ministerstva zdravotníctva. Ide o trinásť staníc, z toho sedem na východnom Slovensku Rožňavu, Dobšinú, Plešivec, Svidník, Giraltovce, Stropkov a Krajnú Poľanu. Zvyšné musí sprevádzkovať do troch mesiacov od doručenia právoplatného rozhodnutia o vydaní licencie, teda do 13. mája.
Podľa generálneho riaditeľa Slovenskej záchrannej Iva Krpelana sa spoločnosť s pôvodnými prevádzkovateľmi záchraniek snaží dohodnúť pri preberaní zamestnancov na vzájomne výhodných podmienkach. Zamestnancom ponúka pracovnú zmluvu na dobu neurčitú bez skúšobnej doby a na začiatok garantujú minimálne rovnaké platy, ako mali doteraz.
"Samozrejme, platové úrovne sa v jednotlivých regiónoch líšia. Ale každý systém sa snažíme preberať tak, ako dnes funguje a až keď dostaneme na jednu palubu všetkých 36 bodov, začneme implementovať jednotné pracovné postupy. Preberáme pritom všetkých zamestnancov, aj THP či upratovačky, pretože chceme, aby ostal celý súčasný systém funkčný. Teraz by bolo navyše ťažké urobiť výber, pretože nevieme, kto je dobrý a kto nie, kto ako pracuje," konštatoval Ivo Krpelan, podľa ktorého by neprebratie všetkých zamestnancov nielenže nebolo fér, ale bolo by to i príčinou nevraživosti.
Po sprevádzkovaní všetkých staníc však spoločnosť zhodnotí, kde má systém rezervy a ako je možné ho zefektívniť. Prídu na rad zmeny a to nielen v optimalizácii nákladov, ale aj v riadení riadenie 36 rôznych systémov bude potrebné zjednotiť.
Výsledky prvého kola tendra na sieť ambulancií pozemnej záchrannej služby sa stretli s negatívnou odozvou pôvodných poskytovateľov, ktorí neboli úspešní. Objavili sa úvahy, že ak zamestnanci fungujúcich záchraniek nedajú výpovede a Slovenskej záchrannej sa nepodarí sprevádzkovať stanice do určeného termínu, o licencie príde. Takúto možnosť Ivo Krpelan vylučuje.
"Ľudia sa všeobecne boja zmeny. I nemocnice sa boja zmeny a keď celé roky prevádzkovali záchranku, nevidia dôvod, prečo by to odrazu nemali robiť. Určité nálady rozvírili aj médiá a to ovplyvňuje správanie ľudí. Pochopiteľne, že sa stretávame pri našich jednaniach o prebratí zamestnancov aj s odporom. Ale vždy nájdeme nejaké riešenie, aby sa nenarušilo poskytovanie zdravotnej starostlivosti v danom regióne. Ideme krok za krokom, riešime jednu stanicu za druhou a máme časový plán ako všetko zvládnuť. Vôbec nepripúšťame možnosť, že by sme niektorý bod v termíne nesprevádzkovali a stratili licenciu," zdôraznil Ivo Krpelan.
Na východnom Slovensku má Slovenská záchranná sprevádzkovať do polovice mája celkovo 25 staníc záchrannej služby, na ktoré získala licenciu v prvom kole tendra. Výsledky druhého kola zatiaľ nie sú známe.
Autor: jg
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári