miest formou nenávratných paušálnych príspevkov. Štát na to vyčlenil 500 miliónov korún. Vytvára tým ďalšiu možnosť pre nezamestnaných nájsť si prácu. Je to už druhá výzva na predkladanie projektov.
"Košický úrad práce na základe predchádzajúcej výzvy uzatvoril vlani so 78 zamestnávateľmi dohodu o vytvorení 183 pracovných miest, na základe ktorých boli vyplatené príspevky až vo výške 21 614 471 Sk," zhodnotil minuloročný projekt hovorca Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach Ing. Igor Jakeš. Ako dodal, ďalšia výzva má doteraz veľký ohlas, záujemcovia chodia na úrad osobne alebo telefonujú a žiadajú informácie. Teraz majú viac času na predloženie žiadostí, preto zatiaľ skôr zbierajú informácie a zvažujú ponuku.
"Som živnostníčkou a zamestnávam dvoch ľudí. Venujem sa predaju drogérie, kvetov, priesad, semien, darčekových predmetov. Stále si vypracujem podnikateľský zámer, ale nikdy mi nič neschvália. Chcem o príspevok požiadať znovu. Vlani mi ho zamietli, aj keď som splnila všetky podmienky. Pomohlo by mi to, chcem zamestnať ešte dve pracovníčky," dozvedeli sme sa od živnostníčky Anny Adrášiovej.
"Je to určite pomoc, myšlienka dobrá, ale ešte nedotiahnutá do konca. Keď chcem niekomu vytvoriť pracovné miesto na dva roky, financie pokryjú náklady tak na rok. V trvalom pracovnom pomere mám troch zamestnancov, chcem zamestnať ešte dvoch. Jedného absolventa a jedného znevýhodneného. Musím ich aj zaplaiť. Úradu práce vlastne robia podnikatelia láskavosť, že ponúkajú prácu dlhodobo nezamestnaným. Pomohli by nejaké úľavy z odvodov. Podmienky sú prísne, všetky dlhy musia byť vyrovnané, nesmieme mať žiadnu mínusovú položku. Malým podnikateľom treba viac pomôcť s dotáciami ako veľkým napríklad znížením odvodov. Okrem toho je proces vybavovania veľmi zložitý, byrokratický a zaberie to veľa času. Malo by sa to zjednodušiť," povedal nám podnikateľ František Bartko, ktorého s. s r. o. sa zaoberá obchodnou činnosťou.
"Určite je to plus pre podnikateľov. Pred dvoma mesiacmi som prijal jedného pracovníka. Výzva prišla až teraz. Škoda. Každá koruna je dobrá. Nemyslím si, že príspevok je nízky. Aspoň prvé mesiace, kým sa nezamestnaný zaučí a začne podávať riadny výkon, je to pomoc. Vlastne ten čas hradí niekto iný. Všetko, čo štát robí pre zvýšenie zamestnanosti, je plusom pre obidve strany. Takúto pomoc vítam a v budúcnosti ju využijem, keď budem potrebovať niekoho zamestnať," vyjadril svoj názor Ing. Anton Babuščák z firmy, zaoberajúcej sa montážou plynových zariadení, ktorý zamestnáva 18 ľudí.
"Reakcie sú rôzne, niektorí to vítajú, niekomu sa zdá, že je príspevok nízky a vypracovanie projektu príliš zložité. Príspevok nepokryje ani minimálnu mzdu. Motivovala by vyššia suma. Odvody, ktoré musí zaplatiť za zamestnanca, sú príliš vysoké. Možno by sa záujem o príspevok zvýšil, keby napríklad počas obdobia, keď musí zamestnávateľ poskytovať prácu zamestnancovi, nemusel platiť odvody. Také sú ohlasy. Zjednodušiť by sa mali aj projekty. Podnikavci sa už ozývajú s ponukou, že ich vypracujú, ale za to treba zaplatiť, čo sú ďalšie náklady. Veľa podnikateľov a živnostníkov odrádza zložitosť vybavovania. V každom prípade je dobré, že štát ponúka pomoc pri vytváraní nových pracovných miest," uviedla predsedníčka Okresnej zložky Slovenskej živnostenskej komory Košice a Košice-okolie Darina Kočanová, ktorá je podnikateľkou.
Aký príspevok môže zamestnávateľ získať
Podpora je rozdelená do dvoch kategórií. U mikro alebo malých zamestnávateľov, ktorí zamestnávajú do 20 zamestnancov, je podmienkou zamestnať uchádzača o zamestnanie, ktorý bol v evidencii aspoň štyri mesiace alebo uchádzača z kategórie znevýhodnených. Zamestnávateľ - nepodnikateľ mu musí vytvoriť miesto najmenej na rok, podnikateľ najmenej na dva roky.
Výška príspevku závisí od počtu vytvorených pracovných miest (maximálne 5) a podľa kategórie prijatých občanov:
- 58 212 Sk miesto pre uchádzača evidovaného najmenej 4 mesiace
- 80 601 Sk miesto pre znevýhodneného uchádzača
- 96 273 Sk miesto pre dlhodobo evidovaného uchádzača (v evidencii 24 - 48 mesiacov)
- 111 946 Sk miesto pre dlhodobo evidovaného uchádzača (v evidencii viac ako 48 mesiacov)
V chránených dielňach a chránených pracoviskách (miesta pre občanov so zdravotným postihnutím) je podmienkou vytvorenie miesta najmenej na tri roky. Výška príspevku pre Košice a okolie je 223 891 Sk na jedno vytvorené pracovné miesto na plný pracovný úväzok.
Vlaňajšia výzva bola určená subjektom zamestnávajúcim do päť zamestnancov, februárová rozširuje možnosť. O príspevok môžu požiadať firmy s počtom zamestnancov do 20. Termín ukončenia predkladania projektov je 3. apríla do 14. hodiny. Žiadosť musí byť predložená na formulároch, ktoré sú k dispozícii na internetovej stránke Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, kde záujemcovia nájdu aj podrobnejšie informácie. Podávajú sa na príslušnom úrade práce podľa miesta prevádzky.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári