strávil včerajší deň minister výstavby a regionálneho rozvoja László Gyurovszky (SMK). S ministrom (na snímke) sme sa porozprávali nielen o aktuálnych problémoch jeho rezortu.
V súčasnosti sa v inštitúciách EÚ vedie dosť veľká diskusia o tom, či únia vyčlení financie zo svojich štrukturálnych fondov na rekonštrukciu panelových domov, na ktoré je podľa odhadov vášho ministerstva potrebných až 400 miliárd Sk. Koľko percent z toho by nám EÚ mohla poskytnúť?
- Na úrovni Európskej komisie (EK) sa dosiahla dohoda, žeby zo štrukturálnych fondov mohli byť financované sídliská. Nehovorili sme konkrétne o bytoch, ale len o sídliskách, aby to bolo úplne jasné. Momentálne rokujeme o tom, aké veľké množstvo finančných prostriedkov sa na to uvoľní a konkrétne na čo budú určené. Lenže zatiaľ sú stanoviská Európskej komisie a nových členských krajín značne rozličné.
Je to podľa vás reálne, aby sa v tomto smere dospelo k dohode?
- Predpokladám, že k skorej dohode nedôjde. Časť peňazí určite pôjde na obnovu sídlisk. My navrhujeme, aby financie mohli ísť do samotných sídlisk, verejných priestranstiev a na spoločné priestory. Ale zatiaľ sme sa s EK na tom nedohodli.
Ak sa tie peniaze nenájdu, budete hľadať iné zdroje na renováciu panelových domov? Niektoré, najmä tie skôr postavené už ozaj nemajú ďaleko k tomu, aby ich životnosť skončila.
- Za byty zodpovedajú ich vlastníci... My sa snažíme, aby EK bola schopná aj ochotná, aby na tieto účely prispela aj vlastníkom bytov. V zásade však za stavby sú zodpovední oni a nie ministerstvo.
V tomto roku má ísť zo štátneho rozpočtu na podporu bývania 1,7 miliardy Sk, čo je o 20 percent viac ako rok predtým. Čo okrem volebného roka spôsobilo tento nárast?
- Hoci sa to nevylučuje, že idú voľby a v štátnom rozpočte sa našlo viac prostriedkov, to nie je tak. Na podporu bývania máme preto viac peňazí, lebo sa nám podarilo naštartovať program zatepľovania a znížil sa aj štátny príspevok pre stavebné sporenie. To znamená, že bez ohľadu na voľby sa peniaze presunuli z iných účelov bytovej politiky na nájomné bývanie.
Ako by to vyššie množstvo financií mohli pocítiť občania?
- Tí, ktorí si podali žiadosť, dostanú peniaze, resp. garancie na úver alebo sa postavia nájomné byty, do ktorých sa potom nasťahujú. Tí, čo si dali žiadosti o zateplenie alebo na iné účely, mali by skôr dostať príspevok od štátu a zrejme sa im znížia prevádzkové náklady na ich byty.
Na podporu výstavby nájomných bytov by mala ísť zhruba miliarda korún, čo je o 37 percent viac ako pred rokom. Prečo väčšina z týchto peňazí má podľa plánov ministerstva skončiť v Trnavskom, Žilinskom a Nitrianskom kraji a nie napríklad na východe?
- Je to tak, že peniaze pôjdu všade presne v takom pomere, ako o to budú žiadať jednotlivé kraje. Nie je to nijak rozdelené, že na východ menej a na západ viac. Ak nejaký kraj predložil viac úspešných projektov, tak dostane aj viac peňazí... Financie budeme rozdeľovať podľa dopytu, všetko závisí od aktivity, kto má záujem, tie peniaze dostane. Ešte by som upozornil, že financie na nájomné bývanie môžu žiadať obce a neziskové organizácie.
Neovplyvnila známa kauza (ne)výstavby nájomných bytov na košickom sídlisku Furča aj postoj vášho ministerstva k rozdeľovaniu financií na východ republiky?
- V prípade Furče vymáhame peniaze, ktoré boli spreneverené. A zrejme tá mestská časť ešte doplatí na svoje počínanie... To však nemá žiaden súvis so súčasným posudzovaním projektov napr. z Bratislavského alebo Košického, resp. Prešovského kraja a následným rozdeľovaním finančných zdrojov.
SMK vás ustanovila za šéfa svojej volebnej kampane. Ako to z pozície ministra chcete stíhať?
- No tak, každý, kto je na kandidátke nejakej strany, pracuje nejakým spôsobom a aj je účastníkom kampane. Zrejme to bude niečo podobné, ako to budú riešiť aj inde.
Ako to vyriešite vy osobne? Zoberiete si na ten čas dovolenku?
- Deň má 24 hodín a budem si musieť nájsť čas aj na jedno a aj na druhé.
Len potom sa vám ľahko môže stať, že ten váš deň bude mať 26 hodín...
- O to sa vy nebojte, všetko už nejako zvládnem...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári