nedele. Podľa dávnych tradícií sa už dnes o polnoci na mnohých miestach pochovávaním basy alebo iných hudobných nástrojov, napríklad trúby či bubna, končí obdobie zábav,
bálov a karnevalov - fašiangy.
Tentokrát fašiangové obdobie trvalo dva mesiace a bolo asi o 20 dní dlhšie ako vlani, keďže Veľkonočná nedeľa v tomto roku pripadá na 16. apríla a nie na koniec marca ako v roku 2005.
Hlavným zmyslom Popolcovej stredy je pripomenúť ľuďom dôležitosť pokánia, prehĺbenia viery v Boha i lásky k blížnym. Súčasťou liturgie počas omší v katolíckych kostoloch je v tento deň posvätenie popola a značenie znamenia kríža popolom na čelo veriacich. Popol má pripomenúť človeku jeho pôvod zo zeme
a skutočnosť, že sa do zeme vráti, vyzýva na pokoru a pokánie. Popol je však aj symbolom očistenia a budúceho zmŕtvychvstania.
Popolcová streda je už tradične spojená s dodržiavaním pôstu. Podľa ľudových tradícií konzumácia bezmäsitých jedál v tento deň mala zabezpečiť úžitok v hospodárstve. Svedčia o tom napríklad porekadlá ako pirohy - tučné bravy, rezance - dlhé klasy, proso - hojnosť peňazí.
V tomto období sa už nikto nemal zabávať, tancovať, spievať veselé piesne, nesmeli sa zapriahať a podkúvať kone, lebo by vraj okriveli a pod. Bývalo tiež zvykom, že mládenci v tento deň "vinšovali" dievkam, lebo vraj na Popolcovú stredu, nazývanú tiež "škaredá" streda, majú sviatok.
Autor: TRADÍCIE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári