ľudí. Tí tak mali získať určitý čas na to, aby svoju bytovú otázku mohli riešiť iným spôsobom a neskončili na ulici. Ako zdôraznil vedúci sociálneho referátu magistrátu Matúš Háber, "celý systém sociálneho bývania má inštitút na dobu určitú, nie je to trvalé bývanie".
Drvivá väčšina nájomníkov však vzhľadom na svoje finančné možnosti nemá takmer žiadnu šancu dostať sa k inej streche nad hlavou. Háber konštatuje, že "nájomníci čakajú, čo bude a nerobia nič, aby si vyriešili svoj bytový problém. Keď niekto býva bez platnej nájomnej zmluvy, nerobí žiadne opatrenia a neplatí, zneužíva celý systém. Tým, že tam býva, neumožňuje získať sociálny byt ďalším záujemcom v poradovníku na jeho pridelenie, ktorí sú ochotní riadne platiť všetky platby. Zostávajú tam takí, čo navyšujú dlhy. Ďalšie byty k dispozícii nemáme".
Na druhej strane si ani on nemyslí, že treba ísť za hranicu ľudskosti a zvyšovať počet bezdomovcov. Uvedomuje si, že na Sládkovičovej bývajú matky s deťmi, ale podľa jeho názoru "nemôžeme sa uberať tým smerom, že skonštatujeme, že situáciu prehodnotíme a uvidíme, čo bude. Takto problém len posunieme na neskôr. Máme takých nájomníkov, kde je rozhodnutie súdu o vysťahovaní bez nároku na náhradné bývanie, ale my stále čakáme. Takto sa nič nevyrieši a problém sa nabaľuje".
V iných mestách podľa neho nie sú takí zhovievaví k neplatičom. "Mesto je až také ústretové, že uvoľnené obecné byty neponúklo v dražbe, ale práve nájomníkom zo Sládkovičovej."
Autor: pod
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári