projekt Regionálnej multikultúrnej agentúry na podporu zamestnanosti (RAMOZA). Na ploche 350 m2 tak z prostriedkov Európskeho sociálneho fondu v hodnote 5,4 milióna korún vybudovali kancelárske priestory pre agentúru. Pracovať v nej bude dvanásť ľudí, ktorí nahlásili úradu práce, že už majú zamestnanie.
Desať rokov nezamestnaná Agáta Pačayová vie veľmi dobre, čo je to hľadať si prácu. "Manžel stratil zamestnanie pred dvoma rokmi, keď ho po osemnástich rokoch prepustili z telekomunikácií. Bolo to strašné obdobie. Snažila som sa vzdelávať, mám za sebou päť kurzov a napriek tomu som si nenašla prácu. Teraz vidím nádej, že sa niečo pohne aj v mojom živote," hovorí Agáta, ktorá vychováva osemročného syna. Neraz mu musela odoprieť to, čo mali jeho spolužiaci. "Syn chodí do druhej triedy a poviem vám, že v poslednej dobe sme len prežívali. Stávalo sa, že som mu nevedela kúpiť základné veci. Nebolo z čoho. Je mi z toho zle, nechcem na to ani spomínať. Našťastie syn vedel pochopiť, čo je to nemať prácu a peniaze. Robila som aktivačné práce, dostávala 1700 Sk, len aby som mu mohla niečo kúpiť. Musela som zaplatiť učebnice, obedy, obliekať ho. Nechcem, aby môj syn bol ukrátený," s plačom dodala A. Pačayová. Teraz je šťastná, za prácu v agentúre dostane síce len 7-tisíc hrubého, ale pre ňu sú to milióny.
Podobne ako pre ostatných zamestnancov RAMOZY. "Hľadali sme možnosti, ako týmto ľuďom pomôcť. Je potrebné, aby mestský rozpočet bol voči sociálne odkázaným lojálny, aby sme dokázali vytvoriť akúsi sieť takýchto aktivít," povedal na otvorení agentúry vedúci oddelenia sociálnych vecí na magistráte Matúš Haber.
Podľa starostu Ťahanoviec - obce Jána Farkaša všetci zamestnanci RAMOZY prešli praxou v rôznych inštitúciách samosprávy. "Sú vyškolení a je na nich, ako sa uchytia. Projekt bude financovaný do augusta, to znamená, že dovtedy máme peniaze na ich platy. Potom to bude nezisková agentúra, ktorá si musí na svoju činnosť zarobiť. Len u nás máme 180 nezamestnaných. Čo ma však prekvapilo, keď sme hľadali pracovníkov agentúry a ľudí bez práce oslovili, prišli len štyria. Aj to o niečom svedčí," vysvetlil J. Farkaš.
Riaditeľkou agentúry sa stala Jolana Babčáková. Tá je presvedčená, že dokážu ľuďom nájsť prácu aj v zahraničí a umiestniť ich na pozície, o ktoré nie je v EÚ záujem. "Nadviazali sme spoluprácu s mestskými časťami a magistrátom. Úrady práce nám budú posielať ľudí, cieľovou skupinou sú nezamestnaní so základným a učňovským vzdelaním. Dáme im základy jazykov, administratívy," uviedla.
Na otázku, či ľudia, ktorí si sami nevedeli roky nájsť prácu budú vedieť niekoho zamestnať odvetila: "Áno. Ľudia s takýmto vzdelaním sú dlhodobo nezamestnaní, im treba dať nádej. Ja som na úradoch práce prichádzala do kontaktu s neosobným prístupom. Im bolo jedno, že nemáme prácu a chceme to zmeniť. Samozrejme, nemôžeme povedať, že prácu nájdeme do týždňa, ale to nepovie ani agentúra kde sa platí."
Pracovné ponuky bude RAMOZA preberať z úradov práce, európskeho trhu práce, návštevou firiem a prostredníctvom internetu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári