využíva v železničnej preprave hutníckeho materiálu na Ukrajinu, do Ruska, Bieloruska, Lotyšska, aj inde. Žiadam tiež, aby súd zaviazal USSK, aby mi za využívanie úžitkového vzoru vyplatila 600 000 korún," uviedol v piatok pred samosudkyňou Krajského súdu v Košiciach, Ing. Miloš Ihnát.
Z pojednávania vyplynulo, že v roku 2003 dostal z USSK výpoveď "vzhľadom na opakované dožadovanie sa kompenzácie za krytie železničných vagónov aj napriek tomu, že nebol zodpovedný na vynález tohto zariadenia". Bývalý zamestnanec USSK,v súčasnosti čistič topánok tvrdí, že ho táto kauza spoločensky poškodila. Trvá na tom, aby sa po ukončení sporu o spoluautorstvo a odmenu, pokračovalo v prerušenom pracovno-právnom spore, ktorý vedie s USSK v súvislosti s výpoveďou, čo mu dali. Žaloba je na Okresnom súde Košice II.
Samosudkyňa v piatok vypočula žalobcu a svedka Ladislava G. Tí dvaja v roku 2002 podali v USSK zlepšovací návrh Zariadenie pre zastrešenie vysokostenných vozňov na širokorozchodných tratiach. Firma ho neskôr prihlásila ako chránený patent, ktorý pri expedícii výrobkov USSK na Ukrajinu a ďalej, šetrí stovky miliónov korún.
Kým Ing. Miloš Ihnát opierajúc sa o listinné dôkazy, ktorých je neúrekom tvrdí, že ide o spoločné dielo, na ktorom má 50-percentný podiel, svedok mu oponuje, že jediným autorom riešenia je on. "Nepopieram, že žalobca sa aktívne zúčastnil na príprave projektu, ale bola to moja myšlienka," uviedol podnikateľ Ladislav G. Na vysvetlenie dodal, že nebol zamestnancom USSK, zabezpečoval pre neho prepravu hutníckych materiálov a tak súhlasil, že pri realizácii technického riešenia, mu bude pomáhať Ihnát... Z podrobného opisu žalobcu čo všetko v rámci patentu urobil a podnikol, aby uzrel svetlo sveta, to však vyznelo inak.
Napriek uvedenému a vzájomnej dohode, v novembri 2003 Ladislav G. ´zrušil´ spoluatora, resp. jeho 50-percentný podiel bez toho, aby o tom vedel. Napísal vyhlásenie, ktorým na USSK previedol ´svoje´ 100-percentné vlastnícke práva a nadôvažok Ing. Miloša Ihnáta údajne podriadne ohovoril... Na otázku, akú dostal odmenu za vynález z USSK Ladislav G. pred súdom uviedol, že zatiaľ žiadnu. Odôvodnil to tým, že vynález budú 5 rokov overovať v praxi a po zistení ekonomického prínosu, vypočítajú jeho odmenu.
V súdnej sieni bolo počas pojednávania ´dusno´. Hlavní aktéri pri dokazovaní svojej pravdy občas zvyšovali hlasy do takej miery, že ich samosukyňa musela umravňovať hrozbou uloženia poriadkovej pokuty.
Pojednávanie bolo odročené na 10. mája.
Autor: mgá
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári