dá poslednú šancu. V prípade, že obžalovaný, ktorý údajne pracuje v Anglicku, nepríde na zasadanie odročené na 29. marca, súd to bude hodnotiť ako vyhýbanie sa trestnému stíhaniu a zaháji voči nemu konanie proti ušlému.
Ivan S. je len jedným z trojice obžalovaných, ktorých v septembri lanského roka Okresný súd Košice I uznal vinnými z pokusu trestného činu podvodu. Snažili sa ním uviesť iného do omylu a vylákať 3 milióny.
Ide o skutok, ku ktorému došlo 14. januára lanského roka v pobočke Všeobecnej úverovej banky (VÚB), a. s. na Strojárenskej ulici v Košiciach. Tam po predchádzajúcej dohode s Ivanom S. a Tiborom S. ich tretí komplic Július F. predložil sfalšovaný šek VÚB a. s. na vyplatenie 3 miliónov korún. Táto suma mala byť odčerpaná z účtu eseročky Agro - podnik Slamoz Zemplínska Teplica v prospech obžalovaného Júliusa F.
Sfalšovaný šek, opatrený originálom pečiatky uvedenej spoločnosti, zabezpečil Ivan S. Na žiadosť Tibora S. ho vypísala žena, ktorá o pripravovanom podvode nič nevedela. K preplateniu sfalšovanéku šeku nedošlo vďaka prezieravosti pracovníkov banky.
"Necítim sa vinný zo spáchania žalovaného trestného činu," uviedol 20-ročný Ivan S., ktorý v prípravnom konaní aj na pojednávaní využil právo nevypovedať. Jeho spoluobžalovaní Július F. a Tibor S. sa však k spáchaniu uvedeného činu priznali a zo spoluúčasti na ňom usvedčovali aj Ivana. Obidvaja však tvrdili, že všetko, čo robili, považovali za legálne. Ivan ich ubezpečil, že ide len o to, aby na účte jeho otca, z ktorého viackrát vybral peniaze, nebolo jeho meno.
"Ivan S. sa ma opýtal, či nepoznám niekoho, kto by pre neho vybral na svoje meno peniaze z účtu v banke. Povedal som mu, že to skúsim zistiť... Oslovil som Júliusa F. a ten súhlasil, že to urobí," vypovedal 42-ročný Tibor S., ktorý v tom čase pracoval ako taxikár.
Ďalej uviedol, že v kritický deň sa stretli všetci traja, pričom Ivan podrobne informoval Júliusa o postupe pri výbere peňazí z banky. Teda, že si musí otvoriť účet vo VÚB. Do jej pobočky na Hlavnej išli spolu. Bol pri tom aj ďalší taxikár Jaroslav T., s ktorým potom Ivan niekam odišiel. Keď sa vrátili, Ivan povedal, že potrebuje, aby bolo na šeku ženské písmo. Zastavili sa u Tiborovej sesternice, ktorá na základe údajov, čo jej diktoval Ivan, vypísala prázdny, neopečiatkovaný šek...
Tibor nevedel, kto šek podpísal. Uviedol len to, že si ho Ivan zobral a s taxikárom odišiel. Keď sa vrátil, povedal, že volali z VÚB na Strojárenskej, že si môžu prísť po peniaze. Išli tam všetci spolu. Zatiaľ, čo Július vystúpil a šiel do banky, on s Ivanom ho čakali vonku. Július však dlho nechodil, preto požiadali taxikára o odvoz...
"Súhlasil som, že vyberiem na svoje meno peniaze z banky pre Ivana S. Sľúbil mi za to odmenu 10-tisíc korún. Hovoril, že potrebuje šekovú knižku, aby som si založil účet vo VÚB, lebo z nej sa budú vyberať peniaze," potvrdil 46-ročný Július F.
Z jeho výpovede vyplynulo, že po založení účtu odovzdal šekovú knižku Ivanovi, ktorý s ňou odišiel. Po jeho návrate išli k Tiborovej sesternici, pričom on s taxikárom čakali na Ivana a Tibora von. Keď sa vrátili, Ivan mu dal vypísaný, opečiatkovaný a podpísaný šek, s ktorým išli do VÚB. K prepážke išiel sám. Šek mu však nielenže nevyplatili, ale zadržala ho tam polícia. Obžalovaný k tomu dodal, že podľa dohody mali na neho spoluobžalovaní čakať a on mal odovzdať peniaze Ivanovi…
Pred súdom defilovalo veľa svedkov. Bol medzi nimi aj taxikár Jaroslav T., ktorý Ivana, resp. jeho spoluobžalovaných v kritický deň vozil. Svedok priznal, že ho Ivan predtým požiadal, aby pre neho na svoje meno vybral z banky peniaze, ale on to striktne odmietol. Tušil, že ak posiela iného vybrať svoje peniaze, nebude niečo v poriadku. Z výpovede svedka vyplynulo, že na Júliusa čakali pred bankou asi pol hodinu. Ten sa však nevracal, a tak ho Ivan požiadal o odvoz k Tescu na Hlavnej a Tibora zaviezol domov.
Tri pracovníčky VÚB-ky vo svojich výpovediach ozrejmili okolnosti, prečo šek, ktorý predložil Július F., nepreplatili napriek tomu, že na ňom nevideli nič podozrivé.
"Všetko súhlasilo, vrátane podpisu konateľa spoločnosti s podpisovým vzorom. Išlo však o vysokú sumu a klient sa správal akosi podozrivo," vypovedali svedkyne, ktoré sa rozhodli šek preveriť. Spojili sa s konateľom firmy, ktorý potvrdil, že výber vo výške 3 miliónov nepodpísal a nesúhlasil, aby banka uvedenú sumu vyplatila. Nasledoval telefonát na políciu, ktorá Júliusa zadržala.
Na základe vykonaného dokazovania senát dospel k záveru, že obžalovaných usvedčuje zo spolupáchateľstva uvedeného trestného činu reťaz priamych aj nepriamych dôkazov. Tvrdeniam Ivana a Tibora, že výber peňazi považovali za legálny, súd neuveril.
Osemnásťkrát súdne trestanému Júliusovi F. a doposiaľ bezúhonnému Ivanovi S. uložil po 2 roky nepodmienečne. Prvého z nich zaradil pre výkon trestu do druhej a Ivana do prvej NVS. Tiborovi S. súd vymeral 24 mesiacov s podmienečným odkladom na skúšobnú dobu 5 rokov. Nasledovali odvolania, o ktorých rozhodne Krajský súd v Košiciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári