reforma zdravotníctva nebola úspešná. Podľa neho však skončí neúspechom jej akcia, pretože väčšina lekárov nebude riskovať stratu svojho mena kvôli pochybným cieľom.
"Lekári odsudzujú postup lekárskej komory, ktorej časť vedenia je spojená s opozičnými politikmi. Ja sám považujem nové zmluvy za lepšie. Nie sú dokonalé, ale sú oveľa výhodnejšie než tie predošlé. Navyše sme vôbec prvýkrát mali možnosť spolupracovať na ich tvorbe," zdôraznil Andrej Janco.
Prezidentka Regionálnej lekárskej komory v Košiciach Dagmar Takácsová politický podtext konania komory odmieta. Podľa nej ide komore výlučne o záujmy jej členov a iné stavovské organizácie nekonajú v záujme lekárov, keď návrh zmluvy prijímajú. V čom vlastne spočíva odpor SLK k novým zmluvám?
"Má to dva aspekty. Jednak nesúhlasime s textom prílohy, ktorou sa objednáva rozsah zdravotnej starostlivosti vyjadrený finančnou čiastkou. Nie je to v súlade so zákonom a neumožní to lekárovi poskytnúť neodkladná zdravotnú starostlivosť nad rámec objednaného rozsahu. V pôvodnej dohode medzi komorou a VšZP to nebolo, text zmluvy sa zmenil na zásah ministra Zajaca. Druhým problémom sú ceny za výkony alebo kapitačné platby, ktoré by mali byť zhruba dvojnásobné, pretože neustále narastajú ceny našich vstupov a inflácia. To, čo hradí zdravotná poisťovňa súkromným ambulanciám, pokrýva asi polovicu ich oprávnených ekonomických nákladov," konštatovala D. Tkácsová.
Ako príklad uviedla, že VšZP navrhuje očným lekárom cenu bodu 42 halierov - oproti minulosti vzrástla o päť percent. Avšak oftalmologická spoločnosť vyrátala, že cena bodu by mala byť dvojnásobná. Podobne je tomu u praktických lekárov pre dospelých. Tí doteraz dostávali na jedného poistenca od poisťovne asi 35 korún mesačne a odteraz by mali dostať 37. Avšak podľa ich prepočtov by to malo byť až 65 korún. Počítali to z priemerných nákladov svojej ambulancie a inflačného koeficientu za desať rokov.
Zaujímalo nás, prečo sa komora za neštátnych lekárov postavila tak ostro až teraz. Vlani im stačilo aj menej a odrazu chcú dvojnásobok?
"Nie je to tak, že zrazu chceme viac. Cenu bodu i kapitačné platby považujeme za nedostatočné už celé roky a stále na to upozorňujeme. Teraz sme svojich členov vyzvali nepodpísať nové zmluvy, pretože situácia je už neúnosná. Nijako to nesúvisí s blížiacimi sa voľbami. Táto aktivita je rozhodnutím vrcholového orgánu SLK, kde sú zastúpené všetky regióny. Nerozhodol o nej jeden človek," zdôraznila Dagmar Takácsová.
Momentálna situácia je podľa D. Takácsovej taká, že platby VšZP sú oproti iným o čosi nižšie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári