Turistických víz sa síce po pohovorch s úradníkmi dočkal, no dodnes spomína na to, ako si kvôli celej procedúre a maximálnym bezpečnostným opatreniam musel vyzliecť ešte aj opasok, či v ňom náhodou nemá výbušninu... Miro a ani ďalší Slováci však zatiaľ nemôžu počítať s tým, že do USA sa dostanú aj bez víz a okrem nervov si ušetria aj cestu na ambasádu. Hoci EÚ a dokonca aj náš premiér M. Dzurinda vyzývajú USA, aby pre nás zrušili vízovú povinnosť, Američania sú neoblomní. Ako pre náš denník uviedol ich veľvyslanec na Slovensku Rodolpho M. Valle, takéto odporúčania zoberú do úvahy až vtedy, ak sa zníži počet zamietnutých žiadostí našich občanov o víza zo súčasných 18 percent na pre nich akceptovateľné 3 percentá.
"V súčasnosti robíme všetko preto, aby sme aspoň zjednodušili celý vízový proces, keď ho ešte zatiaľ nemôžeme úplne odbúrať. Pozrite, 82 percent Slovákov dostane víza, keď si o nich zažiadajú. Ak si ale urobíte anketu a aj ja som si ju urobil, medzi ľuďmi prevláda názor, že vyše polovica žiadateľov je odmietnutá, čo nie je pravda. My chceme, aby dvere do USA boli otvorené pre všetkých vašich občanov. Chceme, aby ste nás navštívili, spoznali náš život a prírodu a potom sa vrátili. Víza zatiaľ musia byť kvôli menšine Slovákov, ktorí chcú prísť do USA, aby u nás mohli nelegálne pracovať, čo nie je v súlade s našimi zákonmi. Ak však bude ekonomický rast Slovenska pokračovať v doterajšom tempe, som presvedčený, že takýchto ľudí bude ubúdať a tým pádom sa priblížime k bezvízovému režimu," myslí si Rodolphe M. Vallee.
Obe krajiny kvôli zjednodušeniu, resp. odstráneniu vízového styku založili pracovnú skupinu. Jednou z ciest, ktorými sa chceme vydať, je tzv. cestovná mapa pri udeľovaní víz, na ktorej podľa veľvyslanca spolupracujú premiér Dzurinda s prezidentom George W. Bushom. "Lenže pokiaľ dôjdeme k cieľu, musíme spolu vyriešiť množstvo problémov, aby sa Slovensko dostalo do tohto programu. Musíme však byť realistami, celý proces bude ešte chvíľu trvať. Závisí to od mnohých faktorov, no verím, že možno do tých dvoch rokov by to mohlo byť. Dovtedy sa zameriavame na to, aby sme celý systém čo najviac zjednodušili."
R. Vallee nám prezradil, že kvôli tomu zvažujú aj na Slovensku spustiť pilotný projekt, aký už prevádzkujú v niektorých vybraných krajinách. "Princíp je v tom, že žiadatelia o víza by absolvovali tú procedúru cez niečo ako videokonferenciu. Uvidíme, ako sa to uchytí. Chceme minimalizovať čas, ktorý uplynie od podania žiadosti po ich získanie. Ak niekto požaduje naliehavo dostať víza napríklad kvôli operácii alebo služobnej ceste, vieme mu vyjsť v ústrety."
Veľvyslanca mrzí, že ľudia z východu alebo aj severu Slovenska musia cestovať na veľvyslanectvo do Bratislavy po víza. Istou formou zjednodušenia celého procesu by mohla byť aj myšlienka, aby si Američania zriadili konzulát v Košiciach, kde by ich úradníci taktiež mohli aspoň 1-2 dni v týždni udeľovať víza. R. Vallee to však považuje za nerealizovateľné. "Bolo by to možné len v prípade, ak by americký štátny rozpočet mal neobmedzené množstvo financií. V takom prípade by tu už určite niečo bolo, ale priznajme, táto myšlienka je absolútne nerealistická. Košice majú okolo 250-tisíc obyvateľov. Na druhej strane je napríklad v takej Číne množstvo veľkomiest s niekoľkými miliónmi ľudí a v žiadnom z nich nemáme konzuláty. Veľmi máme radi Košice, ja sa tu tiež cítim veľmi dobre, no, žiaľ, to nepôjde..."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári