opačne. Vyplýva to z prieskumu agentúry MVK pre denníky KORZÁR a SME.
"Teší ma, že je vyššie percento ľudí, ktorí chcú za susedov Rómov a verím, že po nejakom čase to ešte porastie," povedala splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Klára Orgovánová. Stále vysoký podiel ľudí, ktorí nechcú mať za susedov Rómov, si vysvetľuje ich odlišným životným štýlom. "A nie je to vždy iba o tom, že sú neporiadni, ale sú hlučnejší," hovorí a dodáva, že druhým dôvodom je chýbajúca skúsenosť väčšinového obyvateľstva s Rómami ako susedmi.
Šéf občianskeho združenia Ľudia proti rasizmu Daniel Milo tvrdí, že podpora skínov má klesajúcu tendenciu. Porovnáva to s prieskumom zo začiatku desaťročia, keď bola vyššia. Milo kladne hodnotí, že ľudia už začínajú vnímať, čo je za ideológiou extrémistických hnutí. Spôsobiť to mohol aj efekt vraždy študenta Daniela Tupého. Hlavným podozrivým sú práve pravicoví extrémisti.
Milo si myslí, že táto udalosť mala na spoločnosť výrazný dosah. Ľudia si možno uvedomili, že aj keď sa skíni snažia tváriť ako obhajcovia bielej rasy a bojovníci proti rómskej kriminalite, tak to nie je pravda a "oni sami predstavujú problém pre spoločnosť, pretože ich násilie je často slepé a obracia sa aj proti členom väčšinovej spoločnosti".
Sociológ Pavel Haulík je v interpretácii výsledkov výskumu opatrný. Pripomína, že ak by opýtaní mali medzi odpoveďami možnosť povedať, že by nechceli za suseda ani jednu z týchto skupín spoločnosti, väčšina z nich by odpovedala práve takto. Podľa Haulíka tieto čísla nevyjadrujú ani postoj k Rómom.
Minulý týždeň Najvyšší súd rozpustil extrémistickú stranu Slovenská pospolitosť - národná strana. Podľa polície časť ľudí, ktorá sa k nej hlásila, sympatizovala s hnutím skinheads.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári