zavolajte asanačnú službu
Neprejde deň, aby sme sa nedozvedeli o nových prípadoch a krajinách, kde všade sa už vyskytla vtáčia chrípka (aviarna influenza - A 1). Potvrdila sa aj u nás. Zatiaľ síce len v dvoch prípadoch - u sokola sťahovaného, ktorý sa našiel v Gabčíkove a u potápača bieleho, objaveného v areáli Slovnaftu v Bratislave, ale nie je zlé, ak si o tomto vážnom ochorení povieme čosi viac.
Informácie nám poskytol riaditeľ Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy Košice-mesto MVDr. Vladimír Šalitroš, CSc. Najprv pripomenul, že vtáčia chrípka je smrteľné ochorenie spôsobené vírusom postihujúcim rôzne druhy vtákov. Z domácich zvlášť kurčatá, kačice, morky a husi, z voľne žijúcich bažanty, prepelice, perličky, husi a holuby. Napadnúť môže aj exoty. Najnovšie sa potvrdilo, že ochorieť môžu i mačky a psy. Vírus sa z organizmu vylučuje sekrétmi z horných dýchacích ciest alebo trusom. V truse prežíva pri teplote 4 stupne Celzia až 30 dní, na slame pri izbovej teplote 28 dní, na vajcovej škrupine 8 dní.
Ochorenie je nebezpečné v tom, že sa môže preniesť aj na iné cicavce, hlavne na ošípané.
"Štátna veterinárna a potravinová správa SR vydala kvôli tomu mimoriadne núdzové opatrenia. Oboznámení sú s nimi najmä chovatelia hydiny. Naša správa, aby sme aj týmto spôsobom zabránili prípadnému prenosu, rozširuje opatrenia v Košiciach aj o letisko. Pristavený bude napríklad kontajner, do ktorého sa vhodia všetky ostatky z jedál konzumovaných v lietadle pasažiermi." Zavádza sa to preto, aby sa eliminovalo riziko prenosu vírusu vtáčej chrípky v prípadoch, že potraviny boli z krajiny, kde je toho času potvrdená A1. "V prísnosti ideme ešte ďalej a kto prináša z cudziny akékoľvek potraviny, keďže ich dovoz nie je povolený, bude ich musieť tiež vyhodiť do kontajnera. Na letisku ich na to upozorňuje zvláštne oznámenie. Pre istotu aj colníci majú právo batožinu cestujúcich preveriť a ak potravinu objavia, zlikvidujú ju," doplnil V. Šalitroš. Tento krok uplatňujú nielen kvôli vtáčej chrípke, ale aj ďalších chorobám, napríklad slintačke, ktorá v niektorých krajinách stále existuje.
Pri Obvodnom úrade Košice na Hroncovej ulici funguje krízový štáb. Cez mestské časti sa tam majú sústrediť informácie o súkromných chovoch hydiny. V. Šalitroš tiež zdôraznil, že hoci ľudia majú obavy, čo sa odráža i v poklese kupovania hydiny a výrobkov z nej, sú zbytočné. "Všetko, čo ide do riadnej obchodnej siete, je kontrolované. Naviac, keď sa vajíčka alebo jedlo uvaria, čiže pri ich príprave dosiahneme pôsobenie tepla aspoň v hodnote 75 stupňov Celzia, ochorenie nehrozí. Pozor si treba dávať na predajcov hydiny, ktorí majú v tlači inzeráty, že tovar dovezú priamo k zákazníkovi. Fungujú len na telefón, vlastnú prevádzku nemajú. Rizikom sú tiež domáci predajcovia, ktorí možno aj v dobrom úmysle, chcú predať hydinu susedovi."
Keby sa stalo, že niekto uhynutého vtáka kdesi objaví, netreba sa ho dotknúť, ale zavolať služby.
Fungujú aj po pracovnom čase. Veterinárna asanačná služba má číslo 671 1018, 0903350372. Služba RVPS záznamník 63 256 23, pevná linka v pracovnej dobe 6337184. Prípadne možno volať aj MVDr. Vladimíra Šalitroša, CSc. (0903 601 335).
Alžbeta LINHARDOVÁ
Autor: Keď nájdete uhynutého vtáka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári