Košická radnica pozastavila hroziace deložácie na Sládkovičovej
Košice - Doslova šok zažili včera niektorí nájomníci zo sociálnych bytov na Sládkovičovej ulici, ktorým Bytový podnik mesta Košice (BPMK) doručil
Kveta Podhorská
Externý prispievateľ
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
výpovede z nájmu s tým, že do 48 hodín sa musia vysťahovať alebo ich v pondelok deložujú. Ide o ľudí v hmotnej núdzi, ktorí finančne nedokážu utiahnuť platenie nájomného a za služby spojené s bývaním. Víkend plný zúfalstva a bezradnosti ich nečaká len preto, že vedenie mesta včera operatívne rozhodlo o pozastavaní hroziacich deložácií.
Medzi tými, ktorí majú byt opustiť, je aj 35-ročná Gabriela Koscelníková. Žije sama so siedmimi deťmi. "Neviem, čo budem robiť, kam pôjdem. Nemám kam ísť, nemám peniaze ani na sťahovacie auto. Kde si za taký krátky čas zoženiem podnájom? Aj tak ho nemám z čoho zaplatiť. Je to drahé. Asi skončím opäť na ulici. Pred piatimi rokmi, kým som dostala tento byt, som spala s deťmi na trávniku. Vtedy nebola aspoň zima. Neviem, ako skončíme. Najmenšie dieťa má 3 roky, najstaršie 17. Výpoveď z nájmu od BPMK prišla o päť minút dvanásť, nemohla som už nič robiť," hovorila s plačom nájomníčka, ktorej zostávalo pár hodín na vyriešenie beznádejnej bytovej situácie.
Uznáva, že je dlžníčkou. Jej dlh dosiahol 100-tisíc korún. Uvedomuje si to, ale platiť nemá z čoho. Keby zaplatila nájomné 5860 Sk, na živobytie by jej zostalo tisíc korún. "Je to veľmi veľa. Dostávam iba materský príspevok, rodinné prídavky a výživné na tri deti. Súdim sa o priznanie výživného na ďalšie štyri. Výpoveď som nepodpísala, ale neverím, že to pomôže. Pondelok je veľmi blízko," dodala bezradná matka, ktorá už na vlastnej koži okúsila, ako je bývať na ulici. O rozhodnutí mesta o pozastavení vysťahovávania ešte vtedy nevedela.
"Problémom neplatičov na Sládkovičovej sa dnes (včera - pozn. red.) zaoberalo aj vedenie mesta, ktoré dospelo k záveru, že výpovede boli síce doručené, ale deložácia v pondelok nehrozí. Každý prípad je iný a bude sa posudzovať individuálne. Po zistení skutočností, finančných možností a príčin, prečo dlhy na nájomnom sú, sa budú hľadať východiská. Bude to dlhodobejší proces. V záujme mesta je nájsť systémové riešenie v oblasti sociálneho bývania. Nemôže to byť šité horúcou ihlou. Bude to aj jedna z tém pondelkového rokovania vedenia mesta," povedal nám tlačový hovorca magistrátu Tibor Ičo.
Podľa vyjadrenia námestníka pre prevádzku Bytového podniku mesta Košice Vladimíra Fecka pristúpili k tomuto kroku preto, že dlhy sa neustále zvyšujú. "Nájomníci nemajú platné nájomné zmluvy. Je to štandardný postup, že sme im doručili výpovede z nájmu. Oni vedia, koľko dlhujú. To sú obrovské sumy. Iné východisko nie je, nám sa peniaze míňajú a faktúry musíme platiť. Nikto na tieto byty neprispieva. Nájomné je prepočítané v zmysle zákona. Žiadne kontroly neodhalili, že by sme ho porušovali," dodal námestník.
Grochová nepovažuje sociálnebyty za sociálne
Pohľad sociálnych pracovníkov, ktorí s týmito ľuďmi prichádzajú priamo do kontaktu a poznajú pozadie ich zlej finančnej situácie, majú svoj pohľad na dlhoročnú nekoncepčnú starostlivosť mesta o ľudí v núdzi, medzi nimi aj bývalá pracovníčka Fenestry Monika Grochová:
"Roky som pracovala v sociálnej oblasti a poburuje ma, ako mesto pristupuje k týmto ľuďom. Keď sa im podarí konečne dostať sa do poradovníka a získať byt, sú šťastní, že majú strechu nad hlavou. Sú to jednoizbové byty s malinkou kuchyňou, vybavenou elektrickým varičom a za tento 'komfort' majú mestu zaplatiť 5600 Sk. To sa mi zdá priveľké sústo pri ich finančných možnostiach. To nie sú sociálne byty. Nájomná zmluva je platná na rok a v prípade, že sa vyskytne dlh, stávajú sa z nich bezdomovci. Bez pardónu ich budú vysťahovávať. Je to neľudské."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári