podstatne prevyšuje počet deviatakov. Aj preto sa začína tuhý boj medzi školami a riaditelia neraz siahajú ku krokom, ktoré sa blížia k porušeniam zákona. Keďže máme normatívne financovanie, ide o naplnenosť škôl. Čím viac žiakov, tým viac peňazí a do popredia sa dostáva komercia.
"Samozrejme, každý žiak je dobrý, lebo je klientom školy," hovorí odborný radca Krajského školského úradu v Košiciach Ing. Jozef Krištan.
V praxi to znamená, že sa z prijímačiek na stredné školy stáva pomaly obchod. Niektorí riaditelia stredných škôl sa v snahe získať čo najviac študentov neštítia žiaka inej školy, mierne povedané, uchmatnúť. "Keď je žiak prijatý a na školu zapísaný, každý riaditeľ počíta s tým, že tam bude chodiť. Riaditelia škôl však aj po dvoch termínoch prvého kola prijímacieho konania vyhlasujú, že majú voľné miesta. Tie sú ale v celom kraji. Riaditelia navzájom súperia a hoci podľa zákona nemôžu prijať žiaka v neskoršom termíne, skúšajú to. Napriek tomu, že je zapísaný na inú školu, kde bol prijatý, pokúšajú sa ho získať."
Podľa platnej vyhlášky o prijímaní na stredné školy môže rodič podať dve prihlášky. Do 15. februára mohol podať prihlášku na odbory, ktoré vyžadujú talentové skúšky. Na ostatné stačí prihlášku odoslať do konca marca. "Rodič podáva dve prihlášky v prvom kole na prvý termín prijímacieho konania. Môže ich rozdeliť buď na dve rôzne stredné školy, alebo podá obe na jednu, pokiaľ sa žiak uchádza o dva rozličné odbory. Navyše mohol podať prihlášku na školu, kde sa konajú talentové skúšky a štvrtú môže podať rodič žiaka 4. ročníka ZŠ na osemročné gymnázium," vysvetlil J. Krištan.
Možnosti sú široké. Žiak dostane od riaditeľa ZŠ zápisný lístok, ktorý je prenosný. Ten odovzdá na škole, kde ho prijali. Ak sa mu nepáči tam, kde sa zapísal, odhlási sa a zapíše sa na inú školu, kde taktiež uspel. "Podotýkam však, že stále s tým istým lístkom. Prihláška na štúdium je neprenosná a stredná škola ju po prevzatí už ďalej nevydáva. Rodič teda nemôže prihlášku preniesť," doplnil odborný radca KŠÚ.
Väčšina škôl bude mať problém naplniť triedy prvých ročníkov. Tým, že budú mať menej žiakov, bude aj menej peňazí. "Bojujú o žiakov, aby vedeli udržať zamestnanosť a sprevádzkovať budovu. Zriaďovateľ musí tieto veci ustrážiť, stanoviť koncepciu rozvoja škôl. Žiakov v kraji je 9-tisíc, školy ich však plánujú prijať do 1. ročníka 13 800. Pribudli neštátne školy, ktoré kapacitu navýšili, dá sa teda povedať, že kapacita podstatne prevyšuje záujem."
Z iných krajov sa na stredné školy v Košickom kraji hlási 840 žiakov. Zriaďovatelia škôl by mali na nepriaznivý demografický vývoj reagovať a hľadať spôsoby využitia voľných školských priestorov. "Opäť sa ukazuje, že najväčší záujem je o gymnáziá, hotelové a obchodné akadémie. Zároveň sa zvýšil aj o niektoré stredné odborné učilištia, kde sú preferované odbory kuchár, čašník."
Podľa štatistických údajov Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny v Košiciach je čo sa týka profesií najväčší záujem o krajčírky a šičky. Trh práce však baží aj po absolventoch v profesiách stavebný robotník, čašník, kuchár či predavač. Naopak, trh si žiada väčší počet vodičov, pekárov a hlavne murárov, tu však firmy žiadajú prax.
Prvé kolo prijímacích skúšok sa uskutoční 2. a 4. mája, pre osemročné gymnáziá je termín stanovený na 6. júna. Druhé kolo prijímačiek sa má konať 13. júna, to však len pre žiakov, ktorí neboli v prvom kole prijatí. Odvolať sa bude môcť zákonný zástupca prostredníctvom riaditeľa školy u zriaďovateľa do 15. dní od doručenia rozhodnutia o neprijatí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári