Dudová (sociálnych vecí), F. Balún (kultúry), I. Jutka (zdravotníctva), V. Beňo (investícií a správy majetku), exšéf kancelárie predsedu KSK M. Krajňák a dokonca aj bývalý vodič predsedu KSK. Po zmenách organizačnej štruktúry sa totiž pre nich nenašlo zodpovedajúce miesto, resp. to ich pôvodné bolo zrušené.
Úrad KSK predložil novú organizačnú štruktúru na rokovanie zastupiteľstva 6. februára, pričom so Zamestnaneckou radou ju prerokovalo až o týždeň po jej schválení. To podľa niektorých prepustených malo znamenať, že bol porušený paragraf 237 Zákonníka práce, v ktorom je uvedené, že zamestnávateľ vopred prerokuje so zástupcami zamestnancov všetky plánované zmeny, ktoré mieni urobiť v personálnych záležitostiach a poskytne ich zástupcom potrebné informácie, konzultácie a doklady.
"Prebehlo to takým spôsobom, aká je úroveň nového vedenia Úradu KSK, no v podstate som ani nič inteligentné od nich nečakal. Hoci som s tým počítal, urobili to nekultúrnym spôsobom. Dostal som výpoveď z nadbytočnosti, zrejme mali pre mňa malú kolonku v ich organizačnom pavúku, do ktorej som sa nevošiel. Stalo sa len to, čo už predtým chceli ľudia z SMK a Úrad KSK sa podľa ich priania zariadil. Bola to arogancia moci," povedal nám jeden z prepustených F. Balún.
Novú organizačnú štruktúru, v ktorej sa napríklad zlúčili všetky odbory, ktorých exšéfovia nechceli ešte predtým dobrovoľne dať výpoveď, pripravoval Úrad KSK. Jeho riaditeľka Rozália Múdra (SMK) však odmietla akékoľvek nezákonné postupy. Ako zdôraznila, nikdy v živote nesúhlasila s porušením zákona a nie je to tak ani v tomto prípade. "Uskutočnili sa len tie organizačné zmeny, ktoré schválilo zastupiteľstvo. To jediné má podľa zákona takéto kompetencie. Celý proces prebehol presne v duchu zákona, keďže ich pracovné miesta zanikli alebo sa zmenila pracovná náplň. Pred schválením to bol len návrh, o ktorom sa síce dalo diskutovať, no je to v duchu ´jedna pani povedala´. Keď to zastupiteľstvo schválilo, na druhý deň sa začali rokovania s tými dvanástimi ľuďmi. Hoci som nebola pri každom z nich, môžem povedať, že sme si všetko ošetrili po právnej stránke a viackrát sme si preverili, či postupujeme správne. Ak si hocikto z bývalých zamestnancov myslí, že boli porušené jeho práva, môže sa obrátiť na súd. Keby sa to týkalo mňa, ja by som takto postupovala," tvrdí R. Múdra.
Predseda KSK Z. Trebuľa, ktorý ako štatutár podpisoval výpovede dotknutým zamestnancom, nechcel na naše otázky príliš odpovedať. "Podľa mojich vedomostí Úrad postupoval v zmysle zákona a na žiadne vaše ďalšie otázky nebudem reagovať."
Nová organizačná štruktúra počíta s počtom pracovníkov 174, čo je o 16 viac, ako to bolo v predchádzajúcom volebnom období. Mzdové náklady na pracovníkov Úradu KSK vzrastú až o 13 miliónov Sk, keď spolu dosiahnu sumu 61,23 milióna Sk. Namiesto prepustených pracovníkov už na Úrade KSK pracuje desať ľudí, ktorých si z košického magistrátu priniesol vtedajší primátor Z. Trebuľa. Ďalší noví pracovníci pribudnú na základe konkurzov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári