spoločnom bojkote zmlúv so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou.
Účastníci dostali písomne pravidlá, podľa ktorých by mali od dnešného dňa poskytovať zdravotnú starostlivosť. Podľa odporúčania by malo byť v každej ambulancii súkromného lekára, ktorý sa rozhodol vstúpiť do dvojtýždňového krízového režimu, upozornenie, že je nezmluvným partnerom VšZP a cenník výkonov. Lekári by mali bezplatne vyšetriť a ošetriť len tých pacientov, ktorých zdravotný stav si vyžaduje neodkladnú starostlivosť. V prípade, že pacient môže vyšetrenie absolvovať neskôr, ale bude na ňom trvať, po dohode s lekárom by mal zaplatiť v hotovosti.
„Zmluvy so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou boli platné do konca februára. Keďže nové ešte nemáme, od dnešného dňa sme de facto aj de jure nezmluvnými partnermi," upozornila kolegov prezidentka Regionálnej lekárskej komory v Košiciach Dagmar Takácsová. Zároveň ich vyzvala, aby nepodpisovali nové zmluvy, ktoré nerešpektujú oprávnené požiadavky lekárov na zvýšenie limitov a cien výkonov a úhradu oprávnených nákladov. „Každý sa musí sám rozhodnúť, či do toho pôjde. Je to vec odvahy, statočnosti a schopnosti uvedomiť si hodnotu vlastnej práce. Nie je ale mysliteľné, aby sme z vlastných zdrojov naďalej dotovali štát. Mali by sme byť jednotní a aspoň dva týždne vydržať. Za pokus to stojí," vyzvala lekárov Takácsová.
Už včera však bolo zrejmé, že nie všetci lekári sú rozhodnutí nové zmluvy s poisťovňou bojkotovať.
„Ja do toho určite nepôjdem. Celé to smrdí politikou. Pani doktorka Takácsová sa angažuje v Slobodnom fóre, kandidovala zaň aj na županku. Z funkcie prezidentky by mala odstúpiť. Mne už desať rokov uhrádza poisťovňa tretinu. Mám teraz poslať svojich pacientov za iným lekárom?" povedal nám nemenovaný účastník stretnutia.
„Som lekár a nie kofa na trhu. Pacient nemôže byť naším rukojemníkom. Mali by sme hľadať iné cesty, ako poisťovňu prinútiť k ústupkom. Toto nie je spôsob, ako dospieť ku kompromisu," myslí si lekárka, ktorá si neželá zverejniť meno.
Niektorí lekári boli sklamaní z nezáujmu kolegov, ktorí na stretnutie neprišli: „Podľa účasti neočakávam veľký úspech. Mám z toho zmiešané pocity. Neostáva nám ale nič iné, len do toho ísť. Moja ambulancia je na tom asi tak, ako dva dni pred zatvorením. Katastrofa. Som na tom ako pred deviatimi rokmi, keď som ako súkromný lekár začínal. A náklady išli o tristo percent hore," povedal Bartolomej Štegena z neštátnej ortopedickej ambulancie.
„Verím, že to prinesie efekt. Zdravotníci, žiaľ, nie sú ocenení. Ja som rozhodnutá, že do toho idem," uviedla Nina Kostíková z neštátnej hematologickej ambulancie.
Podľa reumatologičky Magdalény Bruňákovej chcú lekári aj touto akciou upozorniť verejnosť na kritický stav zdravotníctva. „Každý občan prispieva na zdravotné poistenie. Málokto však vie, koľko z toho dostávajú lekári. Naše odmeňovanie je smiešne."
Lekárka z neštátnej chirurgickej ambulancie je presvedčená, že spolu s kolegami dosiahnu svoj cieľ, keď budú jednotní: „Odkedy som privátnou lekárkou, doslova sponzorujem štát. Zarábam menej, ako v časoch, keď som bola zamestnankyňou. Lekár je u nás absolútne nedocenený. Mám dve šikovné deti, ktoré chceli študovať medicínu. Ale keď vidia, ako živoríme, ako sa musíme biť o každý halier, vzdali to. Keď poisťovňa tvrdí, že nemá peniaze, mala by si to vyriešiť zo štátom, ktorý je jej najväčším dlžníkom. Nás nech do toho láskavo neťahá."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári