že sa im pri rezaní topoľového dreva zjavila Panna Mária. Dôkazom má byť kúsok dreva, na ktorom zostala viditeľná jej silueta. Odvtedy je klátik vystavený v miestnom chráme.
Tento nevysvetliteľný úkaz pripomenul už takmer zabudnutú podobnú udalosť. Stala sa v roku 1941 v dedine Krášok v okrese Michalovce, dnešná obec Zemplínska Široká, ktorá vznikla spojením dedín Krášok a Rebrín. Zjavením sa podrobnejšie zaoberal Štefan Horkaj, pravoslávny duchovný správca Michaloviec. "V chráme je ešte dnes jedna zvláštna ikona, vnútri bukového dreva, mohli by sme ju aj nazvať aj nerukotvorná ikona," hovorí.
Horkaj skúmal staré záznamy o udalosti a najmä vyspovedal ešte žijúcich svedkov. Informácie mu poskytli pravoslávni veriaci z Rebrína - Gazdočková, Bodnárová, Činčárová a manželka niekdajšieho duchovného Juraja Kuzana.
Od nich zistil, že v jeden januárový deň uniatská veriaca Majorošová z Kráška našla na svojom dvore zvláštnu vec. Jej sused, pravoslávny kurátor Michal Soták neskôr rozprával, že mu doniesla dva kúsky dreva, na každom bol akoby vymaľovaný čierny trojramenný, Ondrejovský svätý kríž. "Na odnes to na faru, lebo to je váš kríž, pravoslávny," povedala žena, ktorá vraj nemala pravoslávnych rada a často im nadávala.
V ten deň však bola veľmi prestrašená. Kurátorovi rozpovedala, ako si zavolala drevorubača, ktorý jej celý deň rúbal drevo. Večer sa mu po veľkej námahe podarilo rozdeliť jeden klátik a na obidvoch kúskoch zazreli nezvyčajný obrázok.
Ku kurátorovi sa zbehli ľudia. "Najprv si mysleli, že vznikol prirodzeným rastom, že nejaký ruský vojak v prvej vojne vyrezal do kôry stromu kríž a tak to zrástlo. Takejto skúške podrobili jaseň, do ktorého bol dávno vyrezaný kríž, ale nič nenašli. Nakoniec priznali, že nevedia ako kríž mohol tak v dreve krásne vyrásť. To je pre nás záhada dodnes," pokračuje Horkaj.
Soták potom odniesol dva kúsky dreva na faru do Rebrína. Bolo to v sobotu, v nedeľu už ľudia kríž obdivovali v chráme. "Rozprával som z viacerými, ktorí ešte žijú a videli ho," tvrdí Horkaj.
Udalosť sa rýchlo rozšírila do širokého okolia a to sa stalo pre kríž osudným. Jeden deň poňho prišli žandári z Michaloviec a pravoslávnemu duchovnému naznačili, že okolití farári iných cirkvi sú pobúrení a že zjavenie by mohlo mať aj politický dopad a preto by nebolo dobré kríž v bukovom dreve ukazovať ako zvláštne zjavenie. A tak drevo zobrali s tým, že bude odložené na žandárskej stanici v Michalovciach. "Odvtedy kríž viac nikto nevidel, dnes nikto nevie, čo sa s ním stalo, kde sa nachádza, či sa úmyselne stratil, alebo či je dnes niekde schovaný," uvažuje Horkaj.
Našťastie duchovný Juraj Kuzan si klátiky prv ako ich odniesli žandári stihol odfotografovať. Vďaka tomu dnes môže každý toto zvláštne znamenie svätého kríža vidieť na fotografii v pravoslávnom chráme Narodenia Panny Márie v Rebríne, časť obce Zemplínska Široká.
Podľa Horkaja nie je dôležité jednoznačné vyhlásenie zjavenia za "pravé" či "nepravé", ale treba ho vnímať ako posolstvo. "Zázračná pravoslávna ikona - svätý kríž v bukovom dreve nás napomína, aby sme Kristov sv. kríž uctievali a svoje kríže v živote niesli bez reptania, odovzdaní do vôle Božej," dodáva.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári