V Košiciach začali aktívne bojovať s vtáčou chrípkou
Zaočkovať sa prišiel aj muž, ktorý sa bál o svojho "vtáčika"
V týchto dňoch je bezpochyby najpoužívanejším slovným spojením "vtáčia chrípka". Z každého rádia, televízie či novín sa verejnosť dozvedá jediné. Slučka okolo Slovenska sa zaťahuje a je už iba otázkou času, kedy zaznie verdikt "máme ju". No kým v okolí Bratislavy sa epidemiológovia zamerali iba na zber uhynutých vtákov, východ je už o krok vpred. Ako, to nám prezradil šéf Výsumného ústavu na pomoc chorým vtákom MUDr. Hápäť Enjeden.
Šéf ústavu priznal, že nad riešením, ako predísť hororovým scenárom celosvetovej pandémie, uvažovali dlho. Výstrahou bol nielen nárast počtu nakazených a umrtených ľudí v Ázii, ale aj smer, ktorým sa vírus vybral. Namiesto na východ do Japonska a Ameriky, zamieril na západ do Európy. Akoby sme tu iných starostí nemali viac než dosť.
"Nechceli sme čakať so založenými rukami," povedal MUDr. Hápäť Enjeden. "Držať hydinu zatvorenú v kurníkoch od vajíčka po ´zabíjačku´ sa nedá. Nepomôže ani naťahovať ochranné siete nad výbehmi. Veď stačí, aby sa nakazený vták počas letu ´vykadil´ a jeho výkaly spadli na dvor, kde sa pod sieťou pohybuje hydina. Nikto ma nepresvedčí, že do ´toho´ niektorá hlúpa sliepka neďobne... My ponúkame iné riešenie. Je možno zdĺhavejšie a pracnejšie, ale určite efektívnejšie."
Tým riešením je očkovanie. Vo Výskumnom ústave na pomoc chorým vtákom vyvinuli vakcínu, ktorá zabráni nakazeniu každého operenca. "Vakcína proti vtáčej chrípke dostala názov Stopchrip a vyrábame ju vo dvoch prevedeniach," pokračuje MUDr. Hápäť Enjeden. "Buď ako tabletku, alebo sérum. Tabletka má tú výhodu, že jej konzumácia nebolí a vták si vôbec nevšimne, že ju má primiešanú v potrave. Inječná verzia trochu štípe, ale jej prednosťou je okamžitý účinok. Pravda, vakcína má aj vedľajšie účinky. Každému vtákovi, ktorý Stopchrip dostane, vypadá do 24 hodín všetko perie. Nevýhoda však môže byť aj výhodou. Vtáka aspoň netreba pred konzumáciou šklbať..."
Napriek vedľajším účinkom je o vakcínu medzi chovateľmi vtákov záujem. Objednávky sa hrnú zo zoologických záhrad, drobnochovov i veľkých družstiev, ktoré chovajú hydinu v tisícoch kusov. "V takom prípade robíme očkovanie postrekom. Je to rýchlejšie, pohodlnejšie a pre hydinu menej stresujúce," prezradil šéf výskumného ústavu. Dodal, že výrobu plánajú rozšíriť tak, aby pokryli aj záujem zo zahraničia. Až tam sa totiž dostal chýr o vakcíne, ktorá zachraňuje vtákom životy.
Ako sme sa dozvedeli, v ústave sa v súvislosti s očkovaním nevyhli kurióznej situácii. "O pomoc nás požiadal 80-ročný dôchodca, ktorého prestal poslúchať jeho penis. Ešte pred týždňom vraj reagoval na listovanie v Playboyi, no odkedy bol v parku krmiť holuby, neprebrie ho ani sledovanie erotických filmov. Dedko bol presvedčený, že sa nakazil vtáčou chrípkou a chcel po nás, aby sme ho vyliečili. Keďže si nedal vysvetliť, že sérum je určené iným vtákom, dali sme mu tabletku aj injekciu."
MUDr. Hápäť Enjeden nám sľúbil, že už príde dedko na kontrolu, dá nám vedieť, či mu vakcína pomohla. Ak áno, distribuovať ju budú do každej lekárne.
Róbert BEJDA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári