Prirodzene, že to považujú za nie príliš šťastné riešenie, pretože tam neraz dochádza k dopravným kolíziám. Nie sú presvedčení o tom, že vyhnúť sa im dá prispôsobením rýchlosti a sledovaním dopravného značenia. Zo stavu, ktorý tam denne vzniká, vinia aj projektanta a príčinu vidia aj v šetrení finančnými prostriedkami.
"Keď niečo nefunguje, treba hľadať komplexnú príčinu a nielen jednoznačne určiť, že na vine sú vodiči a rýchlosť. Nemyslím si, že ľudia z Národnej diaľničnej spoločnosti v Bratislave si uznajú chybu. Križovatka je náročná, hlavná cesta od Južného nábrežia na Prešovskú križuje vedľajšiu, čo je na mimoúrovňovej križovatke prinajmenšom čudné. Je tam hustá premávka a vodiči s menšou praxou z iných miest a obcí ako z Košíc majú naozaj problém sledovať aj značky, aj premávku zozadu aj sprava, keď idú z centra mesta," zareagoval vodič z Levoče.
Podľa neho by nebol žiaden problém a predišlo by sa kolíziám, keby most z centra prechádzal ešte ponad cestu smer Južné nábrežie - Prešovská a až za ňou by sa smer z centra napájal na Prešovskú sprava. Veľa vozidiel smeruje na Michalovce, pretínajú hlavnú cestu a práve v tom vidí problém vzniku kolízií. Ako hovorí, prešiel veľa krajín a ciest - Viedeň, Mníchov, Stuttgart, Hannover, Toronto, ale tak konfliktne postavenú križovatku nevidel. Nečuduje sa, že sú problémy.
Podľa doterajších skúseností po vyše dvoch mesiacoch prevádzky je to skutočne tak. Stalo sa tam už niekoľko dopravných nehôd a len pri troche šťastia sa niekedy darí vyhnúť sa niekomu sprava či zľava. Preraďovanie na poslednú chvíľu ohrozuje bezpečnosť cestnej premávky. Sťažností vodičov pribúda a žiadajú nápravu a sprehľadnenie dopravy v tomto úseku.
"Problém je v tom, že to nebolo najoptimálnejšie naprojektované. Dve križovatky sú dosť blízko. Je pravda, že boli skolaudované podľa projektu. Nevidím to až tak kriticky a naozaj, kto sleduje dopravné značenie a pozná túto cestu, problémy nemá, ani ich nespôsobuje. Pravda je aj to, že pôvodne tam boli nakreslené plné čiary, neviem z akého dôvodu sa nenamaľovali. Kde boli všetky orgány, ktoré mali možnosť vyjadriť sa a nemali pripomienky? Pôvodne tam boli naplánované aj ďalšie dva informačné portály pre radenie. Keď ich bolo treba namontovať, tak sa zistilo, že niet kam. Na mostnú konštrukciu sa nedá a rovnako ani na protihlukovú stenu. Preto nie sú. Nie som presvedčený, že by to pomohlo. Všetko by sa dalo riešiť v tretej etape, ale nikto na to už nedá ani korunu. Stavba je skolaudovaná," vyjadril svoj názor dopravný inžinier Pavel Titl.
"Je to urobené podľa normy, i keď je to na úrovni minimálnej hranice dĺžky. Krátku vzdialenosť sme pripomienkovali, ale nič sa s tým nedalo urobiť. Projektant argumentoval tým, že by sa musel most odkloniť, aby sa dodržali všetky parametre, čo nebolo v tomto prípade možné. Takýto prepletový úsek v Košiciach zatiaľ nebol a treba si na to zvyknúť. Viac problémov spôsobujú cezpoľní vodiči. Je jasne určená hlavná a vedľajšia cesta, čo treba rešpektovať. Nad pruhmi chýbajú veľké tabule, aby každý vedel včas, kde sa zaradiť. Pomohla by jedna pred mostom na Palackého, druhá na Južnom nábreží za odbočkou na most. Mali tam byť, neviem, prečo nie sú. Nezostáva iné, ako naučiť sa prechádzať cez tento úsek. Diskutovalo sa o tom veľa, ale pripomienky NDS nerešpektovala," uviedol odborník na dopravu z Útvaru hlavného architekta Ing. Karol Iglódy.
Na Krajskom úrade dopravy v Košiciach sa už uskutočnilo stretnutie, na ktorom sa spolu so zástupcami Národnej diaľničnej spoločnosti, dopravného inšpektorátu a polície hodnotili doterajšie skúsenosti s dopravou po sprejazdnení II. etapy križovatky Prešovská - Sečovská. Podnet na rokovanie dal Dopravný inšpektorát Košice I na základe sťažností vodičov, ktorí majú problémy s jej prechádzaním v inkriminovanom úseku.
"Posudzovali sme, či je dôvod na preriešenie súčasného stavu. Závery prijaté neboli, dohodli sme sa na krokoch, ktoré je potrebné urobiť. Zatiaľ sa tam nič vážne nestalo a keby sa rešpektovali pravidlá, ani by sa nemalo. Ale vieme, že s tým vodiči majú problémy. Z hľadiska bezpečnosti je potrebné urobiť v dopravnom značení zmeny, aby sa predišlo možným kolíziám. Nebude to zo dňa na deň, ale budeme sa snažiť v rámci tretej etapy vyriešiť tento problém. Rokovať budeme s projektantom a hľadať technické riešenie i ekonomické možnosti," povedal prednosta Krajského úradu dopravy v Košiciach Ing. Štefan Krigovský.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári