sa práci s dlátom. Najvďačnejším a naviac známym materiálom je drevo. I. Balásházymu to však nestačilo. Pustil sa aj do materiálu naozaj atypického špikových kostí. A na dôvažok svojich blízkych obdarúva obrázkami, ktoré sú zhovotovené z obyčajných servítok.
"Pracoval som ako majster odborného výcviku. Raz môj kolega priniesol z dovolenky krásnu černošskú masku z dreva. Povedal som si, že skúsim aj ja také niečo urobiť. Nemal som žiadne nástroje, v dielni som našiel dláto a trápil som sa," s úsmevom spomína tento rezbár na svoje začiatky. A potom to už bola sťaby láska na celý život. "Kúpil som si knihu Umenie čiernej Afriky a skúšal som ďalšie motívy," pokračuje I. Balásházy vo svojom rozprávaní. Dlátom snáď zabŕdol do každej kultúry. Dokonca predsieň v jeho margecianskom dome zdobia imitácie historických zbraní, ktoré vlastnoručne vyrobil z dreva domáci pán. Samozrejme sú nefunkčné, ale s perkusným zámkom a kresadlovým mechanizmom.
"Mnohí mi však vyčítali, že zanedbávam slovenské motívy," hovorí tento rezbár o ďalšom vzrate vo svojom koníčku. V jeho dielni preto vnikli krásne piesty, s ktorými v potoku prali naše prababičky s ľudovými motívmi. Nechýba ani tak tipycký sťaby znak Slovenska v kroji odeté figúrky. "Inak vyrábam rôzne figúrky či úžitkové predmety, jednoducho podľa želania. V krásnom prostredí Margecian nemám o inšpiráciu núdzu. Nápady si najprv nakreslím, čí vyfotografujem," vysvetľuje I. Balásházy. Najvďačnejším materiálom je ovocné drevo, ktoré má nádherné prirodzené sfarbenie.
Zdá sa, že tomuto rezbárovi s bohatou fantáziou drevo nestačilo. "Skúsil som to aj so špikovými kosťami. Najprv som sa nazdával, že to bude poriadne tvrdý oriešok. Myslel som si, že kosť je veľmi tvrdý materiál. Opak však bol pravdou," s úsmevom spomína I. Balazházy. Kosti sa najprv poriadne dlho vyvaria vo vode. Potom nasleduje dláto a fantázia. Nakoniec hotový výrobok sa ponorí do peroxidu, aby žiaril belotou. Majster z Margecian už má na svojom konte ozdobné prívesky, ktorým by sa potešila nejedna žena a poháre.
Z množstva zaujímavých výsledokov tvorivosti tohoto rezbára zaujmú aj obrázky zhotovené z papierových servítok. "Prvýkrát som to videl v Česku, kde som bol na návšteve. Hneď som si povedal, že to doma skúsim," vysvetľuje I. Balazházy. Práca sa v tomto prípade dá nazvať pipalačkou. Zo servítky sa sníme vrchná, iba jedna vrstva. Lepidlom sa nanesie na pripravenú drevenú plochu. V závere, obrázok sa nalakuje. "Zo začiatku mi to išlo tak všelijako. Najťažšie je ten obrázok položiť na drevo, aby sa zbytošne nepokrčil," popisuje Margecanec, ktorý si vzápätí sťažuje na slabý výber obrúskov v obchode, ktoré by mohli slúžiť na výrobu obrázkov. Zhotovený obrázok, mimochodom podklad nemusí byť iba z dreva ale napríklad z kameňa, vyzerá na neroznanie od maľovaného diela. Vianoce, Veľká noc, anjelikovia, hrady, zámky, to všetko môže návštevník obdivovať v zbierke rezbára z Margecian.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári