Očná lekárka MUDr. Ľ. Veselá so ženami hoci aj stokrát odskúša, ako si majú nasadiť kontaktné šošovky
Pozor na líčenie i na prestávku, upratovať sa dá aj s okuliarmi
Pár rokov dozadu boli kontaktné šošovky nóvum, ktorého sa ženy obávali. Okuliare boli predsa len klasika a pri porovnaní, že by si mali dať do očí čosi cudzie, aj istota. Postupom času sa názor na šošovky začal predsa len meniť. Vďaka tomu výrazne stúpa počet žien, ktoré ich nosia a sú s nimi spokojné.
Kontaktné šošovky dnes podľa očnej lekárky MUDr. Ľubice Veselej (na snímke) oceňujú krátkozraké dámy (sú to tie, čo majú tzv. mínuskové dioptrie) rovnako ako ďalekozraké, čiže pluskové. "Priazeň si šošovky získavajú aj u dám s takými poruchami zraku, kde sú napríklad aj do blízka, aj do diaľky, potrebné plusky. To sa týka najmä žien približne po 40 roku veku, a tiež senioriek. Podobne ako existujú multifokálne sklá do okuliarov, na trhu sú dnes aj multifokálne kontaktné šošovky. Sú to šošovky, ktoré sú uspôsobené na pozeranie do blízka, aj do ďaleka. Také mám aj ja," priznala Ľ. Veselá. Okrem toho, že kontaktné šošovky nemusí meniť podľa toho, čo práve robí, super sú aj pri zmene prostredia. Napríklad, ak prejdeme zo zimy do tepla. Kontaktné šošovky sa totiž, na rozdiel od okuliarov, nezarosia, takže aj vo vykúrenej miestnosti je cez ne hneď vidieť tak ako vonku. Výhodou sú aj pri športovaní či pri slávnostnejšej príležitosti, kedy si dá žena na vzhľade a imidži zvlášť záležať. "Hlavne mladé dievčatá, ktoré či už športujú alebo sa s okuliarmi na nose cítia až skoro menejcenné, kontaktné šošovky veľmi obľubujú. Bude to asi aj tým, že, teda aspoň v mojej ambulancii, som zatiaľ nemala jedinú komplikáciu súvisiacu s nosením šošoviek."
Ľ. Veselá netají, že každú dámu, ktorá s kontaktnými šošovkami len začína, upozorňuje na dodržiavanie niekoľkých základných pravidiel. Prvým je, že ak treba, tak aj stokrát s nimi precvičí nasadzovanie a vyberanie šošoviek. Robí to dovtedy, kým žena nezíska takú rutinu, že si ich dokáže vložiť a vybrať doslova za pár sekúnd. Naučiť sa správne nadvihnúť viečko, je prvý predpoklad úspechu, teda správneho vloženia. "Ďalšou zásadou je, že naprv sa do očí vložia kontaktné šošovky, až potom sa môžu upraviť a vymaľovať. Pri vyberaní je postup opačný, najprv vybrať šošovky, až potom odlíčiť oči. Dôležité je to preto, aby sa líčidlá nedostali na šošovky. Zdôrazňujem tiež, aby sa prísne dodržiavala hygiena, čiže každý večer šošovky z očí vybrať a odložiť do mištičky so špeciálnym roztokom." Roztok treba, samozrejme, denne meniť. V spomínanej mištičke je podľa opisu očnej lekárky vyznačené, ktorá šošovka patrí na pravé a ktorá na ľavé oko. Nie každá žena má totiž oči rovnako poškodené, nasadiť správne dioptrie je preto veľmi dôležité.
Pri objednávaní šošoviek je v jednom balení zväčša 6 kusov. Tento počet vystačí približne na mesiac, to je ideálny čas. Trošku je tento počet aj rezervou, ak by sa niečo nepredvídané stalo. Môže sa totiž stať, že sa kontaktná šošovka poškodí alebo roztrhne. I preto nezaškodí skôr ako si žena vloží šošovku do očí prezrieť ju, či nie je náhodou kdesi natrhnutá. Okrem mesačných existujú aj trojmesačné alebo ročné šošovky, no Ľ. Veselá doporučuje radšej mesačné. Čím dlhšie sa tie isté totiž používajú, tým sa horšie udržuje hygiena.
Do očí sa už žiadne kvapky nemusia dávať.
Ženy tiež Ľ. Veselá upozorňuje, keďže aj sama to robí, aby doma šošovky vybrali a nasadili si okuliare. Rovnako môžu mať okuliare ak robia veľké sobotňajšie upratovanie.
"Dnes sú síce šošovky kvalitné, no vždy je to na očiach cudzie teliesko. Prečo teda zraku nedopriať oddych a nechať oči voľne dýchať? Pokiaľ máme šošovky v očiach celý deň a večer sa chystáme do divadla alebo sa zabaviť, čiže opäť ich budeme mať, hoci len na 2-3 hodiny treba oči od šošoviek odľahčiť. Pri ich nosení platí nepísaná zásada, že denne by sme mali mať šošovky v očiach najviac 15 hodín. Potom je dôležitá pauza."
I keď sú výhody kontaktných šošoviek nesporné, pravdou je, že nie všetky ženy ich môžu nosiť. Niektoré preto nie, lebo si ich nevedia správne do očí vložiť. Iným zase cudzie teliesko vadí. Žena tiež môže mať pod viečkami zhrubnuté spojovky, a keď si dá šošovky, oči začnú červenať, slziť a prehnane žmúri. "Kontaktné šošovky určite nedoporučím ani tomu, kto trpí vysokým očným tlakom, čiže má laicky povedané zelený zákal a stále musí dávať očiam kvapky. Alebo, kto má šedý zákal. I preto pacienta najprv kompletne vyšetrím a až keď sú výsledky pozitívne, môžeme uvažovať o zmene a klasické okuliare nahradiť praktickými kontaktnými šošovkami," zdôraznila očná lekárka MUDr. Ľubica Veselá.
Fajčenie šošovkám neuškodí, ale na chlór si treba dať pozor
Kontaktné šošovky majú výhodu, že sa ani pri zmene prostredia nezarosia. Nepôsobí teda na ne, ak vojdeme z chladného exteriéru do teplého interiéru. Čo však môže trošku vadiť je dlhší pobyt povedzme v zafajčenom prostredí. Napríklad barmanky, ktoré sú vystavené dymu a namiesto okuliarov používajú šošovky, mohli by mať isté ťažkosti. Ale len so začervenaním a štípaním očí. Na samotné šošovky takéto prostredie nepôsobí.
V prípade, ak sú oči červené a boľavé, doporučuje sa, aby sa 15 minút pred nasadením šošoviek nakvapkali do očí liečivé, terapeutické kvapky. No nesmú sa dostať do očí, v ktorých už sú kontaktné šošovky. Večer alebo skoro ráno, keď sa šošovky vyberú, znovu treba očiam dopriať spomínané kvapky.
Podobne nemôžu kontaktné šošovky spôsobiť problémy ani vtedy, ak sa žena rozhodne zaplávať si či už v bazéne alebo v lete v mori. V mori si však treba dať pozor na nadmierne šantenie, aj na veľkú vlnu, pretože by mohla šošovku z oka vyplaviť. Aj preto si do batožiny určite treba minimálne jednu náhradnú dvojicu šošoviek pribaliť. A do vody neísť bez potápačských alebo plaveckých okuliarov.
Keby bolo treba rozhodnúť, ktorá voda je menej škodlivá, jednoznačne vyhráva more. Hoci voda je v moriach zväčša slaná, vždy spôsobí menej zla ako prechlórované vody klasických bazénov. Chlór je chemikália a môže šošovky poškodiť. Pokiaľ ideme do takejto vody odborníci doporučujú nasadiť si na oči plavecké okuliare. Ochránia kontaktné šošovky pred nepriaznivými účinkami a pri potápaní aj pred ich prípadným vyplavením z očí.
Na trhu sú dioptrické aj "imidžové" šošovky
Farbu očí zladia s farbou šiat
Kontaktné šošovky sa dnes stávajú nielen potrebou tých, ktorí majú problémy so zrakom, ale môžu byť aj len "imidžovkou." Inými slovami, popri dioptrických farebných šošovkách slúžiacich na zlepšenie pozerania, existujú na trhu aj šošovky bez dioptrií. Môžu byť bezfarebné, aj rôznych odtieňov. Siahajú po nich hlavne mladé dievčatá, aby prehnane povedané, farba ich očí dokonale ladila s farbu oblečenia. Prípadne sa pre ne rozhodnú tie, ktoré majú pôvodne zelené "oči", no chcú mať povedzme blankytne modré alebo tmavohnedé.
V poslednom období spomínané imidžovky využívajú i dámy v zrelšom veku. Najmä, ak idú na ples alebo slávnostnejšiu udalosť, kde veľkú úlohu zohráva každý detail. Od hlavy po päty, vrátane zaujímavého pohľadu.
S. Liptáková si kontaktné šošovky neobľúbila
Pre ňu sú "imidžovkou" okuliare
Kontaktné šošovky sú síce stále obľúbenejšie, no riaditeľku OC Cassovia Silviu Liptákovú zatiaľ neoslovili. I keď tie súčasné sú už z podstatne kvalitnejšieho materiálu ako to bolo na začiatku, keď sa u nás objavili. Vtedy boli aj dosť tvrdé, mali v sebe aj menej vody, takže mohli očiam spôsobiť i nepríjemnosti. Ona stále nosí okuliare s dioptrickými sklami.
"Nemôžem tvrdiť, že som kontaktné šošovky ani len nevyskúšala, pretože by to nebola pravda. No neviem ich nosiť. Bolia ma z nich oči, hneď začnem slziť. Ja som si naozaj zvykla na okuliare, ktoré sú pre mňa typické a zároveň sú módnym doplnkom." priznala sa. Už ju s nimi pozná bližšie i vzdialenejšie okolie a vôbec jej, na rozdiel od niektorých báb nevadí, že jej vzhľad dopĺňajú práve takýto pomocníci očí. S. Liptáková sa i na momentálne toľko letiacich plesoch, keďže ich sezóna je v plnom prúde, pokojne objaví s okuliarmi na očiach.
"Pre niekoho sú imidžovkou šošovky, moje JA dopĺňajú okuliare. Mám, samozrejme, viacero druhov rámov, takže okuliare dolaďujem podľa oblečenia a prostredia, kam idem. Ale stále ostávam pri "brílkach," podčiarkla Silvia Liptáková.
A. Lemesányiová zatiaľ kontaktné šošovky nevyskúšala
Bez "klasiky" by ju ľudia nespoznali
"Okuliare sú pre mňa imidžovky, ktoré dotvárajú môj celkový výzor. Pri klasike, čiže pri okuliaroch zostávam tiež preto, že som kontaktné šošovky zatiaľ nevyskúšala, nenašla som odvahu," priznala sa známa tvár televíznej obrazovky, redaktorka Anna Lemesányiová. Istého konzervativizmu sa drží čiastočne preto, že sa trošku obáva manipulácie so šošovkami. Svoje však zohráva aj istá pohodlnosť, pretože je pre ňu oveľa jednoduchšie a pohodlnejšie nasadiť si ráno okuliare a ísť.
"Som ten typ, ktorý potrebuje okuliare len na diaľku, a keďže sa v súčasnom výbere šošoviek celkom nevyznám, neviem si predstaviť ako by som s nimi pozerala do blízka. Je síce pravda, že "brílky" mi pri šoférovaní, aj pri niektorých činnostiach či športovaní občas vadia, no napriek tomu som im verná." A. Lemesányiová netají ani to, že keďže má možno trošku iný nos, aký by chcela, správnymi okuliarmi môže tento nedostatok opticky prekryť a dotvoriť správny vzhľad tváre. Na okuliare nie je síce maniak, ale tak ako sleduje, či sa nosia dlhé alebo krátke sukne a široké či obtiahnuté nohavice, venuje pozornosť módnym trendom aj v tejto oblasti. Má na to svoju očnú optiku a aspoň raz ročne okuliare mení. "Pozornosť im venujem v zime, aj v lete, pretože dioptrie si dám vložiť aj do módnych slnečných okuliarov. Držím sa tiež zásady, že na okuliaroch, čiže na mojich očiach, by som šetriť nemala. Zrak mám predsa len jeden. I keď nevylučujem, že kto potrebuje okuliare len na doma, napríklad na čítanie, môže siahnuť aj po "plusovkách", ktoré ponúkajú napríklad na Blšáku alebo stojanoví predajcovia."
Pre A. Lemesányiovú sú okuliare potrebou, aj módnym doplnkom. Je tiež presvedčená, že keby sa náhodou niekde objavila bez nich, je možné, že by ju ľudia nespoznali. A ani ona sama seba.
LIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári