Korzár logo Korzár Košice

Břetislav Rychlík: "Hranie už odmietam"

Košice - Pred pár dňami predstavil vo filmovom klube Cinefil herec, režisér a publicista Břetislav Rychlík dva nové dokumenty. Kamenolom boží je

svojráznou sondou do života vzorky ľudí žijúcich v severných Čechách, hlavnými hrdinami sú gazda, vinár, metalista, Rómka, geológ na dôchodku všetci previazaní s krajinou drasticky poškodenou socialistickým hospodárením. Druhou novinkou v Rychlíkovej filmotéke je dokument s názvom Skaut má holá kolena. Svojrázny záznam stretávky bývalých skautov po niekoľkých desaťročiach, ktorú zorganizoval na pôvodnom mieste skautského tábora. Ako tvrdí, dokumenty nakrúca, "pretože sa chce dozvedieť niečo o svete a baví ho rozprávať sa s ľuďmi, ktorých sa nikto na nič nepýta". Žije a tvorí striedavo na Morave a v Prahe. S nádherným moravským prízvukom mi vysvetlil peripetie s vyhorenou chalupou. "Ešte nevychladla a už som cestoval sem do Košíc. Našťastie strecha ostala celá. Vyhorela iba zvnútra. Bude s tým ešte veľa roboty, kým ju dám opäť do priadku. Je to môj druhý domov," vysvetľuje tento moravský svetobežník pokojne.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Čo by vás lákalo nakrútiť na Slovensku?

- Onedlho tu aj budem nakrúcať. Dokonca aj tu na východe. Na jeseň začíname robiť veľký medzinárodný projekt o Rómoch spolu s dvoma svetoznámymi fotografmi Jindřichom Štreitom a Markétou Luskačovou, ktorá žije v Londýne. Pôjde o mužský a ženský pohľad na rodinu v rôznych zemiach. Ja chcem zaznamenať viacgeneračnú rómsku rodinu. Zachytiť, ako sa v jej vnútri rozpadajú tradičné hodnoty. Najmladšie generácie už ani vlastne nechcú byť Rómami. A kedysi som chcel na Slovensku robiť film o Jankovi Melkovičovi, ale ten mi umrel. Bol to môj kamarát. Viem, že slovenská televízia dokumenty takmer nerobí a v českej televízii by som nikoho nepresvedčil. Tak som si povedal, urobíme nejakú koprodukciu. Ale Jano ma poriadne naštval. Umrel mi. Jeho život som veľmi chcel nakrútiť.

SkryťVypnúť reklamu

V dokumente Biela labuť Pavla Dostála ste zachytili náročný boj ministra kultúry s rakovinou. Boli ste pri ňom s kamerou takmer do úplného konca. Ako ste si určovali hranice, kam až môžete zájsť?

- Bolo to ťažké. Najmä keď ide o kamaráta. A ešte pri tom bola jeho rodina, skvelá žena a deti. To človeka vyvedie z miery. Prikývol, že by mohol byť objektom nakrúcania, pretože mi veril. Povedali sme si, že to nebude žiadny bulvár, ale výpoveď človeka o tom, ako sa musí vyrovnať s bolesťou a s možnosťou smrti. Pretože u nás je ešte stále rakovina prakticky tabu. Vo svete je predmetom úplne otvoreného postoja. Pozrite si trebárs príbeh Terryho Foxa. A u nás sa to považuje skoro za niečo nákazlivé. A nesmie sa o tom ani hovoriť. Za komunizmu bola do značnej miery tabuizovaná i smrť. S Pavlom sme sa dohovorili, že budeme nakrúcať. Ale život nám to celé vykoľajil. Zo začiatku to vyzeralo veľmi optimisticky. Naraz sa všetko zvrtlo a boli sme svedkami, ako nad ním lekári vyriekli ortieľ.

SkryťVypnúť reklamu

Ten film objavil priam neobyčajnú silu nádherného človeka. Ukázal, čo je v živote dôležité.

- Zmysel Pavlovho zápasu bol ten, že to spočiatku nechcel zverejniť, predsa len je to intímna záležitosť. Ale chcel ukázať príklad, že človek s tým môže bojovať tvárou v tvár. Mal veľké bolesti, trpel, ale všetko to hrdo znášal. Ani nemal dokonca nijaké papalášske výhody. Odmietal všetky vymoženosti, nechcel si ani nasadiť parochňu. Nemal lepšie podmienky než ostatní pacienti. Pre mňa to bola mimoriadna skúsenosť.

Boli ste členom HaDivadla, zahrali ste si vo filmoch Viery Chytilovej. Kedy ste prišli na to, že skončíte s herectvom?

- To sa tak všetko zmiešalo na jedno brdo. Či hráte divadlo, alebo režírujte, točíte dokument, to je rovnaký mechanizmus tvorby. Uchopíte nejakú tému, je to podobné, ako keď sme v Brne robili autorské divadlo. Za ´komančov´ by som sa však nikam nedostal, kvôli svojmu pôvodu. A filmová fakulta bola výberová škola.

Máte buržoázny pôvod?

- To je slabé slovo. Mám všetko.

Ste šľachtic? Máte také šľachetné meno.

- Rytier Břetislav vylúpil asi 30 hradov. Břetislav I. je slávna postava. Ukradol ostatky sv. Vojtecha, a potom ešte po ceste domov vylúpil pol Slovenska. Vypálil a potom založil prvý kláštor vo Velehrade, aby sa kajal. Ale to je jedno. Podstata je v tom, že v HaDivadle za komunizmu fungoval princíp slobody. Ale po revolúcii, niekedy v 90. rokoch, ma začala viac oslovovať televízia. Bol som však rýchlo roztrpčený hlavne z prístupu tých ľudí a odišiel som aj odtiaľ. Dostal som peniaze na jeden scenár od Američanov, a tak som si povedal, že si to radšej nakrútim sám. Film Ó ty čierny vtáčik. Bol o rómskom holokauste. Premietal sa potom asi v 27 štátoch. A tiež dostal niekoľko medzinárodných cien. Ceny sú však nepodstatné, buď vám ich dajú, alebo nedajú. To nemôžete ovplyvniť, ale film som chcel ovplyvňovať. Rozprával o holokauste moravských a českých Rómov.

Bol som prvý, kto o tom urobil veľký dokument. Točili sme aj v Poľsku, aj v Nemecku. Zazneli v ňom svedectvá ľudí aj o pokusoch na malých deťoch. Film dostal nejaké ceny. To spôsobilo, že som začal dostávať nejaké granty a nakrúcať trošku nezávislejšie na televíziách. Alebo som mal s televíziou minimálne vyrovnaný vzťah, že som nemusel odvtedy veľmi žobrať o peniaze. Zamatová revolúcia nám otvorila možnosti a priestor.

Divadlo ste teda zavesili na klinec?

- Práve za tri týždne začínam režírovať v brnianskom Divadle na provázku. Aj tu na Slovensku som robil dve inscenácie. V trnavskom divadle Rok na dedine a potom ešte razantnú dramatizáciu Tajovského Statkov - zmätkov. Bolo to také trochu absurdné predstavenie. Niektorí kritici ho veľmi chválili, ale pán profesor Palkovič dokonca napísal knihu, kde hru uviedol ako odstrašujúci príklad inscenátora slovenskej klasiky, lebo sa vraj na slovenskej dedine takto nežije. Možno sa ho to chudáka ešte viac dotkne, ale mohol som to robiť hoci aj medzi Eskimákmi, pretože ľudské vzťahy, vášne, city, zrady a neviem čo všetko ostatné fungujú na akejkoľvek dedine. Na eskimáckej aj na slovenskej.

A čo herectvo?

- Hranie už odmietam aj vo filmoch. Ani kamarátom už nechcem hrať, odmietol som aj Vieru Chytilovú, pretože ma to už fakt nebaví. Robím si dokumenty, lebo sa cítim slobodný. Technické možnosti sa fantasticky zlepšili. Boli sme nakrúcať v Indii iba dvaja s kameramanom. A do Afriky ideme tiež iba dvaja. Takže môžem minimalizovať štáby. Vlastne robíme iba vo dvojici s človekom, s ktorým si dobre rozumieme a nemusím so sebou vláčiť nejaký otravný televízny štáb, ľudí neustále sledujúcich hodinky a ešte mať na krku odborárske prestávky a podobné nezmysly. A v divadle je to tiež zložité. Človek je závislý od veľa ľudí a minimálne môže ovplyvniť spoločný výsledok. Prestalo ma to baviť. Mal som pocit, že éra HaDivadla bola taká prenádherná, že je najlepšie to ukončiť. A presne pred desiatimi rokmi som aj skončil. Odvtedy nemám angažmán a vyhovuje mi to. Ako by som sa inak mohol zobrať a ísť si vlakom len tak do Košíc a piť v jedálenskom vozni borovičku? Som slobodný.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 473
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 123
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 992
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 596
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 045
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 934
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 570
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 543
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 262
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 330
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 898
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 646
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (4. - 10.4.1925)
  2. Jozef Foltýn: Zavraždený Marek bol stelesnením slušného človeka
  3. Ján Škerko: Obchodné deficity? Žiadny problém! Trump má vzorec na clá ako z Harryho Pottera
  4. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  5. Jaroslav Furman: Nekonečný príbeh - Prvá časť
  6. Vladimír Krátky: Škoda, že aj Škoda ... .
  7. Norbert Kaník: Najlepší vyjednávač vo vesmíre, ruský agent alebo len šašo a klamár?
  8. Rastislav Strhan: Trumpova skúška viery
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 101 262
  2. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 50 963
  3. Ján Šeďo: Stalo sa to včera na "urgente". 39 787
  4. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 26 330
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 21 647
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 17 898
  7. Matej Galo: Pán Fico, ste tak neschopný, alebo len žijete mimo reality? 17 869
  8. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 10 646
  1. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  3. Tupou Ceruzou: Medvede
  4. Tupou Ceruzou: Mr. Business
  5. Věra Tepličková: Romana nám odkazuje, že je stále úžasná
  6. Radko Mačuha: Po MDŽ SMER pozýva na zabíjačku.
  7. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente.
  8. Tupou Ceruzou: Spravodlivosť pre všetkých

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu