do 48 hodín vysťahovali. Keby tak neurobili, v pondelok ráno ich mali deložovať. Na poslednú chvíľu vedenie mesta rozhodlo tento proces zastaviť s tým, že sa tento problém musí riešiť koncepčne, aj každý prípad sa individuálne posúdi a rozhodne sa o ďalších krokoch.
Faktom však je, že ľudia, ktorí tam bývajú, nedokážu dlhodobo platiť také vysoké nájomné a za služby spojené s bývaním. Argumentujú vysokými platbami a nízkymi príjmami, matky s početným potomstvom sa nemajú kam uchýliť a jediná možnosť v prípade vysťahovania je pre ne ulica.
Ako to teda je s výškou nájomného v sociálnych bytoch, sme sa opýtali poverenej riaditeľky BPMK Boženy Stankovej.
"Bytový podnik spravuje v meste 1 712 sociálnych bytov. V zmysle zákona o cenách je v týchto bytoch regulované nájomné a jeho výška sa odvíja od plochy bytu či zariaďovacích predmetov. Nájom sa pohybuje okolo 890 až 900 Sk mesačne. Táto cena sa od roku 2004 nezvyšovala o 500 Sk ako inde a mesto rozhodlo ponechať to na úrovni roku 2003. Druhú časť tvoria platby za služby spojené s bývaním, kde je zahrnuté kúrenie, ohrev teplej vody, studená voda, poplatok za výťah, spoločnú anténu, spoločné priestory. Práve kúrenie a teplá i studená voda sú najvyššie položky. Spotreba je abnormálna, voda tečie prúdom, radiátory sú pri otvorených oknách na maximum, svieti sa vo dne v noci," uviedla Stanková.
"Konkrétne na Sládkovičovej býva matka so šiestimi deťmi. Jej nájomné je vo výške 890 Sk a za služby má platiť 4 251 Sk. Iba záloha na ohrev vody je 1 570 Sk. Je to na základe skutočnej spotreby pred rokom. Každý platí len toľko, koľko spotrebuje. Spotreba na dome na Sládkovičovej by pri normálnej spotrebe a šetrení mohla byť o 20 percent nižšia, ale plytvá sa a dlhy rastú. Tento trend treba zastaviť," vyjadrila sa Stanková. Taký je pohľad správcu, ktorý spravuje mestské sociálne byty a tlačia ho k múru faktúry.
Spomínanou matkou so šiestimi deťmi je Dana Martonová, ktorá priznáva, že patrí k neplatičom. "Nemám z čoho platiť. Beriem 6900 Sk materský príspevok a rodinné prídavky a spolu s elektrinou mi tu treba platiť 6000 Sk. Som sama, výživné nedostávam, súdim sa oň. Keď ho dostanem, budem splácať. To nikoho nezaujíma, mám sa vysťahovať. Je to ľudský prístup? Bola som na sociálnom dohodnúť sa na splátkach, ale keď budem platiť po 1000 Sk, na nájomné mi nezvýši a dlh mi bude stále rásť. Dlhujem 88-tisíc." Ako tvrdí, ona vodou šetrí, jedno dieťa sa okúpe a za ním ide druhé a len dvakrát do týždňa. "Merače na radiátoroch nemáme, neprišli ich namontovať." Na Sládkovičovej býva dva roky. S deťmi chodila predtým po podnájmoch, už bola aj na ulici, na chate bez vody, elektriny a tepla.
Ďalším z ohrozených nájomníkov je Zdeněk Fusek: "Pätnásť rokov som žiadateľom o byt. Medzitým som mal vážnu dopravnú nehodu. Zamestnávateľ neodvázal za mňa odvody do poisťovne. Narobil som si dlžoby. Na Sládkovičovu sme sa dostali s tým, že do roka nás budú riešiť. Dostávam 1610 Sk, čakám na invalidný dôchodok a manželka má príjem 4500 Sk. Máme dve školopovinné deti. Platiť máme 3800 Sk za byt. Ako sa z toho dá vyžiť a platiť nájom? Keď som sa nasťahoval na Sládkovičovu, dostával som príspevok na bývanie 900 Sk. Teraz nič. Zamestnať sa zo zdravotných dôvodov neviem. Do mája minulého roka som riadne platil. Nájomnú zmluvu mi nepredĺžia, pretože dlhujem 20-tisíc korún. Merače na radiátoroch nie sú. My neplytváme. Keď pustíme vodu naplno, tečie hnedá. Platiť toľko peňazí za sociálny byt je neúnosné."
Rudolf Vojtek patrí k tým, ktorí dlžoby nemajú: "Platíme viac ako 5100 Sk a elektrinu 1400 Sk. Bývame tu od mája minulého roku. Som už zamestnaný. Od februára robím v bloku domovníka. My sme 7-členná rodina. Čakali sme desať rokov, aby sme sa tu mohli nasťahovať. Nie sme spokojní s bývaním, lebo je to veľmi malé."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári