zákone č. 212/1995 Z. z. o koncesionárskych poplatkoch v platnom znení (ďalej len "zákon").
Definícia prijímačov
Rozhlasovým alebo televíznym prijímačom (ďalej len "prijímač") sa rozumie prevádzkyschopné telekomunikačné zariadenie určené na príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov šírených rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi.
Za prijímače sa bez ohľadu na to, či umožňujú príjem a reprodukciu rozhlasových alebo televíznych programov, nepovažujú:
- oznamovacie prijímače,
- telekomunikačné zariadenia Ministerstva dopravy, pôšt a telekomunikácií Slovenskej republiky a jeho výkonného orgánu štátnej správy používané výhradne na technickú kontrolu vysielania,
- telekomunikačné zariadenia Rady Slovenskej republiky pre rozhlasové a televízne vysielanie používané výhradne na kontrolu vysielania,
- telekomunikačné zariadenia výhradne zaisťujúce bezpečnosť a prevádzku premávky,
- telekomunikačné zariadenia Slovenských telekomunikácií používané na technické zabezpečenie a kontrolu vysielania,
- zariadenia schopné prijímať a reprodukovať rozhlasové alebo televízne programy šírené rozhlasovými alebo televíznymi vysielačmi, ktorým prevažujúce určenie je iné, a to za podmienky, že ich uvedená schopnosť nie je využívaná na podnikanie.
Praktická rada: Počítač s inštalovanou televíznou alebo rozhlasovou kartou sa teda nepovažuje za prijímač pri splnení podmienky, že táto jeho schopnosť nie je využívaná na podnikanie.
Platiteľ poplatkov
Platiteľom poplatkov je (podľa § 3 zákona) fyzická osoba, ktorá prijímač vlastní, samostatne zárobkovo činná osoba (ďalej len "SZČO), ktorá prijímač eviduje v účtovníctve, a právnická osoba, ktorá prijímač eviduje v účtovníctve.
Ten, kto zaplatí poplatok za jeden prijímač, môže sám alebo s príslušníkmi svojej domácnosti používať viac prijímačov, a to v byte alebo mimo bytu. Ak je platiteľ poplatku právnická osoba alebo SZČO, je povinný platiť poplatok za každý prijímač.
Poplatok sa platí do 15. dňa v mesiaci.
Povinnosť zaplatiť poplatok vzniká prvým dňom mesiaca nasledujúceho po tom, ako platiteľ poplatku nadobudol prijímač a skončí sa posledným dňom mesiaca, v ktorom zanikla povinnosť platiť poplatok.
Povinnosť platiť poplatok zaniká, ak sa prijímač zničí alebo je neopraviteľný, ak prijímač predá, daruje alebo zverí na dlhodobé používanie inej fyzickej osobe.
Praktická rada: Na prihlásenie sa do evidencie platiteľov slúži tlačivo "Evidencia platiteľov KP - prihlásenie". Vyplnenú a podpísanú prihlášku občan odovzdá na pošte a dostane potvrdenie o prihlásení. Na základe prihlášky je potom občan zaradený do evidencie platiteľov koncesionárskych poplatkov. Poplatok bude občanovi predpísaný prostredníctvom platobného dokladu SIPO. Úhradu môže občan realizovať v hotovosti na pošte alebo bezhotovostne platbou zo svojho účtu v banke.
Oslobodenie od poplatkov
Podľa § 6 zákona, od povinnosti platiť poplatky sú oslobodení:
- cudzinci, ak ich pobyt na území SR nepresahuje tri mesiace v kalendárnom roku,
- pracovníci zastupiteľských úradov a misií cudzích štátov, ak nie sú slovenskými štátnymi občanmi a ak je zaručená vzájomnosť,
- občania s ťažkým zdravotným postihnutím,
- zariadenia sociálnych služieb alebo humanitárne zariadenia, zariadenia Zboru väzenskej a justičnej stráže SR, predškolské zariadenia, školy, zdravotnícke zariadenia s lôžkovými oddeleniami, zastupiteľské úrady cudzích štátov a medzinárodné vládne organizácie.
Sadzba poplatkov
Mesačná výška poplatku je
- 40 Sk za rozhlasové prijímače a
- 100 Sk za televízne prijímače.
Ak je platiteľ poplatku poberateľom dôchodku a ak nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti, je poplatok pre ňu za používanie rozhlasových prijímačov 20 Sk a za používanie televíznych prijímačov 50 Sk.
Praktická rada: Platiteľ sa môže odhlásiť z evidencie z dôvodu predaja, darovanie alebo zničenia prijímača. Zánik povinnosti platiť preukazuje platiteľ tlačivom Evidencia platiteľov - odhlásenie, ktoré je dostupné na pošte.
Praktická rada: Ak je platiteľ poplatku so zaplatením poplatku v omeškaní o viac ako 2 mesiace odo dňa splatnosti poplatku, Slovenská televízia alebo Slovenský rozhlas ho písomne vyzve na zaplatenie. Následne, ak platiteľ nezaplatí, STV alebo SRo môže požadovať úrok z omeškania vo výške dvojnásobku základnej úrokovej sadzby Národnej banky Slovenska platnej v prvý deň omeškania s platbou. Úrok z omeškania sa vyrubí za každý deň omeškania, začínajúc prvým dňom vzniku omeškania až do dňa platby vrátane. Úrok z omeškania sa vyrubí za každý prijímač, za ktorý je platiteľ poplatku v omeškaní s platbou. Ak platiteľ dobrovoľne úrok z omeškania nezaplatí, môže si ho Slovenská televízia, resp. Slovenský rozhlas uplatniť na súde v lehote 6 mesiacov od doručenia výzvy na jeho zaplatenie.
Praktická rada: Slovenský rozhlas a Slovenská televízia nie sú, v zmysle § 5 ods. 2 zákona, oprávnené pohľadávky voči koncesionárom odpredať, poskytnúť ako bankovú zálohu alebo inú garanciu, ako aj inak ich prevádzať na tretie subjekty.
Tzv. generálny pardon
V zmysle § 10b zákona, na platiteľa poplatkov, ktorý zaplatí najneskôr do 22. 4. 2006 všetky nedoplatky na poplatkoch, ktoré mu vznikli podľa znenia zákona platného pred 21. 2. 2006, ak ho na ich zaplatenie vyberateľ poplatku alebo príjemca poplatku
vyzval, sa ustanovenia o úrokoch z omeškania platné do 21. 2. 2006 naňho neuplatní (v praxi to znamená tzv. "generálny pardon", t. j. kto vysporiada svoje podlžnosti, nebude musieť znášať sankčný postih).
Na nedoplatky na poplatkoch, ktoré vznikli od (Praktická rada: na tomto mieste došlo pravdepodobne k chybe v legislatívnom procese, keď namiesto predložky "do" bola použitá predložka "od", čo spôsobilo, že toto ustanovenie, tak ako je publikované, nedáva zmysel; pôvodný návrh Výboru NR SR pre vzdelanie, vedu, šport a mládež, kultúru a médiá uvádzal v tomto ustanovení správne predložku "do") 21. 2. 2006 platiteľovi poplatkov, ktorého na ich zaplatenie vyberateľ poplatku alebo príjemca poplatku nevyzval do 21. 2. 2004, sa ustanovenie o úrokoch z omeškania platné do 21. 2. 2006 naňho neuplatní.
(Zdroj: www.obcan.sk)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári