťa 23 rodičiek. Za rovnaké obdobie uplynulého roka to bolo až 47. Počet
Jaroslava Gajdošová
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
"utekajúcich" matiek teda evidentne klesá a podľa všetkého ide o dôsledok novej legislatívy. Ak žena opustí bez súhlasu ošetrujúceho lekára svoje dieťa, nedostane takzvané pôrodné. A príspevok vo výške 4460 korún nie je pre slabšie sociálne skupiny zanedbateľný...
"Podľa našich štatistík vlani z nemocnice ušla každá desiata rodička - z celkového počtu takmer dva a pol tisíc pôrodov to bolo deväť percent. Tento rok bude počet zjavne nižší. Svedčia o tom prvé mesiace. Kým tento rok opustili svoje dieťa asi štyri percentá rodičiek, vlani to bolo až osem percent. Ukazuje sa, že je hrozba straty príspevku za pôrod účinná, ekonomický tlak je silný," konštatoval námestník riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Richard Raši.
Nová legislatíva (Zákon 471/2005 o príspevku pri narodenení dieťaťa...) je platná od novembra minulého roka. Podľa nej nárok na príspevok pri narodení dieťaťa nevzniká, ak matka po pôrode opustila dieťa v zdravotníckom zariadení bez súhlasu ošetrujúceho lekára. Túto okolnosť sú nemocnice povinné nahlasovať úradom práce, zákon však nestanovuje žiaden termín. Teoreticky sa preto môže stať, že zdravotnícke zariadenie nahlási opustenie dieťaťa až po vyplatení príspevku. Preto by bolo možno lepšie, keby okolnosti nahlasovania riešil vykonávací predpis, ktorý by stanovil nejaký termín ohlásenia. Avšak podľa hovorcu Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Igora Jakeša pri vyplatení príspevku bez právneho nároku je možné žiadať od matky vrátenie peňazí.
Podľa hovorkyne Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Kataríny Belickej je rozhodujúce, že sú zdravotnícke zariadenia zo zákona povinné poskytovať údaje potrebné na posúdenie nároku na príspevok a preto musia spolupracovať s úradmi práce. Je plne v kompetencii zdravotníckeho zariadenia vyriešiť otázku, kto vydá potvrdenie o opustení dieťaťa matkou. V praxi to obyčajne robia sociálne sestry, ktoré to ohlasujú odboru sociálno-právnej ochrany a to úzko spolupracuje s oddelením štátnych sociálnych dávok úradu práce. Ako poznamenal Igor Jakeš, košické zariadenia reagujú pomerne promptne opustenie dieťaťa oznamujú obyčajne najprv telefonicky a potom i písomne.
"Každé opustenie dieťaťa hlásime úradu práce prostredníctvom našich sociálnych sestier. Tie musia byť informované o každom takomto prípade, pretože ak sa matka pre dieťa nevráti, riešia otázku, čo ďalej s dieťaťom. Skutočnosť je však taká, že väčšina matiek sa po dieťa o niekoľko dní vráti," poznamenal R. Raši, podľa ktorého je taktiež každý svojvoľný odchod z nemocnice pred ukončením liečebného procesu, a netýka sa to iba žien po pôrode, ohlásený na polícii. Dôvodom je skutočnosť, že nedoliečený pacient môže byť potenciálne nebezpečný pre seba alebo svoje okolie. Pacient navyše obyčajne opúšťa zdravotnícke zariadenie v nemocničnom oblečení, takže tým vzniká aj hmotná škoda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári