monitorovaní poveternostnej situácie však náramne pozorne načúvajú, či sa neozve škovránčí spev, a túto činnosť podistým neovplyvní ani horor okolo mátožiacej vtáčej chrípky.
Matejovo meno je odvodené od starožidovského mena Mattihjáh, čo znamená dar Boží. Starkí za takýto matejský dar dodnes považujú, veria, že sa naplní obsah mimoriadne pôvabnej českej pranostiky: Z jara svatý Matěj milý, otvírá zemi a zemské žíly. A v ten čas se lomí led, třeští jako mnohá zeď. Pluh se nám ukazuje a léto se přibližuje. Ptactvo se obveseluje a vesele prozpěvuje. Ľudia stále považujú svätého Mateja za láskavého patróna, ktorý keď nezohreje, aspoň sa usmeje. Iná milá pranostika ubezpečuje, že matejský deň znamená prelom i v tom, že slnko začne hltať záveje, vyzliekať chotáre z bielych kožuchov, ľady budú polámané, pretože po ňom ľad vraj už ani líšku neudrží a pozhadzuje ľadové klobúky i z pníkov v horách. Podistým si pri pohľade na bohatú snehovú nádielku mnohí povieme, že milý Maťko si tentoraz i v našom nevídane hojnom snehovom kráľovstve poriadne zamozolí.
Roľníci oddávna vítali, ak Matej okrem slnečných úsmevov vyronil hoci i malú dažďovú slzičku, pretože: Ak na Mateja prší, budeš skoro siať. Nie je to vylúčené, pretože dávne ľudové kalendáre nám zaznamenali príchod tradičného matejského odmäku s možnosťou výskytu okolo 60 percent.
Matej je patrónom cukrárov, mäsiarov, krajčírov i murárov a so zreteľom na fakt, že jeho meniny pripadajú v tomto roku na samý vrchol fašiangov, meninové oslavy budú napriek smútku hokejových fanúšikov iste veselé a roztopašné.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári