Korzár logo Korzár Košice

Jediný košický profesionálny reštavrátor J. Valík sa najviac "vyžíva" na starom a čím viac zničenom nábytku

Zubnou vŕtačkou brúsi i gravírujeČím starší a zachovalejší, tým vzácnejší. Žiaľ, pre človečenstvo to neplatí, ale určite v plnej miere pre

Zubnou vŕtačkou brúsi i gravíruje

Čím starší a zachovalejší, tým vzácnejší. Žiaľ, pre človečenstvo to neplatí, ale určite v plnej miere pre starožitný nábytok. Vzácny je však najmä taký, ktorý je po totálnej renovácii. "Face-liftingom" historického i "babičkovského" nábytku sa na profesionálnej úrovni zaoberá len jediný Košičan Jozef Valík.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Voľakedy bolo všetko poctivejšie. Nábytok sa vyrábal z kvalitného dreva, najčastejšie z orecha. Práca i prístup k nej bol zodpovednejší. Preto aj rekonštrukcia nábytku musí byť urobená tak, ako pred "sto" rokmi. "Robím to starou technológiou a starými postupmi," hovorí reštavrátor a umelecký stolár v jednej osobe J. Valík. "Pracujem schválenými postupmi prác, zachovávam pôvodnú technológiu i starý materiál."

SkryťVypnúť reklamu

Reštavrátor musí mať fortieľ nielen v spracovávaní rôznych materiálov, ale aj odborné znalosti z histórie. J. Valík sa láskou k starožitnostiam nakazil od starého otca, ktorý bol zberateľ. Vyučil sa v odbore sústružník kovov. "Od železa som prešiel k drevu preto, lebo ho mám radšej. Na rezbárčenie a reštavrovanie škola nebola, tak som sa učil z kníh. Len samoštúdiu a externej praxi pre dielne vďačím za to, že môžem oficiálne reštavrovať historický nábytok."

Reštavrátorský kumšt J. Valíka môže verejnosť obdivovať vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach (stála expozícia lekárenského nábytku), v Loflerovom múzeu (knižnica) vo Vlastivednom múzeu v Prešove (nábytok a 27 hodín) i v interiéri košickej radnice. Jeho rukami prešlo mnoho vitrín, komôd, stolov či skríň zo súkromných zbierok zberateľov i majetných Košičanov.

SkryťVypnúť reklamu

Charakter opravy nábytku závisí od budúceho účelu. Inak sa renovuje predmet každodennej spotreby, inak okrasný, alebo používaný len občas. Práca začína dôkladným očistením dreva, ak je napadnuté červotočom, vytvrdzuje sa špeciálnou injektážou. Pohyblivé časti nábytku (dvierka, zásuvky) treba opraviť a čo na nábytku chýba, doplniť. Nakoniec sa drevo napustí špeciálnymi olejmi, ktoré mu vrátia pôvodnú farbu a zvýraznia kresbu. "Podľa najstaršej technológie sa drevo napúšťalo škvarenou masťou a farbu tak nestratilo minimálne 60 rokov," prezrádza J. Valík. Poslednou je úprava povrchu. Po takejto detailnej oprave získa zašlý a zničený nábytok svoj pôvodný "look".

J. Valík má v živej pamäti mravčiu prácu na meter a pol vysokých hodinách na konzole vyrobených v 18. storočí v Paríži. "Boli zdobené korytnačinou v kombinácii s mosadzou v takej miere, že som ich rekonštruoval asi tri štvrte roka. Skončili v súkromnej zbierke." Medzi vzácne kúsky, ktoré renovoval, patria písacie skrine - tabernákulum. Slúžili na uschovávanie monštrancie a kalichov a po vynovení majú cenu 600 až 700 tisíc Sk.

SkryťVypnúť reklamu

V dielni košického reštavrátora sú kuriózne pracovné nástroje. Najviac nás prekvapil laboratórny zubársky stôl s klasickou zubnou vŕtačkou... "Kúpil som to kvôli oprave drevenej mozaiky zloženej z dvoch desatinových kociek. Boli také miniatúrne, že sa ani na ihlu nedali napichnúť. Mozaika bola vyrobená mimoriadne zložitou technológiou, na ktorú som aj ja potreboval špecifické nástroje." Vŕtačka sa mu osvedčila, už si prácu bez nej nevie predstaviť. Leští, brúsi i gravíruje reliéfy, plastiky, ale aj venovania na rôzne predmety.

Veľký záujem je o renováciu starých nástenných hodín, stoličiek, stolov i kredencov. Sú z predvojnového alebo medzivojnového obdobia. "Už sa objavujú na opravy aj veci, ktoré majú 30 až 40 rokov. Tzv. babičkine nábytky. Sú ohýbané s oblími tvarmi. Je na nich mimoriadne krásna dýha, ktorá rokmi vybledla, ale keď ju dám do poriadku, sú krásne." Tento nábytok bol už sériovo vyrábaný. Jednotlivé kroky sa zrýchľovali, preto je menej kvalitný ako tie staršie. "Ale stále je kvalitnejší ako dnešný nábytok. Teraz je vo vrchnom laku moridlo aj farba. Tri v jednom. Ak sa tieto glazúrne laky poškodia, ukáže sa pod ním svetlé drevo. Tie ´babičkine´ sa robili s niekoľkými vrstvami. Keď z nich zošiel lak, pod ním stále zostala namorená dýha."

S netrpezlivosťou zákazníkov sa J. Valíkovi spája humorná príhoda. Opravoval raz stôl s ohnutými nohami a zákazník ho súril. Keďže stôl nebol určený na okrasu ale na užívanie, chcel odviesť prácu na sto percent a nohy lepil Epoxidom. Pracoval do večera a spokojný, že stihol termín, si ľahol spať. Na druhý deň ráno s hrôzou zistil, že nohy nalepil opačným smerom, teda dovnútra. "Trvalo mi dva dni, kým som ich odlepil a dal do poriadku. Teraz sa smejem, ale vtedy mi bolo do plaču a oblieval ma studený pot," spomína J. Valík.

Iná príhoda sa viaže k oprave veľkého zasadacieho stola na magistrát pre vtedajšieho primátora R. Schustera. Bol v tvare polkruhu s priemerom 8 metrov, zlomený na tri časti. Keďže stôl sa J. Valíkovi do dielne nezmestil, odniesol ho na svoju chalupu, kde kvôli nemu vysťahoval obývačku i spálňu. V dočasnej "dielni" pracoval s kolegom do úmoru. "Keď som stôl opravil a zlepil, zistil som, že ho nemôžem dostať cez dvere von. Niekoľko dní sme s kolegom špekulovali a nakoniec sme museli na stole odrezať nohy."

Samozrejme, odborníka sme sa opýtali, ako môže laik udržiavať nábytok tak, aby mu vydržal čo najdlhšie. "V minulosti gazdinky čistili nábytok diavou. Neodporúčam ju, lebo obsahuje silice, ktoré pôvodnú povrchovú úpravu rozpúšťajú. Ideálne sú prípravky na voskových bázach," radí J. Valík. Zberateľom starého nábytku tiež odkazuje, aby si dávali pozor na vlhkosť. Panelákové "suchoty" škodia vzácnym kúskom a môže sa stať, že drevo sa začne vykrivovať. "Drevo bolo lepené väčšinou kostným glejom a ten nesmie preschnúť. V byte by mala byť 60 až 75-percentná vlhkosť."

Reštavrátorstvo je pre J. Valíka koníčkom. Najviac sa "vyžíva" na starom a čím viac zničenom nábytku. "Som spokojný, keď to dám dohromady a vidím deň za dňom, ako sa vec ´prebúdza´. Pri takom nábytku veľmi rukolapne vidieť obrovský až neuveriteľný rozdiel pred opravou a po nej." Čím je práca zaujímavejšia a náročnejšia, tým je pre neho väčšou výzvou.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu
  2. Na Južnej triede pribudne nový mestotvorný projekt
  3. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  4. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  5. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  6. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  7. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 995
  2. Neuveríte, že ste v Poľsku. V tomto meste viac cítiť Škandináviu 6 668
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 934
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 3 702
  5. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 148
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 114
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 568
  8. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest 2 156
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 048
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 946
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 651
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 349
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 462
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 248
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 676
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 592
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Areál Harvardovej univerzity.

Snyder by za demokraciu bojovať zostal.


31
Mariana Čengel-Solčanská. (Zdroj: ARCHÍV M.Č.S.)

Posolstvo Veľkej noci je radikálne: nezomrieť znamená nezmeniť sa.


4
Ľudová manifestácia na Sofijskom námestí v Kyjeve v marci 1917 počas Februárovej revolúcie. Jednou z požiadaviek bolo presadenie širokej autonómie pre Ukrajinu.

Vznik Ukrajinskej SSR a úloha ukrajinského národného komunizmu.


Anastasiia Luzhanytsia a 1 ďalší 2
Mazda EZ-60 príde aj do Európy.

Tretia generácia je za rohom.


4
  1. Eva Bachletová: Veľkonočný zázrak života
  2. Viktor Pamula: Rozmohol sa nám tu taký nešvár.
  3. Tomáš Vodvářka: Velký pátek jako příležitost
  4. Vladimír Bojničan: Pluralita nie je len nejaký rozmar modernity. Je to náš civilizačný základ
  5. Marek Namešpetra: J.K. Love SuperStar
  6. Dominik Sumbal: Ficove opatrenia vedú Slovensko do špirály ekonomického úpadku. Riešenia existujú – a volajú sa zodpovednosť a zdravý rozum.
  7. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  8. Otilia Horrocks: Ak by bola platenou persónou zastávajúcou záujmy Ruska, neprekvapilo by.
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 46 048
  2. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 19 946
  3. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 651
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 18 349
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný? 16 462
  6. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 11 248
  7. Viera Gáliková: Pelíšky - prečo tri pokusy o samovraždu 10 676
  8. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 592
  1. Věra Tepličková: Komu svieti Slnko v sieti?
  2. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  3. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  4. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  5. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  6. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  7. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  8. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu