materiál, ktorý sa niekomu môže zdať úplne obyčajným. Nie je to však pravda. Je to ušľachtilý kov lásky, ktorý je symbolom svetla a tepla. Okrem toho v prírode spôsobuje krásu. Podľa výskumov, ženský organizmus má väčšie percento medi ako mužský, možno aj preto je nežnejšie pohlavie tou krajšou polovicou ľudstva. To však nie je všetko. Tento 33-ročný šperkár z Spišského Hrhova vyhľadáva staré archaické vzory, každý má svoju symboliku. A na dôvažok, ku práci si sadá, iba ak má dobrú náladu a je pozitívne naladený. Verí, že človek ako tvorca necháva vo svojich dielach aj svoju pečať. "Ak šperk robím s dobrou náladou a láskou, vtláčam mu pozitívnu energiu mojich rúk," tvrdí Ľ. Slejzák.
Príroda je všemocná a mnohé zariadi za človeka. ak ten vie správne rozmýšľať. Ľ. Slejzák sa o tom presvedčil ako šperkár na vlastnej koži. "Najprv som začínal s kosťami z divej zveri. Podľa starých receptúr sa kosť varí 12 hodín. Nutné je kosť aj odmastiť a vybieliť. To všetko urobia mravce. Stačí kosť na nejaký čas vložiť do mraveniska a mravce ju dokonca aj zakonzervujú," popisuje takmer neuveriteľné. Ako vyplýva z rozhovoru s týmto šperkárom, kosť je veľmi zaujímavý materiál. Na dôvažok, Ľ. Slejzak túto jedinečnosť znásobil tým, že všetko robil ručne.
Dnes je jeho doménou spomínaná meď. "Je to teplý materiál, ktorý sa ľahko ohýba. Na Spiši má svoju tradíciu. Tento región bol v minulosti významným drotárskym centrom. A práve ja ako šperkár kladiem dôraz na archaickosť. Veľmi rád využívam niektoré drotárske techniky," uviedol Ľ. Slejzák. Archaickosť v jeho tvorbe spočíva aj v tom, že málokedy vymýšľa nové vzory. Prioritou sú tie, ktoré tu už raz boli, a to hlavne slovanské a keltské. "Chcem z histórie vybrať to krásne a sprítomniť to," zdôraznil šperkár zo Spišského Hrhova. A tak z jeho dielne vychádzajú prstene, náušnice a prívesky, ktoré určite potešia nejednu ženu. Dominujúcim vzorom je špirála, či už jedna alebo dvojitá. Nie je to náhoda. "Tradičná keltská a staroslavanská špirála do tvaru S vyjadruje vzťah človeka k pohybujúcim sa hviezdam, hadiu silu, zjednotenie protikladov," tvrdí Ľ. Slejzak. Špirál je však viac druhov a každá symbolizuje čosi iné. Dokonca ak takýto šperk nosíte na tele, má liečivé účinky. Harmonizuje napríklad duševnú aj fyzickú rovnováhu človeka, ovplyvňuje energetické procesy v tele.
V minulosti - zdá sa - ženy kládli väčší dôraz na krásu. Preto šperkári mohli viac popustiť uzdu fantázii. Nosili sa nielen náušnice a prstene, ale aj čelenky, diadémy, korunky, šperky na pažu či náramky na ruky a nohy. Súčasného šperkára zo Spišského Hrhova, z ktorého dielne vychádzajú originálne šperky, sme sa opýtali, čo si myslí o vkuse slovenských žien. "Je pravda, že sa so záujmem pozriem na ženy, konkrétne aké šperky nosia. Tie drahé a originálne má máloktorá. Naše ženy, bohužiaľ, nosia lacné čínske šperky, ktoré sú smiešne, je to gýčová bižutéria. Na druhej strane, slovenské ženy sú najkrajšie. Hovoria to mnohí a verte, je to tak. Preto napríklad také Angličanky šperk potrebujú na to, aby boli krásne. Naše ženy šperky nepotrebujú, ale aj tak im pristanú," s úsmevom konštatuje Ľ. Slejzák.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári